Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie?

zbliżenie odpowietrznika w samochodzie

Układ chłodzenia jest odpowiedzialny za regulację temperatury silnika za pomocą specjalnego płynu. W przypadku, gdy w jego obszarze znajduje się zbyt wiele powietrza, praca tego obszaru zostaje zaburzona, co prowadzi do przegrzewania się jednostki napędowej. Taka sytuacja jest wysoce niepożądana ze względu na niebezpieczeństwo, jakie za sobą niesie.

Po czym poznać, że należy przeprowadzić odpowietrzenie układu chłodzenia i jak je wykonać? Praktyczne wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Odpowietrzanie układu chłodzenia – kiedy i dlaczego jest konieczne?

Prawidłowa praca układu chłodzenia jest niezwykle ważna dla sprawnej pracy silnika oraz bezpieczeństwa kierowcy. Z tego powodu na co dzień warto kontrolować wskaźnik temperatury jednostki napędowej, a także pamiętać o regularnej wymianie płynu chłodniczego, która powinna mieć miejsce przynajmniej raz na 2 lata.

Konieczność odpowietrzenia układu chłodzenia może się pojawić na przykład wówczas, gdy owa wymiana nie została przeprowadzona w terminie lub uczyniono to nieprawidłowo. Tę czynność należy wykonać również wówczas, gdy elementy są nieszczelne.

Niestety przegrzewający się silnik sam w sobie nie daje charakterystycznych objawów – dlatego właśnie warto trzymać rękę na pulsie i na bieżąco kontrolować jego temperaturę na wskaźniku. Jeśli zauważymy jej nienaturalny, nagły wzrost, może to być znak, że należy przeprowadzić odpowietrzanie układu chłodzenia.

W przypadku gdy silnik będzie narażony na wysoką temperaturę zbyt długo, może dojść do jego zatarcia, uszkodzenia głowicy, pęknięcia znajdującej się pod niej uszczelki, a także pierścieni tłokowych. Naprawa wspomnianych usterek jest natomiast bardzo kosztowna.

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie?

Uważny kierowca, który kontroluje wskaźnik temperatury silnika, z pewnością w porę zauważy wszelkie nieprawidłowości. Wówczas warto udać się do warsztatu, gdzie specjaliści poddadzą auto kompleksowej diagnostyce, jako że przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne.

Bardzo często źródło problemu stanowi obecność powietrza w płynie chłodniczym, którego obieg jest w takiej sytuacji utrudniony. Wówczas warto wiedzieć, jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie.

Do odpowietrzania układu chłodzenia warto odpowiednio się przygotować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz powodzenie całego procesu. Przede wszystkim należy odczekać, aż silnik będzie zimny. Wówczas możemy odkręcić nakrętkę zbiornika wyrównawczego i włączyć napęd. Jeżeli na powierzchni płynu w zbiorniku ujrzymy pęcherzyki powietrza, oznacza to, że układ chłodniczy rzeczywiście jest zapowietrzony.


Należy nieustannie obserwować wskaźnik temperatury silnika, ponieważ w momencie, gdy będzie oscylować wokół 90-100 stopni Celsjusza, istnieje ryzyko, że płyn wytryśnie ze zbiornika.

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w poprawny sposób?

Aby zapewnić silnikowi odpowiednie warunki funkcjonowania, warto wiedzieć, jak odpowietrzyć układ chłodzenia. Wydobywanie się pęcherzyków powietrza może potrwać kilka minut. Gdy ustanie, należy uzupełnić stan płynu chłodniczego do górnej kreski na zbiorniku. Wówczas zakręcamy go i zamykamy maskę.

Po przeprowadzonym odpowietrzeniu układu chłodniczego warto przejechać autem krótką trasę i skontrolować po niej poziom płynu. Jeżeli jest on nieprawdopodobnie niski, cały proces należy powtórzyć. W przypadku, gdy taka sytuacja pojawi się ponownie, warto udać się do warsztatu samochodowego.

Prawidłowe odpowietrzenie układu chłodzenia – na co warto zwrócić uwagę?

Prawidłowe odpowietrzenie układu chłodzenia to nie wszystko – pamiętajmy, aby zadbać również o wybranie odpowiedniego płynu. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z gotowym produktem, czy też koncentratem, który należy rozcieńczyć. Co więcej, pod żadnym pozorem nie wolno łączyć ze sobą różnych płynów.

Dolewając produkt, pamiętajmy, aby robić to przy włączonym silniku, dzięki czemu pozbędziemy się pęcherzyków powietrza z układu. W przypadku, gdy konieczne jest dolanie dużej ilości płynu, należy czynić to małymi dawkami.

Przeczytaj inne wpisy o poradach samochodowych

Jak sprawdzić, który czujnik parkowania nie działa?

administrator