Raport z rynku: jakimi autami Polacy zainteresowali się w sierpniu?

 

Tym razem zapytaliśmy pana Michała Rogozińskiego, dyrektora komunikacji PR Autotesto, o opinie na temat tendencji w zainteresowaniach Polaków, którzy zdecydowali się skorzystać z naszej pomocy w sierpniu. Dziś dowiemy się nie tylko, jakie modele najbardziej przypadły naszym rodakom do gustu, ale również, czy ich stan mechaniczny był odpowiedni, jakie jednostki napędowe wybieraliśmy najczęściej, ile wynosił średni przebieg używanych samochodów, które trafiły w ręce naszych ekspertów oraz czy stan sprowadzany do naszego kraju poprawił się, czy wręcz przeciwnie. Miłej lektury!

Samochody używane którego producenta miały największe powodzenie w sierpniu wśród Polaków?

Przewidzenie tendencji w tym względzie nie było łatwe. Początek miesiąca wyraźnie wskazywał, iż prym wiódł będzie w sierpniu Volkswagen, z każdym kolejnym dniem zdobywaliśmy jednak pewność, że niemieckiemu producentowi pierwsze miejsce odbiorą dwie inne, skrajnie różne marki. Pod koniec miesiąca zdobyliśmy ostatecznie pewność – dwa pierwsze miejsca zajęli kolejno Ford i Honda.

A jak sprawa ma się w przypadku popularności konkretnych modeli? Czy one również potwierdzają zwycięstwo Forda i Hondy w tym miesiącu?

Sierpień wyraźnie kształtował się na podstawie decyzji Polaków o zakupie samochodu rodzinnego. Niemal 5% ze wszystkich dokonanych przez nas ekspertyz dotyczyło Forda S-MAX. Niemniej jednak osób stawiało na sportowy charakter i wybierało w tym miesiącu Mazde 3. Honda także znalazła się na podium, ale spadła na trzecie miejsce ze swoim modelem Accord.


Modele te to ogromy przekrój typów nadwozia – od minivana, przez sedana, hatchbacka, aż po combi i coupe… Możliwie jest w ogóle wskazanie najbardziej popularnego z nich w tym miesiącu?

Choć sedan to typ nadwozia, który zdecydowanie najczęściej pojawiał się w kontekście wyboru klientów jeśli chodzi o najpopularniejsze marki, to należy pamiętać, że Polacy interesowali się w sierpniu również całą masą innych aut używanych. Dzięki temu możemy śmiało powiedzieć, iż to właśnie hatchback otrzymał laur pierwszeństwa w tej rywalizacji z wynikiem 31,37% wszystkich przygotowanych przez nas raportów.


A jak często pojawiała się w zestawieniu instalacja gazowa?

Jako, że działamy na skalę ogólnopolską z naszą ofertą ekspertyzy przed-zakupowej samochodów używanych, mogę śmiało powiedzieć, że Polacy bardzo upodobali sobie instalację LPG, jednak nie aż tak, jak mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka. Tym co zdecydowanie przeważało w naszych statystykach pod koniec sierpnia były wysokoprężne jednostki napędowe przenoszące moment obrotowy na przednią oś.


A jak ma się stosunek importowanych aut do ogółu przeprowadzonych przez Autotesto raportów?

Tutaj chyba nie będzie niespodzianki, choć wynik 22,55% dla krajowych aut używanych również jest bardzo dobrym rezultatem. Polskie auta zajęły jednak drugie miejsce. Zwycięzcą jest – jak nietrudno się domyślić – niemiecki import, który w sierpniu tego roku osiągnął 32,35% całego udziału w naszych statystykach z ekspertyz.


Jak w takim razie wyglądają dane dotyczące roczników używanych samochodów, najczęściej wybieranych przez Polaków?

W tym przypadku bardzo zauważalna jest tendencja naszych klientów do wybierania aut stosunkowo młodych. Starsze egzemplarze to zaledwie mały odsetek przy wyniku pojazdów z 2010 roku (18,63%), czy niewielu ustępującym mu roku 2007. Możliwe, że odpowiedzialna jest za to tendencja do wybierania modeli z niskim przebiegiem, który w 30,39% plasował się w sierpni w przedziale od 100 000 do 150 000 km.


A jak wiele z ofert z tak małym przebiegiem okazało się nieprawdziwych?

Cofanie licznika to faktycznie plaga w naszych czasach, jednak w sierpniu tego roku w aż 79,41% przypadków nasi eksperci nie mieli zastrzeżeń co do wskazań przejechanej liczby kilometrów. Nie da się tu stwierdzić, ile wynosi dopuszczalna norma rocznego dystansu, ale jeśli auto ma 7 lat i 150 tys. kilometrów na liczniku to można powiedzieć, że jest to raczej realny wynik.


Ile wobec tego egzemplarzy otrzymało aprobatę Autotesto i zostało poleconych do zakupu?

Sierpniowe statystyki pokazują że w zaledwie 49,02% mogliśmy wydać opinię polecającą. Duże zielone TAK w naszych raportach pojawiało się więc niemal w połowie ilości zrealizowanych ekspertyz, z drugiej strony znaczy to, że co drugi egzemplarz, który trafił w ręce naszych ekspertów, nie był satysfakcjonujący pod względem kondycji technicznej. Zatrważająca jest jednak statystyka mówiąca, iż 63,73% używanych samochodów posiadało specyfikację niezgodną z tym, co zostało zapisane w ogłoszeniu sprzedażny.


Na temat jakich elementów najczęściej ujawniane zostawały przekłamania sprzedającego?

Koloryzowanie dotyczyło w tym przypadku najczęściej informacji na temat wyposażenia, zatajenia poważniejszych usterek (np. pęknięty przegub) oraz tradycyjnie bezwypadkowości. Mamy nadzieję, że wraz z przyjściem jesieni nasi klienci będą jeszcze bardziej skłonni do chłodnej oceny pojawiających się na rynku okazji kupna używanych aut, a jeśli zajdzie taka potrzeba chętnie pomożemy w diagnozie wątpliwości.

Dziękuję za rozmowę

 

redakcja