Obowiązkowe wyposażenie – co musi znajdować się w samochodzie?

W celu zachowania jak największego bezpieczeństwa, samochód powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. Niektóre elementy są wymagane przez prawo, inne nie, jednak warto je posiadać. Co przyda Ci się w samochodzie?

Konieczne elementy wyposażenia samochodu w Polsce

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku, każdy samochód musi być wyposażony w gaśnicę oraz specjalny trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Brak tych elementów może skutkować mandatem oscylującym między 20, a 500 złotych. Mało tego, policjant ma prawo ukarać kierowcę mandatem wtedy, kiedy gaśnica znajduje się w trudno dostępnym miejscu, dlatego lepiej nie trzymać jej w bagażniku samochodu. Paradoksem jest to, że mandatu nie otrzymamy za gaśnicę, której przydatność wygasła. Warto jednak oddawać gaśnicę do przeglądu raz na rok. Trzeba wiedzieć, że brak gaśnicy w samochodzie będzie skutkował negatywnym wynikiem badania technicznego pojazdu.

W przypadku trójkąta ostrzegawczego – musi on posiadać ważną homologację. Za brak lub niewłaściwą sygnalizację uszkodzonego pojazdu na drodze grozi mandat w wysokości 150 zł. Kiedy chodzi o drogę ekspresową lub autostradę, mandat wyniesie aż 300 zł. Jeżeli samochód jest holowany, również powinien być oznaczony. Jak ustawiać trójkąt ostrzegawczy? Wszystko zależy od miejsca, w którym znajduje się samochód. Na autostradzie i drodze ekspresowej trójkąt powinien znajdować się w odległości 100m za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym – 30-50m, natomiast w obszarze zabudowanym – 1 m.

Co powinno, ale nie musi znajdować się w samochodzie na terenie Polski?

Wiele osób myśli, że apteczka jest koniecznym wyposażeniem pojazdu. Nie jest, natomiast bezsprzecznie warto się w nią zaopatrzyć. Warto również wiedzieć, że w wielu krajach Unii Europejskiej apteczka jest wymagana, dlatego przed wyjazdem z Polski należy ją zakupić. Powinna ona spełniać normę DIN 13164. Co zawiera apteczka samochodowa? W środku muszą znaleźć się: dwie chusteczki czyszczące do skóry; plaster na szpulce 5 m x 2,5 cm; 14 plastrów z opatrunkiem; opatrunek osobisty K; dwa opatrunki osobiste M; opatrunek osobisty G; chusta opatrunkowa 40 x 60 cm; chusta opatrunkowa 60 x 80 cm; kompres 10 x 10 cm; dwie opaski elastyczne 6 x 400 cm; trzy opaski elastyczne 8 x 400 cm; koc ratunkowy termoizolacyjny; dwie chusteczki trójkątne; nożyczki; cztery pary jednorazowych rękawiczek; instrukcja pierwszej pomocy. Pamiętaj, że apteczka jest wymagana w przypadku pojazdów zajmujących się przewożeniem osób, czyli na przykład autobusów, taksówek, samochodów używanych podczas kursów nauki jazdy. Ponadto, mimo braku konieczności posiadania apteczki w pojeździe osobowym, prawo nakazuje udzielenia pomocy osobie poszkodowanej, a dobrze zaopatrzona apteczka samochodowa ułatwi to zadanie, a nawet pozwoli uratować życie.

Zależnie od kraju, do jakiego chcemy się udać, należy wcześniej sprawdzić obowiązkowe wyposażenie pojazdu, żeby ustrzec się przed ewentualnym mandatem podczas kontroli drogowej. Mimo, że w Polsce nie jest to wymagane – warto zaopatrzyć się w zestaw zapasowych żarówek. Dobrze jest też posiadać linkę holowniczą. Kiedy posiadasz starszy samochód – zaopatrz się w kable rozruchowe, mogą uratować Cię w sytuacji, kiedy wyładuje się akumulator.

Jeżeli spędzasz dużo czasu w podróży, zaopatrz się także w koło zapasowe i narzędzia, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy coś się przydarzy. Jedno jest pewne, na pewno nie będziesz chciał czekać na pomoc drogową, w przypadku, kiedy po prostu „złapiesz gumę”.

Innym przydatnym elementem wyposażenia samochodu jest kamizelka odblaskowa. Po pierwsze, w niektórych krajach Unii Europejskiej jest ona wymagana. Po drugie, zwiększy Twoją widoczność, kiedy będziesz znajdował się w nieoświetlonym miejscu. Dobrze jest także posiadać w samochodzie kartę ICE (In Case of Emergency – w nagłym wypadku). Zapisuje się na niej imię, nazwisko oraz numer telefonu bliskiej osoby, która zostanie powiadomiona w razie Twojego wypadku.

redakcja