Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja jest bardzo ważnym elementem wspomagającym pracę każdego samochodu. Musi być sprawna i regularnie sprawdzana, a wszelkie awarie należy niezwłocznie naprawić. Najlepiej jednak w ogóle nie dopuścić do uszkodzeń klimatyzacji. Możemy ją przed tym ustrzec dzięki właściwej pielęgnacji całego systemu.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Obecnie większość pojazdów ma wmontowaną klimatyzację. Służy ona dostarczaniu ochłodzonego i osuszonego powietrza do wnętrza pojazdu. Ma to na celu przede wszystkim znormalizowanie temperatury panującej w samochodzie. Co więcej, dzięki uruchomieniu klimatyzacji możemy ograniczyć parowanie szyb, kiedy panuje wysoka wilgotność powietrza, przykładowo w czasie deszczu.

Wielu uważa, że klimatyzacja w aucie jest przydatna tylko w upalne dni. Ta niewiedza w kwestii jak używać klimatyzacji może skutkować jej awarią. System bowiem powinniśmy uruchamiać regularnie, aby mechanizm pozostał sprawny na dłużej. Możemy więc z powodzeniem włączać klimatyzację w samochodzie o każdej pogodzie czy porze roku.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Aby nasza klimatyzacja była sprawna, przede wszystkim powinniśmy często z niej korzystać. To zapobiegnie zatarciu sprężarki, a jej wymiana bywa zwykle kosztowna. Jeżeli urządzenie nie będzie użytkowane, to olej zacznie się osadzać w jego częściach. Klimatyzacja uruchomiona po długiej przerwie będzie musiała zaczynać pracę „na sucho”. W związku z tym zaleca się włączanie klimatyzacji przynajmniej raz w tygodniu. Poza częstym uruchamianiem klimatyzacji powinniśmy też korzystać z niej według następujących zasad:

– wietrzenie samochodu przed włączeniem klimatyzacji w czasie upałów,

– zamykanie wszystkich okien, kiedy klimatyzacja pracuje,

– kontrolowanie stanu osuszacza,

– oczyszczanie klimatyzacji, najlepiej co pół roku.

Usuwanie zanieczyszczeń z klimatyzacji jest koniecznie. Wymiana jej filtra to podstawa, by powietrze było czyste i chłodzone, a nie tylko zamieszane. Jak wyczyścić klimatyzację? Większość modeli samochodów jest tak stworzona, że można samodzielnie wymienić filtr klimy. Niektórzy stosują w tym celu specjalny rozpylacz lub piankę, jednak te metody nie są skuteczne. Nie zwalczą też pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla zdrowia.

Co ile nabijać klimatyzację?

Nabijanie klimatyzacji w samochodzie, to inaczej uzupełnianie jej o czynnik chłodzący, którego ubywa z biegiem czasu. Nabijanie najlepiej wykonać podczas corocznego przeglądu klimatyzacji u doświadczonych diagnostów, którzy posługują się specjalistycznym sprzętem. W ten sposób możemy otrzymać kompletne serwisowanie i będziemy pewni co do wydajności i żywotności.

Wielu też zastanawia się, jak sprawdzić klimatyzację w samochodzie zimą. Tę czynność również warto przeprowadzić u serwisanta, który zna się na funkcjonowaniu układu w niskich temperaturach. Co więcej, można wtedy też poprosić o zamontowanie dodatkowego wymiennika ciepła. Taka klimatyzacja manualna w zimie pozwoli na ręczną regulację temperatury samochodu. Jeśli jednak zastanawiamy się co zamiast klimy w aucie, to na rynku są dostępne niewielkie klimatyzatory mobilne, których montaż pozwoli na zwalczanie upału czy zimna podczas jazdy.

administrator