Kredyt i ubezpieczenie samochodu używanego

 

Zakup używanego auta nigdy nie jest małym wydatkiem, a zdarza się nawet, że przerasta możliwości naszego budżetu domowego i ewentualnych oszczędności, które zgromadziliśmy. Z pomocą przychodzą nam opcje kredytowe, stające się coraz popularniejszą drogą do zdobycia wymarzonego auta. To jednak nie koniec wydatków. Pozostaje jeszcze przerejestrowanie pojazdu, ewentualna naprawa usterek oraz oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie. To ostatnie początkowo „dziedziczymy” po poprzednim właścicielu, jednak tylko do czasu. Dziś zajmiemy się zatem przygotowaniem porad dotyczących najbardziej optymalnego załatwienia sprawy ubezpieczenia oraz damy wam wskazówki, jak szukać i wybrać najlepszą opcję pożyczki na kupno samochodu.


Kredyt i jego opłacalność

Mając do dyspozycji opcję pożyczki i odpowiednią zdolność kredytową nie musimy martwić się, iż zakup nowego auta przerośnie nasz budżet. Korzystając z tej opcji transakcja staje się maksymalnie prosta, co cieszy od lat tych, którzy nie posiadają możliwości kupna swoich czterech kółek za gotówkę. Warto jednak zawsze indywidualnie ocenić, czy wariant ten będzie dla nas opłacalny, gdyż zalety idą tu ramię w ramię z kilkoma niedogodnościami. Do plusów i minusów wzięcia kredytu można zaliczyć między innymi:
– minimalne, jednorazowe obciążenie budżetu, gdyż cała kwota zostaje rozłożona na dogodne raty, a kredytobiorca nie musi jednorazowo pozbywać się wszystkich swoich oszczędności lub sporej ich części,
– dodatkowe koszty, które sprawiają, że oddając kwotę w ratach tak naprawdę podejmujemy o wiele bardziej kosztowną decyzję niż finansowanie gotówkowe.


Wzięcie pożyczki na samochód – porady

Jeśli już zdecydujemy się na skorzystanie z opcji kredytowania zakupu samochodu warto odpowiednio się do tego zabrać, by cała transakcja była finalnie jak najmniej odczuwalna podczas płacenia kolejnych rat i satysfakcjonująca z perspektywy warunków całej umowy. Istnieje kilka ścieżek, którymi można w takim wypadku podążyć lecz trzeba wiedzieć, że:
– kupując auto w komisie co prawda otrzymuje się możliwość kredytowania na miejscu, jednak dzieje się to kosztem prowizji banku i handlarza, który sprzedaje nam auto,
– najlepiej udać się bezpośrednio do banku po pożyczkę (do tego potrzebna będzie jedynie zdolność kredytowa),
– skorzystanie bezpośrednio z kredytu w placówce banku niesie ze sobą kilka dodatkowych korzyści, jak ubezpieczenie pożyczki, nabywanego samochodu oraz wydłużony okres spłaty z dogodnym oprocentowaniem, a więc również niższą ratą.


Ubezpieczenie – podstawowe informacje

Kupując auto z salonu ubezpieczenie od ochrony cywilnej możemy wykupić na miejscu u dilera. Jeśli jednak zakup dotyczy egzemplarza z drugiej ręki to procedura wygląda zgoła inaczej, gdyż polskie prawo wymaga ciągłości polisy OC. Skutkuje to tym, że w momencie zakupu niejako otrzymujemy ubezpieczenie poprzedniego właściciela. By się tak jednak stało trzeba spełnić kilka warunków i załatwić parę formalności:
– opłaca się upewnić, czy auto posiada czyste konto i nie jest obciążone prawnie (np. kolizjami, które nie zostały jeszcze rozliczone, a więc zostaną zapisane na konto nabywcy, który przejmie polisę),
– poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela w ciągu 14 dni,
– można kontynuować aktualne ubezpieczenie przepisując je na siebie lub też wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową,
– limit czasu na zawarcie nowego ubezpieczenia musi spełniać warunek ciągłości, więc można to zrobić z dniem zerwania starej polisy lub kolejnego dnia jej upłynięcia (przekazane OC nie odnawia się automatycznie tylko wygasa),
– ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki, a więc dobrze jest jak najszybciej zorientować się, czy np. młody wiek nie spowoduje, że będziemy musieli dopłacić do odziedziczonej polisy (wtedy często lepiej poszukać innej na własną ręką a starą wypowiedzieć).


Podsumowanie

Kredytowanie zakupu używanego samochodu jest w stanie ułatwić wielu kierowcom wejście w posiadanie wymarzonych czterech kółek, jednak warto dobrze zastanowić się nad warunkami, jakie są nam proponowane i odwiedzić wcześniej kilka banków nim podejmiemy ostateczną decyzję. Można skorzystać również z pomocy doradcy finansowego. Nie zapomnijcie również o tym, że polskie prawo nakłada na właściciela pojazdu obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Kontynuując dotychczasową polisę warto jednak zorientować się w jej zakresie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by wypowiedzieć starą umowę i zawrzeć nową z innym ubezpieczycielem – np. gdy konieczna jest rekalkulacja dotychczasowej składki na naszą niekorzyść.

 

redakcja