Jak sprawdzić fabryczne wyposażenie samochodu?

Sale photo created by senivpetro - www.freepik.com

Decydując się na zakup używanego samochodu, musimy liczyć się z tym, że będzie to od nas wymagało sprawdzenia i potwierdzenia wiarygodności wielu informacji na jego temat. Oczywiście na początku najbardziej powinny nas interesować całkiem podstawowe dane techniczne, legalność auta, historia i przebieg pojazdu, wykonane naprawy i ewentualne kolizje, w których auto brało udział. Jeśli już jednak uda nam się zweryfikować te informacje i wiemy na temat pojazdu coraz więcej, warto dowiedzieć się, jak możemy sprawdzić wyposażenie auta. W przypadku samochodów używanych to bardzo ważny aspekt, o którym często zapominamy pochłonięci sprawdzaniem rzetelności dokumentacji – niesłusznie, warto bowiem wnikliwie przyjrzeć się wyposażeniu auta, ponieważ w dużej mierze będzie to wpływać na jego użytkowanie, ale także bezpieczeństwo oraz ponoszone koszty napraw.

Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po VIN?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wyposażenie fabryczne dotyczy wybranego przez Ciebie auta, powinieneś przede wszystkim posiadać numer VIN danego pojazdu. Sprawdzanie wyposażenia po VIN to bardzo powszechna praktyka. VIN to numer identyfikacyjny, który jest unikatowy dla każdego samochodu – właśnie dzięki temu umożliwia nam dostęp do wielu informacji, w tym także do informacji o wyposażeniu samochodu, dlatego znajomość numeru VIN jest dziś niezbędna, jeśli decydujesz się na zakup używanego pojazdu. Numer ten umieszczony jest na tablicy przy nadwoziu każdego samochodu, często znajduje się również w komorze silnika lub w okolicy przedniej szyby. Nie zawsze jednak mamy fizyczny dostęp do auta – nierzadko kupujemy samochody z odległych miast albo nawet z zagranicy. W tej sytuacji możemy sprawdzić numer VIN na podstawie dowodu rejestracyjnego lub zapytać sprzedawcę o numer podczas rozmowy telefonicznej przed oględzinami auta.

Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

Sprawdzanie wyposażenia po VIN jest bardzo proste – wystarczy numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji wpisać w dedykowanej temu celowi bazie danych, na przykład na bezpłatnej stronie rządowej, z której możesz uzyskać raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. W ten sposób możesz sprawdzić przebieg i historię auta, jego pochodzenie i to, czy nie jest kradzione, a także wyposażenie fabryczne samochodu. Dzięki temu sprawdzisz, czy w wyposażeniu zaszły jakieś zmiany, czy jego stan zgadza się z ze stanem fabrycznym, czy któreś części były wymieniane. To bardzo cenne informacje, ponieważ sprzedawcy aut często próbują zataić ich przeszłość – wymiana poszczególnych części może świadczyć na przykład o kolizji lub wypadku z udziałem auta, a to bezpośrednio wiąże się z bezpieczeństwem nowego właściciela i przewożonych przez niego osób. Podczas sprawdzania wyposażenia auta najważniejsze powinno być dla nas ostatnie osiem cyfr numeru VIN, czyli tak zwany kod VIS – właśnie ten kod informuje nas o tym, z jakim egzemplarzem samochodu mamy do czynienia. Jeśli zatem planujesz kupno samochodu używanego, zapytaj sprzedającego o numer VIN. Jeśli natomiast wciąż nie masz pewności, że sam będziesz potrafił ocenić wiarygodność informacji zawartych w rejestrze pojazdów, skorzystaj z usług ekspertów Autotesto.

Przeczytaj również:

Jak sprawdzić nr VIN i do czego on służy? Kompendium wiedzy

Dlaczego full opcja jest tańsza od standardu?

administrator