Ozonowanie samochodowego kokpitu – na czym polega i czemu służy ta usługa?

 

Komfort podróży samochodem zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest na pewno zapach, jaki roztacza się w kabinie pojazdu. Może on znacznie uprzyjemnić cały czas spędzony w aucie lub wręcz spowodować, że pasażerowie będą oczekiwać końca takiej wycieczki. Bywa również tak, że do odczuwania przykrego zapachu dochodzą u niektórych osób reakcje alergiczne. Jak zapewne wiedzą czytelnicy naszego poprzedniego wpisu, może być to spowodowane zaniedbaniem wymiany tzw. filtra kabinowego, co prowadzi do rozwoju w instalacji nawiewu oraz klimatyzacji grzybów i pleśni. Jak sobie poradzić z niemiłą wonią? Co zrobić, gdy nawet dłuższe wietrzenie pojazdu nie pomaga? Jak pozbyć się wszechogarniającego zapachu papierosów, gdy kupiliśmy samochód od osoby, która lubiła umilać sobie w ten sposób podróż? Odpowiedzią, która może usatysfakcjonować w takich wypadkach niejednego kierowcę, jest ozonowanie wnętrza auta.

Czym jest ozonowanie samochodu?

Samochodowy kokpit posiada wiele elementów, które podatne są na wnikanie nieprzyjemnych zapachów, zwłaszcza jeśli chodzi o dym papierosowy. Jeśli więc chcemy upewnić się przed zakupem, czy w danym aucie podróżował palacz lub, czy instalacja doprowadzająca powietrze do kabiny jest należycie zadbana, warto zwrócić uwagę na to, jak pachną fotele, boczki drzwi, podsufitka, dywaniki, czy wykładzina. Dobrym znakiem jest, gdy oglądając taki pojazd, wyczujemy nie detergenty, a intensywny zapach czystego powietrza, gdyż może to oznaczać, iż właściciel poddał swoje cztery kółka kompleksowemu ozonowaniu. Co to znaczy? Ozon to cząsteczka tlenu, tyle że zamiast dwóch jego atomów ma ich trzy (bardziej nasycona). Podczas ozonowania dodatkowy atom zostaje oddzielony od każdej cząsteczki i powoduje rozpoczęcie procesu utleniania związków chemicznych, co finalnie prowadzi do neutralizacji nieprzyjemnego zapachu – potrzebne jest do tego wysokie stężenie, ale w efekcie można pozbyć się nie tylko przykrej woni, ale i grzybów, roztoczy, pyłków kwiatowych i wielu bakterii. Zbyt długi czas ozonowania może jednak spowodować przebarwienia tapicerki, dlatego warto zachować w tej kwestii umiar. Po wszystkim samochód powinien zostać dokładnie wywietrzony i można ruszać w dalszą podróż (jeszcze przez kilka godzin będziemy czuć zapach powietrza jakby zaraz po burzy, jednak nie jest to w żadnym stopniu szkodliwe dla zdrowia kierowcy i pasażerów).

Ciekawa alternatywa dla…

Zastanówmy się przez chwilę, czy ozonowanie samochodowego kokpitu jest opłacalne, gdyż co do jego skuteczności nie ma żadnych wątpliwości. Alternatywą byłoby tutaj np. oddanie swojego auta do kompleksowego prania tapicerki. Dzięki temu przykry zapach zapewne by zniknął, jednak takiej usłudze muszą wówczas zostać poddane zarówno fotele, jak i inne elementy pochłaniające woń (podsufitka, wykładzina, dywaniki, obicie drzwi itd.). Cena? Cóż przyjemność ta nie należy do tanich, gdyż średnio (w zależności od wielkości auta) trzeba za nią zapłacić ok. 200 zł. Podobnych zabiegów czyszczących można podjąć się również samodzielnie, a wystarczy jedynie kupić kilka odpowiednich preparatów. W cenie ok. 60 zł z całą pewnością uda się nam nabyć dedykowaną do tego zadania piankę lub proszek… jednak ilość pracy i czasu, jakie trzeba włożyć w takie rozwiązanie, potrafi zniechęcić niejednego kierowcę. Co z ozonowaniem? Cóż… dane w tym wypadku mówią bardzo dużo, a więc przytoczmy je:
– średni czas ozonowania waha się od 15 do 30 minut (zależy od intensywności zapachu i wielkości pojazdu),
– średni koszt takiej usługi to ok. 50 zł,
– ozonowanie nie pozostawia mokrej tapicerki, a jego wykorzystanie nie przyczynia się do powstania niebezpiecznych dla naszego zdrowia związków (o ile auto zostało dobrze wywietrzone po ukończeniu całego procesu).

A może warto wybrać ultradźwięki?

Pozbywanie się przykrych zapachów przy pomocy ultradźwięków nie jest zbyt popularne, jednak można znaleźć dziś firmy, które mają taką usługę w swojej ofercie. Warto tu zatem wiedzieć, że:
– metoda ta polega na rozproszeniu specjalnego preparatu czyszczącego wewnątrz pojazdu, a następnie użyciu ultradźwięków do rozbicia jego cząstek na bardzo małe drobiny (średnica 5 mikronów), co skutkuje doskonałą zdolnością wnikania w tapicerkę, a więc również neutralizacją zapachu, którego chcemy się pozbyć,
– podobnie jak w przypadku ozonowania proces ten trwa ok. 30 minut, jednak jest odrobinę droższą metodą, gdyż średnio trzeba za niego zapłacić ok. 70 zł,
– efekty są bardzo dobre, więc można traktować tę metodę jako alternatywę dla ozonowania.

nprofit