Jak kolor podświetlenia zegarów… wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem?

 

Faktem jest, że umiejętność prowadzenia samochodu nie dla każdego jest równie łatwa do opanowania. Dla jednych to jedynie ponury obowiązek, który trzeba wykonać, gdyż każdy powinien mieć tego typu uprawnienia, zwłaszcza w swoim CV. Inni zaś czekają z utęsknieniem do chwili ukończenia odpowiedniego wieku, by móc zdać na prawo jazdy i kupić własne auto. Jednym ze szczegółów, który świadczy o tym, jak dobrze opanowaliśmy jazdę samochodem, jest podzielność uwagi – nawet stojąc w korku, gdyż wpływa to na płynne posuwanie się do celu. Zmiana biegów, hamowanie, operowanie kierownicą, odczytywanie wskazań zegarów na panelu kierowcy, obserwacja innych uczestników drogi oraz znaków – za kółkiem jesteśmy wystawieni na wiele bodźców. Jeśli potrafimy je sprawnie segregować, to możemy powiedzieć o sobie, że jeździmy bezpiecznie. Są jednak elementy, które potrafią zaburzyć koncentrację i nasze zdolności, a jednym z nich jest kolor podświetlenia prędkościomierza i innych elementów znajdujących się przed oczami kierowcy. Jak to się dzieje? Jakie zależności tu występują? Jak bardzo barwa tego typu światła może wpłynąć na nasze zachowanie?


Z punktu widzenia designu wnętrza…

Kolor podświetlenia zegarów to dla wielu kierowców mało znaczący element. Marginalizuje się jego wpływ lub wręcz uważa za detal mający jedynie funkcję estetyzacji i dawania właścicielowi poczucia satysfakcji z posiadania samochodu, który ma określoną barwę oświetlenia elementów na desce rozdzielczej. Z kolei producenci aut doskonale zdają sobie sprawę z niuansów, które dotyczą tego elementu, więc projektują wszystko tak, by wyglądało nowocześnie i podkreślało walory ich auta lub też, aby kolor podświetlenia można było dostosować lub zmieniał się on sam, dopasowując do trybu, stylu czy prędkości jazdy. Nauka ostrzega jednak przed niektórymi odcieniami i wyjaśnia, jak mogą one wpływać na kierowcę oraz bezpieczeństwo na drodze.

Najczęściej stosowane, ale czy bezpieczne?

Niektóre kolory podświetlenia zegarów w samochodach stosuje się częściej niż inne. Trudno powiedzieć, czy to na skutek standaryzacji, czy też świadomego wyboru marki. Nierzadko w nowych projektach zestawia się też barwę światła z kolorem wskazówek. Czy jest to jednak wyłącznie zabieg estetyczny? Oto jak najpopularniejsze kolory podświadomie wpływają na kierowcę oraz jego bezpieczeństwo:
– biały (najbardziej uniwersalny, zapewniający dobrą widoczność elementów, które podświetla, obojętny dla ludzkiej percepcji, ważne jedynie by nie był on oślepiająco jasny),
– zielony (kolor ten można uznać za sprzymierzeńca bezpiecznej jazdy, gdyż jest uspokajający i łagodzący – stosuje się go również, by podkreślić ekologiczny styl jazdy),
– niebieski (wspólnie z czerwonymi wskazówkami tworzy nowoczesny i lekko usportowiony klimat oraz może skłaniać do bardziej dynamicznej jazdy),
– czerwony (może wywoływać niepokój i napięcie emocjonalne, jest podświadomą sugestią wysokiej prędkości, często stosowany we współczesnych autach, by podkreślić wybór kierowcy, który przełącza swój pojazd w tryb sportowy).


Co mówią fakty?

Nad reakcjami emocjonalnymi uczymy się panować i jest to element, z którym należy się uporać podczas okresu dorastania. Oczywiście nie każdemu się to udaje, dlatego barwa podświetlenia zegara, którą bezpośrednio kojarzy się ze sportowymi osiągami, może w takich osobach budzić chęć przekraczania prędkości i brawury. Poza tym obserwuje się również następujące prawidłowości:
– szybsze zmęczenie wzroku podczas nocnej jazdy wywołuje połączenie czerwonych wskazówek z niebieskim podświetleniem,
– podświetlenie, które powoduje, że musimy zatrzymać wzrok chwilę dłużej by dostrzec informacje o prędkości lub innych parametrach samochodu na dłuższą metę wzbudza w nas irytację, co może skutkować pochopnością decyzji za kierownicą,
– zbyt ciemna barwa lub zbyt jaskrawa przeszkadzają w skupieniu uwagi na drodze, a jak wiemy, to od refleksu osoby prowadzącej samochód zależy tu, czy będzie ona w stanie uniknąć powstałego zagrożenia.
Na koniec warto tu również dodać, iż w przypadku innych elementów znajdujących się w kokpicie, niż zegary kierowcy, kolor ich podświetlenia jest mniej istotny, a nawet może wpływać pozytywnie na komfort prowadzenia samochodu. Jest tylko jeden warunek – takie światło nie może być zbyt jasne.

nprofit