Hyundai Tucson – opinie, spalanie, usterki

Hyundai Tucson - opinie, spalanie, usterki

Hyundai Tucson swoją historię rozpoczął 16 lat temu w 2004 roku, kiedy pierwsze modele tej bliźniaczej do Kii Sportage II konstrukcji, zjechały z taśmy produkcyjnej. W Polsce druga generacja tego modelu sprzedawana była pod nazwą ix35, jednak nadejście trzeciej generacji Hyundai Tucson przypieczętowało zerwanie z alfanumerycznym nazewnictwem modeli Crossover/SUV tej koreańskiej marki.

Pierwsze wersje nie cieszyły się nadmierną popularnością. Jeżeli chodzi o kwestię estetyczną, nie wyróżniały się one zupełnie niczym. Natomiast aktualnie produkowana III generacja po lifcie, jak i przed liftem znalazła grono zażartych wielbicieli, dzięki czemu Tucson stał się bestsellerem i jednym z najlepiej sprzedających się crossoverów w Polsce.

Hyundai Tucson – spalanie i szeroki wybór opcji napędu

W ciągu 16 lat produkcji pod maskę Tucsona trafiła szeroka gama jednostek napędowych. Począwszy od silników benzynowych, przez silniki benzynowe z fabryczną instalacją LPG, silniki diesla na układach hybrydowych kończąc.

Jeżeli chodzi o napęd benzynowy, szczególnie polecana jest wolnossąca jednostka 1.6 GDi o mocy 135 koni mechanicznych, produkowana do 2018 roku i nieco słabsze 1.6 GDi o mocy 132 KM. Obie jednostki według opinii ich właścicieli świetnie sprawdzają się w mieście i na dłuższych trasach. Brak turbiny zapewnia spokojniejszą eksploatację bez zbędnych stresów o ten wrażliwy element silnika. W Hyundai Tucson spalanie różni się znacząco pomiędzy jednostką 1.6 GDi, a jej “uturbionym” bratem 1.6 T-GDi.

Pierwszy motor w słabszej wersji produkowanej od 2018 pali średnio 7.9l/100km. 1.6 T-GDi co prawda jest o 45 KM mocniejszy, ale potrafi pochłonąć ponad 10l/100km. Musimy więc zadać sobie ważne pytanie, czy taki przyrost mocy wart jest dodatkowych kosztów poniesionych przy każdym tankowaniu.

Diesle oferowane w Tucsonie też do nadmiernie oszczędnych nie należą. Silnik 1.6 CRDi o mocy 136 KM bez problemu skonsumuje 7.6l/100km paliwa. Dla szukających oszczędności na stacjach benzynowych optymalnym wyborem byłby oferowany w przedliftowej wersji silnik 1.7 CRDi o mocy 115 KM, który pali jedyne 6.3l/100km. Niestety został on wycofany po lifcie. Inne “ropniaki” również nie mogą pochwalić się nadmierną ekonomicznością. Palą w granicach 7-9l/100km.

Hyundai Tucson – opinie użytkowników

O tym, jakie opinie o Hyundai Tucson mają jego użytkownicy, bez problemu możemy dowiedzieć się z for internetowych, gdzie posiadacze szczególnie chwalą sobie kulturę pracy jednostek napędowych, jako mankament natomiast wspominany jest brak mocy – zdecydowanie Tucson nie jest autem dla rajdowców. Chodzi tutaj zarówno o jednostki benzynowe, jak i silniki wysokoprężne.

W Hyundai Tucson pozytywne opinie zbiera również komfortowe i niesprawiające większych przykrych niespodzianek zawieszenie.

Natomiast negatywne opinie o Hyundai Tucson można znaleźć w odniesieniu do jego układu elektrycznego. Nawet w nowych autach zdarzają się niewielkie usterki. Zgłaszane są również uciążliwe problemy z układem przeniesienia napędu, w tym na przykład hałasami dobiegającymi ze skrzyni biegów.

Niemniej jednak mimo tych niedociągnięć, Hyundai Tucson zbiera bardzo pozytywne opinie i zdecydowana większość jego użytkowników deklaruje, że bez zastanowienia ponownie zdecydowałaby się na zakup tego modelu.

administrator