Ocena sprawności amortyzatorów – jak zrobić to prawidłowo?

 

Poddając ocenie bezpieczeństwo jazdy oraz podzespoły mechaniczne pojazdu, które na nie wpływają, nie można wręcz pominąć weryfikacji sprawności amortyzatorów. Części te są integralnymi elementami zawieszenia, które odpowiadają zarówno za komfort jazdy, jak i ochronę samochodu przed poważnym uszkodzeniem. Do czego służy amortyzator? Jak ocenić jego sprawność i kiedy zdecydować się na wymianę? Czym może skończyć się zaniedbanie tego typu działań serwisowych? Niezbędne szczegóły i odpowiedzi prezentujemy w poniższych akapitach.

Funkcja amortyzatorów w samochodzie

Można powiedzieć, że amortyzator to dziś nie tylko część samochodu, ale wręcz urządzenie, które ma bardzo ważną funkcję i jest niezbędne do bezpiecznej jazdy w różnych warunkach. Jaka jest jego rola? Po pierwsze, odpowiednie wytłumienie drgań kół podczas jazdy na różnego typu nierównościach. Po drugie, amortyzatory chronią również inne części zawieszenia przed nagłymi zmianami nawierzchni i możliwością poważnego uszkodzenia np. przez zwykłą nieuwagę. Po trzecie, elementy te stabilizują nadwozie samochodu, które bez nich mogłoby się zacząć mocno kołysać. Skutek? W najmniej poważnym przypadku mdłości pasażerów, w najgorszym razie kolizja drogowa. Amortyzatory dbają również o to, by koła odpowiednio dobrze przylegały do drogi, a więc mają duży wpływ na ich przyczepność i łatwość manewrowania w zmiennych warunkach pogodowych. Jak nietrudno się zatem domyślić, ich niepoprawne działanie (nawet w przypadku odchylenia zdolności tłumienia jednego z nich) może drastycznie zwiększyć ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Sprawność amortyzatorów a czujność kierowców

Choć teoretycznie utrata sprawności amortyzatorów powinna być odczuwalna podczas jazdy, to wielu kierowców nie potrafi zauważyć zmian w ich działaniu przez bardzo długi czas. Powodem takiego stanu rzeczy może być przede wszystkim stopniowe zmniejszanie się funkcjonalności tych elementów zawieszenia. Do takich odstępstw od normy kierujący szybko się przyzwyczaja i istnieje małe prawdopodobieństwo, że wzbudzą w nim podejrzliwość, zwłaszcza jeśli pojawią się na bardzo nierównej nawierzchni. Jeśli natomiast droga do pracy przebiega w dużym stopniu po równym asfalcie, to może się okazać, że usterka ujawni się w najmniej spodziewanym momencie, a wówczas może nas też sporo kosztować.

Jak ocenić sprawność amortyzatorów?

Weryfikacja sprawności amortyzatorów nie jest łatwa, jednak istnieje kilka sposobów na to, aby przekonać się, czy dokładna diagnostyka będzie potrzebna, czy też nie. W takim wypadku polecamy skorzystać z następujących porad:
– podczas postoju auta warto „pobujać” nadwoziem przy każdym z kół (prawidłowo działający amortyzator będzie w stanie ustabilizować samochód chwilę po tym, jak przestaniemy testować w ten sposób jego elementy zawieszenia),
– zastosować kontrolę wzrokową amortyzatorów w celu sprawdzenia, czy części te nie posiadają żadnych wycieków oleju,
– udać się do warsztatu dysponującego odpowiednim sprzętem do pomiaru czasu wygasania falowania nadwozia (robi się to przy pomocy tzw. wstrząsarek),
– w ostateczności wymontowuje się amortyzatory i sprawdza ich sprawność na autonomicznie działającym urządzeniu (sposób ten gwarantuje najwyższy współczynnik precyzji weryfikacji działania tego elementu zawieszenia).

nprofit