Toyota Crown – nowa submarka japońskiego giganta o ogromnych możliwościach

Mężczyzna prowadzi samochód

Japończycy zdecydowali się na wprowadzenie na rynek nowej generacji Toyoty Crown, proponując aż cztery wersje nadwozia. Wśród nich możemy wymienić crossover, hatchback, sedan i SUV. Co warto na ich temat wiedzieć oraz, czy te samochody doczekają się premiery w naszym kraju?

Jakie są nowe konfiguracje Toyoty Crown 2023?

Toyota to znana i ceniona przez wiele osób japońska marka samochodów, która zdecydowała się na wypuszczenie na rynek kolejnej generacji modelu Crown. Odmianą, którą jaką pierwszą zobaczymy w sprzedaży, będzie Toyota Crown Crossover. Natomiast w nieco późniejszych terminie pojawią się również dynamiczny hatchback Crown Sport, limuzyna Crown Sedan, a także SUV Crown Estate. 

Wszystkie oferowane przez submarkę wersje powstały na niezwykle lekkiej oraz sztywnej platformie GA-K pochodzącej z serii TNGA z kolumnami Macphersona na przodzie, a także z zawieszeniem wielowahaczowym z tyłu. 

Toyota Crown Sport – co warto wiedzieć?

W ofercie marki znajdziemy model Crown typu Sport. Co ciekawej, jej konstrukcja wydaje się być połączeniem elementów Lexusa i elektrycznego SUV-a Toyoty BZ4X. Wnętrze samochodu przypomina to, które możemy podziwiać w Lexusach.

Długość pojazdu wynosi 4,71 metra, co czyni typ Sport najkrótszym ze wszystkich przedstawicieli modelu Crown. Co ciekawe, premierę na rynku przewidujemy na jesień 2023 roku, czyli już za kilka miesięcy. Samochód zostanie wyposażony w napęd hybrydowy, natomiast pod koniec roku pojawi się również wersja plug-in. 

Toyota Crown Estate – podstawowe informacje

Kolejnym modelem, którego możemy się spodziewać, jest Toyota Crown Estate. Jego premiera będzie miała miejsce w 2024 roku. Pojazd ma wysokość wynoszącą 1,62 m, natomiast jego długość to 4,93 m. Crown Estate jest kolejnym SUV-em, jednak ma być nieco bardziej komfortowy i praktyczny charakter niż sportowa wersja.

Toyota Crown Sedan – ekskluzywna limuzyna

Według producenta Toyota Crown Sedan ma być elegancką limuzyną. W tej wersji spotkamy się z niesamowitą stylistyką, stonowanymi barwami, drewnianymi elementami, klimatycznym oświetleniem oraz sporą przestrzenią w środku. Toyota Sedan będzie dostępna z napędem na jedną oś, a prócz silnika hybrydowego zaplanowany jest także egzemplarz z ogniwami paliwowymi.

Toyota Crown Crossover – nowoczesna stylistyka

Nowy crossover Toyoty wzbudza zachwyt swoją ciekawą stylistyką, zaakcentowaną rzucającymi się w oczy przetłoczeniami po bokach. To w połączeniu z dużymi kołami daje niesamowity efekt. Ten typ samochodu będzie dostępny między innymi z nowym układem Turbo Hybrid System z systemem e-Axle, który opiera się na 2,4-litrowym, 4-cylindrowym silniku benzynowym z turbodoładowaniem. Co więcej, auto zostanie wyposażone w nową bipolarną baterię niklowo-wodorkową, wyróżniającą się dwukrotnie większą gęstością energii.

Czy nowa Toyota Crown będzie dostępna w Polsce?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy nowe wersje Toyoty Crown trafią do naszego kraju. Na razie dostępne są jedynie na kilku wybranych rynkach. Jednak w najbliższym czasie mają szansę podbić cały świat, ponieważ jesienią 2023 Japończycy mają w planach rozpoczęcie globalnej ekspansji Toyoty Crown, docierając do około 40 państw.

Jak się okazuje, marka ambitnie podchodzi do tematu, chcąc osiągnąć pułap sprzedaży na poziomie 200 tysięcy egzemplarzy rocznie. Połowa z zakładanego wolumenu miałaby pozostać na rynku rodzimym, czyli w Japonii, natomiast do pozostałych kluczowych rynków możemy zaliczyć Stany Zjednoczone, Bliski Wschód czy Chiny.

Aktualnie nie mamy informacji dotyczących wprowadzenia modelu Crown do Europy, w tym Polski, jednak pozostaje nam mieć nadzieję, że z czasem to nastąpi.

Toyota Crown – nowa submarka japońskiego giganta o ogromnych możliwościach

Nowa wersja Toyoty Crown budzi w nas duże zainteresowanie, co spowodowane jest jej wielkim powrotem po wielu latach. Submarka zaproponowała aż cztery typy pojazdów, pośród których możemy dopasować najlepsze do swoich potrzeb i oczekiwań rozwiązanie. 

Niestety, obecnie nie posiadamy informacji o planach ekspansji nowych modeli na rynki europejskie, jednak mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Sprawdź więcej wpisów o samochodach marki Toyota:

Toyota Corolla XII generacji – dane techniczne, spalanie, najczęstsze awarie, cena

Toyota bZ4X – pierwszy SUV elektryczny marki Toyota

Toyota Yaris – najczęstsze usterki, dane techniczne, opinie

Toyota Yaris 3 – Opinie, spalanie, usterki i awarie

administrator