Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu?

Przepisy ruchu drogowego zawierają istotne kwestie, które powinien znać każdy kierowca. W tym przypadku nie ma miejsca na wahanie, gdyż uczestniczenie w ruchu drogowym wymaga precyzji i dokładności, a tym samym postępowania w zgodzie z obowiązującymi zasadami. Kiedy możliwe jest zawracanie na skrzyżowaniu? Czy możesz wykonać manewr zawracania na światłach? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć wszelkie aspekty związane z zawracaniem na skrzyżowaniu.

Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu?

Pamiętaj o tym, że zawracanie na skrzyżowaniu zależy od nakazów, zakazów, jak i sygnalizacji świetlnej. Powinieneś również zwracać uwagę na linie ciągłe w obrębie skrzyżowania. Największą podpowiedzą jest dla kierowcy znak zakazu zawracania – B-23. W tym przypadku z pewnością nie możesz zawrócić, gdyż jest to zabronione.

znak B-23 (zakaz zawracania)

Zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną jest możliwe wtedy, gdy sygnalizator nie posiada dodatkowych strzałek oraz gdy znaki nam tego nie zakazują. Bardzo często na skrzyżowaniach spotykamy tablice ilustrującą zasady ruchu, natomiast na jezdni umieszczone są strzałki z kierunkami jazdy, co stanowić powinno dla Ciebie wyznacznik odnośnie tego, jak możesz się zachować w ruchu drogowym.

Zawracanie na światłach

Jeśli na zielonym świetle sygnalizatora umieszczona została wyłącznie strzałka w lewo, wtedy kierowca może jedynie skręcić w tę stronę, natomiast zawrócenie jest niedopuszczalne. Gdy zauważysz, że obok sygnalizatora znajduje się dodatkowa strzałka kierunkowa (zsynchronizowana ze światłem), wtedy możesz zawrócić, ale pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa innym kierowcom jadącym z naprzeciwka. Zawracać można oczywiście również, gdy na sygnalizatorze znajdują się dwie strzałki – w lewo oraz w dół.

Okazuje się, że za złamanie przepisów ruchu drogowego poniesiesz karę nawet w wysokości 250 zł mandatu oraz 5 punktów karnych. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego zawsze postępuj zgodnie ze znakami oraz przepisami obowiązującymi w ruchu drogowym.

Zawracanie na skrzyżowaniu bez świateł

Zawracanie na skrzyżowaniu bez świateł jest możliwe wtedy, gdy nie występują znaki nakazujące lub zakazujące, które musisz mieć na względzie.

Ogólnie rzecz ujmując, zawracanie jest możliwe w następujących przypadkach:

– z lewego skrajnego pasa przy poziomym oznaczeniu (znaki P-8a, P-8b, P-8c, P-8i, P-8g),

– z lewego skrajnego pasa na skrzyżowaniu (z sygnalizatorami S-1, S-2 ze strzałką zieloną lub S-3f),

– z lewego skrajnego pasa wraz z oznaczeniem pasów ruchu (F-10 i F-11 ze strzałką w lewo).

Jednakże zawsze trzeba mieć na względzie występowanie innych znaków, które wskazują, w jaki sposób możesz się zachować na drodze. Dzięki temu unikniesz niebezpieczeństwa i zniwelujesz ryzyko powstania utrudnień na drodze, tym samym zachowując spokój i rozwagę.

Zawracanie na skrzyżowaniu to kwestia, która często rodzi w kierowcach szereg wątpliwości. Jedno jest pewne – zawsze postępuj w zgodzie z zasadami ruchu, dzięki czemu zachowasz odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Sporą pomocą są znaki umieszczone obok sygnalizatora na skrzyżowaniu lub na sygnalizatorze świetlnym. Jako kierowca powinieneś kierować się precyzją i zdrowym podejściem w trakcie jazdy.

administrator