Jak działają samochody autonomiczne i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Samochody autonomiczne coraz częściej pojawiają się na naszych drogach. Wyposażone w zaawansowane systemy technologiczne, potrafią częściowo przejąć kontrolę nad jazdą, dowożąc pasażerów do wyznaczonego celu. Aby umożliwić precyzyjne sklasyfikowanie pojazdów autonomicznych, stosowana jest sześciostopniowa skala, określająca konieczność udziału kierowcy w kontroli nad samochodem.

Klasyfikacja pojazdów autonomicznych

Zgodnie z wytycznymi organizacji SAE International, wprowadzona została klasyfikacja pojazdów autonomicznych, zależnie od wielkości roli kierowcy lub samochodu w przemieszczaniu się. Pierwsze trzy stopnie zobowiązują kierującego do monitorowania prowadzenia pojazdu, kolejne trzy – niwelują taką konieczność.

Stopień 0 oznacza brak jakichkolwiek systemów wspomagających prowadzenie auta. W stopniu 1 kierowca odpowiada za sterowanie i utrzymywanie odpowiedniej prędkości samochodu, natomiast na kolejnym, drugim poziomie – jego obowiązkiem jest kontrola nad systemami prowadzącymi pojazd. Od stopnia 3 możliwy jest brak monitorowania pojazdu – zastosowane rozwiązania samodzielnie sterują autem, w razie potrzeby zgłaszając kierowcy konieczność przejęcia kontroli. Poziom 4 to całkowicie autonomiczna jazda, nie wymagająca nadzoru człowieka. Ostatni, piąty stopień skali to samochody, które mogą przemieszczać się bez obecności kierowcy wewnątrz kabiny. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele kategorii 0, 1 i 2. Poziom 3 ma być oferowany od roku 2020, natomiast 4 – od 2021. Na samochody podróżujące bez obecności kierowcy musimy poczekać jeszcze około 10 lat.

Jak działają samochody autonomiczne?

Pojazdy autonomiczne posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań, wpływających na bezpieczeństwo poruszania się. Wśród ich wyposażenia możemy wyróżnić takie elementy, jak czujniki obrazu i ultradźwięków, radary, czy lidary. Kontrolują one otoczenie, zbliżanie się do innych pojazdów, ludzi i budynków oraz rozpoznają sygnalizację świetlną i znaki drogowe. Pomagają ustalić położenie i odległość od przeszkód, interpretując tempo poruszania się obiektów wokół samochodu autonomicznego. Nowoczesne auta samodzielnie dostosowują prędkość do warunków i znaków drogowych, reagują na sygnalizację świetlną oraz zagrożenia, napotkane podczas jazdy. Spójne współdziałanie wszystkich podzespołów pozwala na zaawansowaną kontrolę okolicy pojazdu, umożliwiając bezpieczne podróżowanie, i zapobiegając niepożądanym, niebezpiecznych zdarzeniom.

Jak działa Tesla?

Firma Tesla, będąca jednym z liderów produkcji samochodów autonomicznych, nieustannie proponuje nowości, pozwalające na niezależne od człowieka przemieszczanie się pojazdów. Samochody Tesla z Autopilotem są wyposażone w systemy, takie jak asystent pasa ruchu i jazdy w korkach, czy adaptacyjny tempomat, które mają minimalizować ryzyko wypadków na drogach. Samodzielnie poruszają się po trasach szybkiego ruchu, korzystając z nawigacji GPS oraz parkują bez konieczności ingerencji kierowcy. Obecnie produkowane Tesle odpowiadają 2 i 3 stopniowi autonomiczności. Pomimo wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego, nadal wymagają nadzoru kierowcy. Brak kontroli nad pojazdem może powodować groźne w skutkach wypadki.

Aktualny rozwój technologiczny nieuchronnie prowadzi do coraz większej popularności pojazdów autonomicznych. Chociaż dostępne modele znacząco ułatwiają podróżowanie, są one nadal niedoskonałe. Ich wprowadzenie na rynek wymaga czasu i zmian w mentalności społecznej, oraz precyzyjnego dopracowania proponowanych technologii, gwarantującego ich pełne bezpieczeństwo.

redakcja