Jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu?

jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu

Jeśli planujesz zakup samochodu używanego lub chcesz sprowadzić taki z zagranicy, konieczne jest zapoznanie się wcześniej z pełną historią pojazdu. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się początkowo wydawać. Sprzedający bardzo często próbują ukryć prawdę na temat auta, aby sprzedać je za większe pieniądze i nierzadko dają do wglądu zainteresowanym raport historii pojazdu, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Często fakty, które ulegają zatajeniu, to kolizje lub wypadki z udziałem auta – może mieć to duży wpływ na bezpieczeństwo przyszłego kierowcy. Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, kiedy chcemy sprawdzić historię pojazdu z zagranicy – często bardzo trudno jest dotrzeć do prawdziwych, rzetelnych informacji. Zakup samochodu to zazwyczaj poważny wydatek, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić przebieg auta oraz gdzie sprawdzić vin. Zapraszamy do lektury artykułu.

Jak sprawdzić przebieg samochodu? Gdzie sprawdzić vin?

Od 2014 roku istnieje serwis założony przez Ministerstwo Cyfryzacji – jest to darmowa, powszechnie dostępna baza internetowa, dzięki której możesz sprawdzić dotychczasowy przebieg pojazdu. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), która zbiera informacje na podstawie przepisów ustawy “Prawo o ruchu drogowym”. Informacje o historii samochodów zagranicznych są pozyskiwane z systemów zewnętrznych z pozostałych państw UE. Dane dostępne w bazie mogą znacząco ułatwić decyzję odnośnie kupna samochodu, jednak nie należy ich traktować jako jedyne źródło wiedzy. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie sprawdzić przebieg auta, baza CEPiK to dobre źródło informacji. Musisz jednak pamiętać, że aby skorzystać z bazy danych, trzeba znać numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji i VIN, a tych informacji raczej nie da się uzyskać bez zgody sprzedającego. Dostęp do baz zagranicznych możemy także uzyskać, znając jedynie numer tablic lub VINu.

Jakich informacji dostarcza nam historia pojazdu po vin?

Raport historii pojazdu jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie w nim można znaleźć informacje na temat wad i eksploatacji samochodu, które nierzadko sprzedawca stara się ukryć, takie jak to, czy auto uległo w przeszłości wypadkowi, lub czy istnieje ryzyko, że znajdują się w nim zamienne części zamiast oryginalnych. Wśród danych z raportu vin, do których mamy dostęp dzięki bazie historii pojazdów i przebiegu aut, znajdują się między innymi następujące informacje:

  • dane techniczne, w tym pojemność, moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd oraz informację, czy posiada aktualne badanie,
  • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (od 2014 roku),
  • obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczba poprzednich właścicieli i województwo rejestracji,
  • na temat własności (firma, organizacja lub osoba prywatna),
  • czy pojazd nie jest kradziony,
  • czy pojazd nie jest wyrejestrowany.

Czego możemy się dowiedzieć na temat historii pojazdu z zagranicy?

W przypadku historii pojazdów z zagranicy możemy się dowiedzieć, czy nie służył on przypadkiem jako taksówka, czy w przeszłości nie był z jakiegoś powodu niedopuszczony do ruchu, czy nie miał przekręconego licznika. W systemach zewnętrznych gromadzących informacje na temat aut z zagranicy znajdziemy też informacje o ewentualnej kradzieży, złomowaniu, wypadku oraz uszkodzeniach samochodu. Często możemy także w innych serwisach sprawdzić informacje na temat wyposażenia, legalności, przebiegu, wypadkowości, przeznaczenia i wyglądu pojazdu. Nasi eksperci z Autotesto mają doświadczenie w sprawdzaniu historii pojazdów i potrafią każdorazowo dotrzeć do rzetelnych informacji – sprawdź naszą ofertę.

administrator