Rodzaje tablic rejestracyjnych – co oznaczają?

tablice rejestracyjne - co oznaczają

Tablice rejestracyjne w Polsce

Kupno samochodu wiąże się często z koniecznością poniesienia kosztów związanych nie tylko z jego zakupem, ale również sprawami urzędowymi. Te często dotyczą konieczności przepisania ubezpieczenia i przerejestrowania pojazdu w odpowiednim urzędzie. O tych sprawach koniecznie musi pamiętać każdy, kto decyduje się na zakup nowego auta. Ci z kolei, którzy pierwszy raz w życiu dokonują omawianej transakcji, muszą również liczyć się z tym, że ich oczom mogą ukazywać się tablice rejestracyjne w różnych kolorach. Czasy, w których kolory tablic rejestracyjnych ograniczały się do czarnego tła i białych liter dawno odeszły do lamusa. Dziś, aby nie zagubić się w temacie rodzajów tablic rejestracyjnych, dobrze jest zapoznać się z wariantami, w jakich mogą występować. Dzięki takiej wiedzy możesz śmiało wybrać się na poszukiwania wymarzonych “czterech kółek”.

Kolory tablic rejestracyjnych

Zacznijmy od starych modeli samochodów. Tam czarna tablica samochodowa jest częstym widokiem i nie musisz się jej obawiać. Z powodu wieku auta i tego, że posiadał on jednego właściciela, właśnie takie tablice – w pełni legalnie, są zamontowane do pojazdu. Pamiętaj jednak, że jako nowy nabywca takiego samochodu – jeśli jesteś mieszkańcem innego powiatu, niż właściciel pojazdu – musisz zmienić tablice na takie, które obowiązują obecnie: w kolorze białym. I właśnie podczas składania wniosku o rejestrację pojazdu właściwy urząd wyda Ci czerwone tablice rejestracyjne. Jeżeli dobrze się przyjrzysz, to zdasz sobie sprawę, że taka czerwona tablica bardzo przypomina białą tablicę, o którą będziesz ubiegać się w urzędzie. Różnica polega jedynie na kolorze liter, które w omawianym przykładzie są właśnie koloru czerwonego. Tablice tymczasowe, które właśnie omówiliśmy, możesz otrzymać również w przypadku kupna pojazdu z innego kraju niż Polska, i który to musisz na przykład odstawić na przegląd. Wówczas, do jazdy legalnie po drogach w Polsce dostaniesz tymczasowe tablice – bez nich nie możesz legalnie jeździć! Jest jednak możliwość (co ucieszy szczególnie kolekcjonerów i pasjonatów starszych modeli aut), że będąc mieszkańcem tego samego powiatu, co osoba, od której kupujesz auto nie musisz zmieniać tablic – tych czarnych oraz nowszych, z białym tłem.

Jeżeli z jakichś powodów interesujesz się autem sprowadzonym ze Stanów Zjednoczonych, musisz liczyć się z tym, że koniecznym będzie montaż zmniejszonych tablic rejestracyjnych. Ma to związek z autami, które produkowane są w USA, i w których tablice rejestracyjne mają inne wymiary aniżeli te, które stosuje się w Polsce. Na szczęście Polskie urzędy poradziły sobie z tym tematem, i bez większego problemu, kupując auto zza oceanu, można wyrobić sobie takie tablice, które nie dość, że będą w pełni legalne, to jeszcze będą ładnie komponować się z twoim samochodem. W prawie występują również niebieskie tablice rejestracyjne. Jeśli napotkasz takie auto na swojej drodze, to pamiętaj, że niebieskie rejestracje zarezerwowane są dla dyplomatów. Takie pojazdy najczęściej spotkać można w stolicy, gdzie swoje siedziby mają dyplomaci ze świata i europy. Pozostając jeszcze przy kolorach, pamiętaj o tablicach zielonych, które dedykowane są dla aut elektrycznych, których popularność rośnie z roku na rok. Oprócz dbania o środowisko posiadacze takich samochodów mogą liczyć na szereg przywilejów: jazda po buspasach oraz darmowe parkowanie w płatnych strefach.

Indywidualne tablice rejestracyjne

Na koniec niespodzianka w postaci tablic indywidualnych. Taki rodzaj tablicy polega na wybraniu dowolnego ciągu liter od 3 do 5 znaków ze słowem, które chcesz umieścić. Jeżeli urząd wyrazi zgodę na zaproponowane przez Ciebie słowo, to po dokonaniu dodatkowej opłaty staniesz się posiadaczem indywidualnej tablicy rejestracyjnej.

administrator