Samochód na wodór – jak to działa?

Samochód na wodór

W świecie motoryzacji nieustannie pojawiają się nowinki. W obecnych czasach, gdy duża waga przykładana jest do ekologii, producenci samochodów poszukują napędów bezpieczniejszych dla środowiska. Obecnie za najbardziej ekologiczne uznawane są auta wodorowe, które nie wytwarzają żadnych szkodliwych spalin. Jeśli jesteś ciekaw, jak działają, zapoznaj się z naszym artykułem.

Samochód na wodór – jak działa?

Silnik wodorowy to po prostu zespół napędowy, którego podstawowym paliwem jest wodór, czyli pierwiastek najczęściej występujący na globie. Mimo że może się wydawać, iż sposób działania samochodu wodorowego jest skomplikowany, to zapewniamy, że jest on naprawdę prosty. Prąd pozyskiwany za pośrednictwem tego pierwiastka powstaje dzięki odwróconej elektrolizie wody, czyli procesowi znanemu od ponad dwóch wieków.

Samochód na wodór – zasada działania

Aby poruszać się samochodem na wodór, należy na początku uzupełnić jego zbiornik tym pierwiastkiem. Następnie wodór trafia do paliwowych ogniw, gdzie występuje reakcja, podczas której jony wodoru w anodzie łączą się z tlenem w katodzie. Na skutek połączenia wodoru z powietrzem uzyskiwana jest czysta woda. Przepływ elektronów między elektrodami produkuje prąd i w efekcie napędza silnik oraz ładuje akumulator. Tak właśnie działają samochody wodorowe. Jak widać, auta te nie wytwarzają żadnych szkodliwych zanieczyszczeń, lecz wyłącznie czystą wodę.

Auto na wodór – czy jest bezpieczne?

Powstało wiele mitów na temat bezpieczeństwa samochodów na wodór. Niektórzy uważają, że pierwiastek ten nie nadaje się na paliwo, gdyż jest łatwopalny. Należy jednak pamiętać, że auta na wodór są odpowiednio skonstruowane, przez co nie stanowią zagrożenia dla kierowców, pasażerów ani innych uczestników ruchu. Ponadto samozapłon tego pierwiastka może wystąpić w temperaturze 575 stopni Celsjusza, czyli wyższej niż w przypadku klasycznej benzyny i oleju napędowego. Za bezpieczeństwem aut wodorowych przemawia również fakt, iż pierwiastek ten spala się w postaci wąskiego, niewielkiego słupa, przez co istnieje niewielka szansa na rozprzestrzenienie się ognia. Warto również pamiętać, że zbiorniki wodoru tworzone są z najwyższej jakości materiałów kompozytowych, cechujących się wyższą wytrzymałością nawet niż stal. Dodatkowo wyposażone są w specjalne zawory bezpieczeństwa. Należy również zaznaczyć, że samochody na wodór przechodzą liczne testy i kontrole. Wszystkie z nich przeprowadzane są przez najlepszych specjalistów z branży.

Zbiorniki na wodór w pojazdach wykorzystujących ogniwa paliwowe

W pojazdach, które wykorzystują ogniwa paliwowe, stosowane są specjalne zbiorniki do przechowywania sprężonego wodoru. Pod względem kształtu są bardzo podobne do zbiorników stosowanych do paliw LPG, jednak konstrukcyjnie są zdecydowanie bardziej zaawansowane. Przede wszystkim ich środkowa warstwa tworzona jest z wysokiej jakości stali lub aluminium, a część zewnętrzna w całości jest pokryta kompozytowym tworzywem. Dzięki temu zbiorniki na wodór cechują się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia i jednocześnie wyjątkową lekkością.

Czy samochód na wodór można kupić w Polsce?

Gdy już wiesz sporo o samochodach na wodór – jak działają i czy są bezpieczne – zapewne chciałbyś się dowiedzieć, czy można kupić je na terenie Polski. Odpowiedź jest pozytywna. Auta te dostępne są już w naszym kraju. Szczególnie popularny jest model Mirai marki Toyota. Niestety obecnie na samochód wodorowy mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, gdyż jego cena jest bardzo wysoka i sięga nawet 300 tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że cena ta wynika z wysokich kosztów produkcji tych aut i zastosowanych w nich nowoczesnych technologii.

Osoby zainteresowane zakupem auta na wodór powinny również pamiętać, że obecnie w Polsce nie ma dużej ilości stacji, w których można zatankować wodór. Obecnie opcję tę udostępnia zaledwie 14 stacji, w tym zlokalizowane są w Warszawie. Oczywiście regularnie pojawiają się nowe punkty, w których możliwe jest zatankowanie wodoru.

administrator