Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu w 2021?

Sprawy wymagające wypełniania dokumentów wielu z nas kojarzą się ze stresem i niepotrzebnymi formalnościami, jednak w przypadku składania wniosku o rejestrację pojazdu sprawa nie jest wcale tak skomplikowana. Wystarczy uzupełnić konkretny formularz i udać się z nim do najbliższego Wydziału Komunikacji, w którym zapewne – jeśli jesteś kierowcą – miałeś okazję już być.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

Co istotne, wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w ciągu 30 dni od daty jego zakupu. Obowiązek ten spoczywa na jego nowym właścicielu (lub właścicielach), który osobiście musi udać się do urzędu. Jeśli samochód (lub motorower, motocykl etc.) posiada więcej niż jednego właściciela, każdy z nich powinien pojawić się w Wydziale Komunikacji. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, można wydać pełnomocnictwo dla jednej osoby. Ważne jest terminowe zarejestrowanie pojazdu, a brak dyscypliny w tej kwestii grozi grzywną w wysokości nawet 1000 złotych.

Udając się do urzędu, koniecznie zabierz ze sobą wszystkie wymagane dokumenty – w ten sposób zaoszczędzisz czas:

● wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
● dowód osobisty,
● polisę OC pojazdu,
● umowę kupna pojazdu, która potwierdzi, że jesteś jego właścicielem,
● dowód rejestracyjny,
● tablice rejestracyjne,
● kartę pojazdu,
● dowód uiszczenia opłaty za rejestrację pojazdu,
● ewentualne pełnomocnictwo, w przypadku kiedy nie jesteś jedynym właścicielem pojazdu.

Koszt rejestracji pojazdu na rok 2021 wynosi 180,5 złotych, na co składa się wydanie dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legalizacyjnych i nalepki kontrolnej, a także nowych tablic rejestracyjnych. Co istotne, jeśli pojazd wcześniej zarejestrowany był w tym samym urzędzie, wydanie nowych tablic nie jest konieczne.

Wnioski o rejestrację pojazdu znajdują się w Wydziałach Komunikacji i można wypełnić je na miejscu lub pobrać wcześniej za pośrednictwem strony internetowej. Sam dokument jest przejrzysty, a jego wypełnianie nie powinno sprawiać trudności. Przede wszystkim powinieneś wskazać urząd w którym rejestrujesz swój pojazd, wypełnić informacje na temat swoich danych osobowych oraz cech środka lokomocji (takich jak kolor, marka, model, rok produkcji etc. – wszystkie potrzebne do wypełnienia rubryki znajdziesz w formularzu). Jeśli chcesz, możesz również za dodatkową opłatą kupić indywidualne tablice rejestracyjne.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Formalności związane z rejestracją zagranicznego pojazdu wymagają złożenia nieco większej ilości dokumentów, które jednak powinniśmy otrzymać podczas jego zakupu.

Potrzebujesz:

● wypełnionego wniosku o rejestrację pojazdu,
● dowodu osobistego,
● polisy OC,
● umowy kupna,
● dowodu rejestracyjnego,
● tablic rejestracyjnych,
● dowodu uiszczenia opłaty za rejestrację pojazdu,
● ewentualnego pełnomocnictwa, kiedy pojazd ma więcej niż jednego właściciela,
● potwierdzenia zapłaty akcyzy,
● dowodu odprawy celnej,
● pozytywnego wyniku badania technicznego pojazdu (jeśli pochodzi on z kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej).

Trzeba również pamiętać o konieczności przetłumaczenia obcojęzycznych dokumentów. Należy dokonać tego u tłumacza przysięgłego przed złożeniem wniosku o rejestrację. Jeśli chodzi o potrzebny do złożenia wniosek – tak jak w przypadku rejestracji pojazdu zakupionego w Polsce dokument można wypełnić w najbliższym Wydziale Komunikacji lub pobrać go wcześniej ze strony internetowej.

Rejestracja pojazdu przez internet

Wygodną dla kierowców opcją jest również możliwość zarejestrowania pojazdu za pośrednictwem strony www.gov.pl, która wymaga jednak wymaga posiadania profilu zaufanego. Jest to szczególnie przydatne narzędzie w dobie pandemii, kiedy wyjścia z domu nie są priorytetem.

Wypełnienie wniosku o przerejestrowanie pojazdu nie sprawia większych trudności. Najważniejsze aby pamiętać o skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów i upewnić się, że nie straciły daty ważności. Warto również co jakiś czas sprawdzać najnowsze aktualizacje dotyczące procedur rejestracji pojazdu.

administrator