Letni przegląd auta – na co zwrócić uwagę?

Przegląd techniczny samochodu to ważny obowiązek każdego kierowcy. Nikt z nas nie chce przecież udać się w daleką podróż i odkryć, iż jego pojazd w połowie drogi odmawia posłuszeństwa. Tak samo nie chcemy przecież sprzedać swojego auta, jeśli nie mamy pewności, że nie narazimy kupującego na jakąś niebezpieczną sytuację na drodze tytułem ukrytej usterki. Nawet jeśli nie zamierzamy się rozstawać z naszymi czterema kółkami to istnieje przecież coroczny przegląd samochodu, który ma zadbać nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale i jest doskonałym bodźcem do tego, by nasze auto utrzymało swoją wartość jak najdłużej.

Zima i lato to czas największych wyzwań dla naszych samochodów. Z uwagi na duże różnice temperatur oraz wilgotność powietrza mogą przyprawić nasz pojazd o różne małe usterki, które zignorowane potrafią narazić nas w późniejszym czasie na duże kosztu naprawy – oraz obniżyć cenę rynkową danego modelu. Sprawny i niezawodny – dobrze jest to móc powiedzieć przed każdym dłuższym wyjazdem lub sprzedając swoje auto. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę podczas letniego przeglądu?

Ogumienie

Opony to jedyny punk styczności samochodu z nawierzchnią, więc warto zadbać o ich jakość oraz oczywiście dobry stan, zwłaszcza jeśli korzystamy z nich już od dłuższego czasu. Jeśli nie korzystamy z opon całorocznych, to na pewno trzeba będzie je już na wiosnę wymienić na letnie, by zapewnić sobie dobrą przyczepność. Przy wielosezonowych warto też zwracać częściej uwagę na stan bieżnika, bo choć są one uniwersalne, to ich zużycie jest znacznie szybsze niż sezonowych modeli. Wysokie temperatury również zbytnio im nie służą, dlatego jeśli ktoś planuje wyjazd na Południe Europy, to lepiej, aby miał pewność, że są one w szczytowej formie (lub zmienił na letnie). Istotne są tu dodatkowo wszelkie pęknięcia, wybrzuszenia i nacięcia – zwłaszcza, że jeśli potencjalny nabywca auta je zauważy, to będzie miał pełne prawo do odliczenia sobie z ceny kosztu nowych opon.

Podwozie auta, a przegląd techniczny samochodu

Jaki stan faktyczny prezentują polskie drogi wie każdy kierowca, który jedzie codziennie do pracy lub lubi podróże. Nawet autostrady wydają się czasem niedofinansowane lub opuszczone przez boga i drogowców. Nic więc dziwnego, że podwozie jest jednym z ważniejszych elementów podczas przeglądu technicznego samochodu. Tym od czego powinniśmy zacząć jest jego umycie, by nawet najmniejsza usterka lub ognisko korozji nie były w stanie ukryć się przed naszym wzrokiem. Udając się z tym do profesjonalnego mechanika mamy ponadto pewność, że sprawdzeniu zostaną poddane również części zawieszenia, ich geometria oraz układ kierowniczy. Samodzielnie zaś można ocenić stan układu wydechowego oraz podtrzymujących go elementów.

Bezpieczne hamowanie

Od sprawności układu hamowania zależy zarówno nasz komfort jazdy jak i bezpieczeństwo podróżujących z nami pasażerów, czy innych kierowców na drodze. Najważniejsze są tarcze i klocki, które przy dynamicznej jeździe potrafią bardzo szybko dopominać się wymiany. Przegląd samochodu pod tym kontem nie jest jednak ważny tylko z perspektywy nas, jako kierowcy, ale również potencjalnego nabywcy, jeśli zdecydujemy się wystawić nasz pojazd na sprzedaż. Jak zatem sprawdzić czy wszystko jest w porządku? Rozpędzić się do 50 km/h i zahamować. Wszelkie nadprogramowe dźwięki poza piskiem opon mogą tu świadczyć, że najwyższy czas udać się do mechanika – to samo tyczy się skrzypienia, czy też pulsowania pedału hamulca przy próbie zatrzymania auta.


Płyny eksploatacyjne

Przegląd techniczny samochodu to nie tylko sprawdzenie stanu faktycznego jego podzespołów, ale również wymiana płynów eksploatacyjnych lub ich uzupełnienie, jak w przypadku środka do spryskiwaczy. Ważne by postawić na odpowiednią jakość oraz nalać tyle, aby poziom zgadzał się z oznaczeniami na specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Do tego zaszczytnego grona, które dba o nasze bezpieczeństwo oraz stan techniczny samochodu na tych długich i krótkich trasach są olej silnikowy, olej wlewany do układu wspomagania kierownicy, płyn hamulcowy oraz do chłodnicy. Pamiętajmy również, że istnieje coś takiego jak letni płyn do spryskiwaczy – jego właściwości radzą sobie ze specyfikacją wakacyjnych zabrudzeń, np. rozbitych na szybie owadów.

Wnętrze auta

Kiedy już zdobędziemy pewność, że nasze auto dojedzie tam, gdzie zamierzamy je zabrać – a nawet jeszcze dalej – pora na ostatni krok przeglądu samochodu, czyli kontrolę wnętrza auta. Dobrze jest, jeśli czujemy się w nim komfortowo, ale nie powinniśmy pomijać też tego kroku, jeśli pojazd został wystawiony na sprzedaż. Warto więc zadbać o:
– wysuszenie samochodu (zimowa wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów oraz powoduje niemiły zapach),
– estetykę wnętrza,
– wymianę filtra klimatyzacji,
– stan instalacji elektrycznej.
To już wszystko. Wystarczy trochę uwagi i komfort oraz utrzymanie wartości auta nie musi wcale być kłopotliwe, ani kosztowne, biorąc pod uwagę kwoty, które musieli byśmy zainwestować, gdyby nasze zaniedbanie przeglądu technicznego samochodu doprowadziło do większych szkód.

 

redakcja