Nowe przepisy drogowe 2022 – na co się przygotować?

Przepisy regulujące poruszanie się w ruchu drogowym stosunkowo często się zmieniają, co ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. W przyszłym 2022 roku planowanych jest kilka zmian, spośród których największe będą dotyczyły taryfikatora mandatów, co ma – przynajmniej w teorii – walczyć z piractwem drogowym. W takim razie jak dokładnie wyglądają zmiany w przepisach drogowych 2022?

Przepisy drogowe 2022 – nowe kwoty mandatów

Pierwotnie rząd planował zmiany w kontekście taryfikatora mandatów już na początek grudnia 2021 roku, jednak te wejdą w życie z początkiem 2022. Pierwsza zmiana dotyczy podwyższenia mandatu za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h. Obecnie kwota wynosi zaledwie 200-300 zł. W przyszłym roku kierowcy przyjdzie zapłacić 800 zł (choć pierwotnie zakładano 1500 zł). Co ważne, jeśli w przeciągu dwóch lat kierujący ponownie popełni takie samo wykroczenie, będzie musiał zapłacić 1600 zł, a więc dwa razy więcej.

Zmiany w przepisach drogowych 2022 znacznie podnoszą maksymalną kwotę kary nadanej przez sąd. Obecnie jest to 5 tys. złotych, jednak wzrośnie to aż do 30 tys. zł. Ponadto policjant na miejscu zdarzenia będzie miał możliwość ukarania kierowcy mandatem do 5 tys. złotych.

Nowe przepisy drogowe uwzględniają także wysokie kary za próbę ukrywania kierowcy, który przekroczył prędkość. Właściciel pojazdu może dostać nawet 8000 zł grzywny. Ponadto spowodowanie kolizji będzie kosztować co najmniej 1500 zł, a jeśli sytuacja będzie mieć miejsce pod wpływem alkoholu, cena wzrasta do 2500 zł. Podobnie jak wcześniej, przy ponownym powtórzeniu wykroczenia w przeciągu 2 lat kwota mandatu wzrasta dwukrotnie (3 lub 5 tys. zł.).

Do tego należy uwzględnić dodatkowe zmiany, na przykład przy wyprzedzaniu na zakazie kwota będzie wynosić 1000 zł, a powtórzenie wykroczenia 2000 zł. Jadąc pojazdem bez posiadania uprawnień, natomiast grozi mandat wysokości 1500 zł lub 3000 zł przy powtórzeniu.

Wyższe kwoty czekają także na kierowców, którzy wjadą na szlabany kolejowe, próbując je objechać. Zakazane jest też wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której szlabany nie zostały w pełni podniesione lub gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte. Tutaj kwota wynosi 2000 zł dla pierwszego wykroczenia i 4000 dla recydywy.

Wycofanie pojazdu z ruchu

Nowe przepisy drogowe zakładają możliwość wycofania samochodu osobowego z ruchu, jednak wyłącznie w sytuacji, w której został on uszkodzony, co wpłynęło na elementy nośne konstrukcji. Okres wycofania wynosi od 3 miesięcy do maksymalnie 3 lat. Żeby przywrócić pojazd do ruchu konieczne będzie wykonanie kolejnego przeglądu technicznego. Dzięki tej zmianie można ograniczyć koszt ubezpieczenia pojazdu. Trzeba jednak podkreślić, że przepis nie uwzględnia aut sezonowych, to jest kamperów czy kabrioletów.

Przepisy drogowe 2022 – więcej punktów karnych

Od nowego roku punkty karne będą usuwane dopiero po upłynięciu 2 lat nie tyle od otrzymania ich, ile opłacenia mandatu. Zwiększa się też limit liczby punktów karnych wydawanych przy mandacie. Dotychczas było to 10 pkt, ale wartość wzrośnie do 15 pkt. Planuje się także wprowadzić połączenie liczby punktów karnych z kwotami opłat za OC – piraci drogowi będą płacili więcej za ubezpieczenie.

Nowe przepisy drogowe – nie trzeba zmieniać tablic

Dotychczas tablice rejestracyjne były przypisane do właściciela pojazdu, jednak od przyszłego roku będą przypisane do pojazdu. W praktyce oznacza to, że po zakupie auta używanego nie będzie konieczności wyrabiania nowych “blach”, jednak tyczy się to tylko pojazdów wcześniej zarejestrowanych w Polsce. Koszt tablic to zaledwie 80 zł, dlatego wiele na tym nie zaoszczędzimy.

Przynajmniej w teorii pieniądze uzyskane z mandatów zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury, a więc remonty i budowę dróg.

administrator