Kabriolet – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

kabriolet

Pomimo, że można jeździć nim przez cały rok, to zazwyczaj kabriolet jest klasyfikowany jako auto sezonowe. O ile idealnie sprawdza się wiosną czy latem, tak niekoniecznie jest praktyczny mroźną zimą.

Zanim kupisz kabriolet

Cena kabrioletów w ostatnich latach znacznie spadła i niekoniecznie kojarzone są one z prestiżem. Jeżeli chcesz kupić samochód używany, to oprócz standardowych parametrów technicznych, musisz jeszcze sprawdzić, czy dach jest szczelny i czy prawidłowo się rozkłada.

Przed zakupem poproś właściciela kabrioletu o podanie numeru VIN. Dzięki temu będziesz w stanie poznać specyfikację podaną przez producenta. Za pomocą kodu VIN można sprawdzić wypadkową przeszłość pojazdu i informacje o poprzednich właścicielach. Jest to konieczna weryfikacja przed zakupem.

Z racji tego, że kabriolet jest konstrukcją otwartą należy sprawdzić, czy różne czynniki atmosferyczne nie uszkodziły go od wewnątrz. Warto także rozejrzeć się za rdzą i dowiedzieć się, czy lakier jest oryginalny, ponieważ pod nim mogą ukrywać się „pamiątki” z przeszłości samochodu, na przykład szpachla, kiedy samochód był uczestnikiem wypadku.

Z czym wiąże się posiadanie kabrioletu?

O każdy samochód trzeba odpowiednio dbać, ale o kabriolet szczególnie. Powinieneś mieć garaż, w którym schowasz samochód na zimę, ponieważ w ten sposób zapobiegniesz niszczeniu pojazdu. Pamiętaj, żeby nie zostawiać w samochodzie cennych rzeczy – w końcu rozkładany dach ułatwi złodziejowi zadanie.

W przypadku modelów o miękkim dachu należy odpowiednio go impregnować. Nie jest to jednak tak uciążliwe, ponieważ wystarczy robić to dwa razy do roku. Trzeba także pamiętać, żeby nie wjeżdżać kabrioletem do myjni mechanicznych, ponieważ szczotki mogą zepsuć materiał na dachu samochodu.

Mówi się, że nie ma nic przyjemniejszego niż jazda kabrioletem. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze tak jest. Kiedy w grę wchodzą zimniejsze i bardziej wietrzne wieczory, podmuch może być nie tylko nieprzyjemny, ale prowadzić do przeziębienia.

Kiedy jednak podniesiesz boczne szyby auta – ograniczysz podmuch wiatru, a także hałas.

Cena kabrioletu

Kiedyś symbol luksusu – dzisiaj dostępny dla każdego. Kabriolet można kupić za mniej niż 10 tysięcy, przez co ich popularność rośnie. Dobrym wyborem w tym segmencie cenowym będzie Peugeot 206 CC lub Mazda MX-5 NA.

Mity związane z posiadaniem kabrioletu

Mówi się, że dachy szybko się eksploatują, jednak dzisiejsze konstrukcje są niezwykle mocne i niemożliwym jest, by uszkodziły się bez sporej presji z zewnątrz.

Istotnym argumentem jest również przeciekanie dachu. Z tego powodu, wiele osób żegna się z marzeniami o kabriolecie, jednak trzeba wiedzieć, że od ponad dwudziestu lat producenci tworzą solidne konstrukcje i równie prawdopodobne jest, że szyberdach w „normalnym” aucie zacznie przeciekać.

Podobny mit dotyczy bezpieczeństwa. Jeżeli masz zapięte pasy – nic się nie stanie. W przypadku ekstremalnym, tj. przy dachowaniu również zachowane jest bezpieczeństwo, ponieważ kabriolety posiadają tzw. pałąki przeciwkapotażowe, które zazwyczaj wyskakują, kiedy samochód bierze udział w wypadku, tym sposobem chroniąc głowy pasażerów.

redakcja