Jak pozbyć się zapachu papierosów z samochodu?

Osoby palące papierosy często robią to w samochodzie w trakcie jazdy. To powoduje, że dym papierosowy wnika głęboko w tapicerkę, siedzenia i podsufitkę. W większości aut elementy te są wykonane z materiału, który łatwo chłonie nieprzyjemne zapachy.

Nawet palenie przy otwartym oknie najczęściej nie pomaga, ponieważ znaczna ilość dymu wlatuje do wnętrza samochodu, co objawia się trwałą i nieprzyjemną wonią. Niestety, środki odświeżające powietrze nie są w stanie usunąć przyczyny, lecz tylko ją maskują i powinny stanowić dodatek do pozostałych metod. Jak pozbyć się zapachu papierosów z samochodu?

Pranie i odświeżanie wnętrza auta

Zapach papierosów w aucie szczególnie jest nieprzyjemny dla niepalących pasażerów. Jeśli chcesz się go pozbyć, to na początku porządnie odkurz i przewietrz auto, nawet przez kilka godzin. Dokładnie umyj popielniczki oraz plastikowe elementy wnętrza. Po takich czynnościach zapach papierosów powinien stać się mniej odczuwalny. Następnie możesz samodzielnie ręcznie wyprać tapicerkę i siedzenia. Do tego celu użyj środka przeznaczonego do takich zabiegów. Może nim być odplamiacz do kolorowych tkanin (nie do białych, ponieważ mógłby spowodować odbarwienia). Skutecznie działają preparaty w proszku, pianki lub rozcieńczone w wodzie. Jeżeli zdecydujesz się na pranie mokre, to dokładnie osusz wnętrze.

Naturalne pochłaniacze jako sposób na zapach papierosów w aucie

W celu odświeżenia wnętrza możesz wykorzystać ocet spirytusowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy. W tym celu wlej ocet do 2 miseczek i ustaw je na podłodze z przodu i z tyłu auta na kilkanaście godzin. Najlepiej zrobić to na noc, gdy nie będzie używane. Ocet pochłania również inne nieprzyjemne zapachy, np. pochodzące z układu wentylacyjnego. Innym sposobem jest sok z pomarańczy lub cytryn, który wprowadza również odświeżający aromat do wnętrza samochodu i sprawia, że jazda staje się przyjemniejsza. Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy sypanej, to umieść ją w przewiewnym woreczku w tylnej części kabiny. Pamiętaj natomiast, żeby ją wymieniać co 2 tygodnie. Zmielona kawa jest sposobem na to, jak usunąć zapach papierosów samochodu, a także wpływa na dobre samopoczucie.

Ozonowanie wnętrza auta

Jeżeli natomiast nie masz czasu i ochoty na ręczne czyszczenie auta lub pomimo odświeżenia wnętrza za pomocą prania oraz stosowania naturalnych odświeżaczy, zapach papierosów w aucie będzie utrzymywał się nadal, to możesz zdecydować się na specjalny oczyszczacz powietrza do samochodu. Sprzęt ten w 4 etatach poprawia stan powietrza, wykorzystując filtry oraz jonizator. Do jego użycia wystarczy podłączenie do zasilania samochodowego.

Drugą z opcji jest skorzystanie z ozonowania. Ozon nie tylko usuwa nieprzyjemne zapachy, lecz także zabija bakterie, wirusy i grzyby, które często gromadzą się w kanałach wentylacyjnych. Jeżeli wnętrze Twojego auta jest mocno przesiąknięcie dymem, to do całkowitego odświeżenia koniecznie może okazać się przeprowadzenie kilku zabiegów ozonowania. Najczęściej efekty są sprawdzane po 30 minutach pracy generatora.

Palenie papierosów to nałóg, który negatywnie wpływa na Twój organizm oraz wywołuje nieprzyjemny zapach w aucie. Jeśli nie potrafisz sobie odmówić palenia papierosa w takcie jazdy, to systematycznie stosuj powyższe wskazówki. Dzięki temu nie dopuścisz do skumulowania się nieprzyjemnej woni dymu w elementach wnętrza auta. Jeżeli koniecznie musisz palić w trakcie jazdy, to rób to jak najrzadziej.

administrator