Wrześniowe podsumowanie – raport z rynku

Schyłek kalendarzowego lata jest już za nami, możemy więc ochłonąć po wakacyjnych upałach i na chłodno podsumować kolejny miesiąc naszej działalności na rzecz Polaków kupujących auta używane. To, co zawsze niezmiernie nas ciekawi, gdy zabieramy się do tego zadania, to to, jak bardzo nasze ogólnopolskie działanie wpływa na poprawę statystyk rynku motoryzacyjnego w naszym kraju. Jakie marki i modele braliśmy pod lupę najczęściej, jaki był ich stan i czy odsetek polecanych egzemplarzy zmienił się na lepsze przez ostatni miesiąc?

Niemcy nadal liderem

Nasi zachodni sąsiedzi wydają się mieć stabilną pozycję jako kraj, z którego importujemy używane auta. Wrzesień pokazał nam również, że zainteresowanie takimi pojazdami rośnie wśród naszych klientów, gdyż tym razem osiągnęło pułap 41,05% wszystkich raportowanych przez nas egzemplarzy. Modele z polskiego salonu nadal jednak otrzymują swoją drugą pozycję na liście, choć dystans do lidera wydaje się konsekwentnie rosnąć.


Najpopularniejsze marki i modele

W tym miejscu nastąpiło nie lada przetasowanie, gdyż prowadzący dotąd Ford musiał ustąpić pola używanym samochodom wyprodukowanym przez koncern Mazda. Wynik nowego lidera to 18,95% wszystkich sprawdzonych przez nas aut. Mało tego, przed Fordem znajdują się teraz również Volvo i Renault – jesienna aura widocznie zmienia tendencje wyborów na rynku konsumenckim jeśli chodzi o motoryzację. Co się zaś tyczy modeli najchętniej weryfikowanych, to nie zdziwi nikogo, że pierwszą trójkę zajmują Mazda 6, Ford Focus i Mazda CX-5.

Cały czas młode egzemplarze, z napędem…

Wrzesień to miesiąc opanowany przez samochodu użytkowane z rocznika 2007 i 2005. Dotychczasowo najbardziej popularny rocznik 2010 musiał zejść na dalszy plan. Najmniej zleceń ekspertyzy wykonaliśmy zaś w województwie świętokrzyskim, najwięcej natomiast pomogliśmy Wielkopolanom i mieszkańcom Mazowsza. Raczej nie jest zaskoczeniem, iż najbardziej popularne w naszych statystykach są nadal modele z napędem na przednia oś, z manualną skrzynią biegów. Wrzesień to również podobnie jak sierpień miesiąc motorów wysokoprężnych – zapewne ze względów ekonomicznych.


Typ nadwozia i przebieg

Turcja sedanami stoi, ale Polacy nieugięcie stawiają na praktyczność i kolejny miesiąc potwierdzają, iż nadwozie typu hatchback jest dla nich najatrakcyjniejsze. Co ciekawe wzrósł odsetek samochodów używanych z większym niż dotychczas przebiegiem, co doprowadziło do sytuacji, że wrzesień zakończył się zwycięstwem modeli mających na liczniku od 150 000 do 200 000 kilometrów. Wyjaśnienie nasuwa się samo, bo skoro wybrali Państwo starsze roczniki, to i większa historia drogowa musiała za tym stać.

Autentyczność przebiegu

Kolejna dobra wiadomość. Wrzesień jawi się nam jako miesiąc, gdzie w 83,16% przypadków nasi eksperci nie mieli zastrzeżeń co do autentyczności stanu licznika kilometrów. Gorzej jest – a jakże by inaczej – z prawdomównością sprzedawców, gdyż tradycyjnie co drugie auto (51,58%) posiada w Polsce podkolorowany opis ogłoszenia. Najczęstsze nieścisłości dotyczyły wyposażenia i usterek. Wzrósł jednak współczynnik polecanych przez nas pojazdów, gdyż tym razem osiągnął pułap 53,86%. Nie spoczywamy jednak na laurach i drobnymi kroczkami zamierzamy uzdrowić nasz krajowy rynek motoryzacyjny, by każdy kto poszukuje samochodu używanego nie musiał się obawiać, iż zostanie oszukany (dlatego zawsze sugerujemy, że brak obeznania warto nadrobić przy pomocy profesjonalnej ekspertyzy stanu pojazdu).

redakcja