Skąd opłaca się sprowadzać samochody?

Każdego roku do Polski trafiają tysiące samochodów zza granicy. Znalezienie dobrej oferty nie jest jednak łatwe. Z jakich krajów najbardziej opłaca się sprowadzać auta?

O czym warto pamiętać przy sprowadzaniu auta zza granicy?

Przymierzając się do zakupu auta za granicą, warto mieć na uwadze kilka czynników. Samochód powinien być przede wszystkim zarejestrowany w Polsce. Uczciwy sprzedawca zobowiązany jest do spełnienia tego warunku zaraz po sprowadzeniu pojazdu do kraju. Auto z nieznanego źródła może być powypadkowe, a tym samym nawet po odnowieniu niekoniecznie bezpieczne w użytkowaniu. Należy też uważać na liczniki, które bywają notorycznie cofane – sprzedawcy mogą w ten sposób sprytnie ukryć rzeczywisty przebieg samochodu. Warto dokładnie sprawdzić stan techniczny auta, najlepiej z pomocą fachowca. Dobrym rozwiązaniem jest weryfikacja VIN samochodu w Autoryzowanej Stacji Obsługi danej marki – w ten sposób sprawdzić można historię jego napraw. Poza podstawowymi formalnościami, warto pamiętać także o ubezpieczeniu – nawet jeden dzień bez OC wiąże się z wysoką karą.

Z jakiego kraju najlepiej sprowadzić samochód?

Sprawny, zadbany i dobrze wyposażony kilku-kilkunastoletni samochód z powodzeniem znaleźć można w wielu krajach UE. Na handel w polskich komisach zwykle importowane są jednak auta dość mocno wyeksploatowane. Warto więc na własną rękę poszukać dobrej oferty. Pierwszym krokiem powinien być wybór kraju docelowego:

Włochy

Mieszkańcy Włoch wymieniają samochody na nowe bardzo szybko, często po zaledwie kilku latach użytkowania. Ma to swoje plusy i minusy. Ze względu na warunki atmosferyczne, pojazdy sprowadzane z Włoch rzadko są pordzewiałe – dotyczy to nawet kilkunastoletnich maszyn. Modele produkowane bezpośrednio w kraju są przy tym stosunkowo tanie. Włosi nie są niestety znani z dbania o swoje maszyny, przez co na rynek wtórny trafiają zwykle pojazdy w dość kiepskim stanie estetycznym. Nawet jeżeli sprzedawane auto jest bezwypadkowe, prawdopodobnie będzie posiadało wyblakły od słońca lakier lub mocno powycieraną kierownicę.

Niemcy

Z Niemiec trafia do Polski bardzo wiele samochodów. Pojazdy te są zazwyczaj regularnie pielęgnowane przez właścicieli i najczęściej jeżdżą po bardzo solidnych drogach, w związku z czym ich stan techniczny utrzymuje się na wysokim poziomie. Szukając samochodu u zachodniego sąsiada, lepiej skupić się na ofertach zamieszczanych przez bezpośrednich właścicieli. Warto też unikać tureckich i arabskich komisów – na niemieckich placach bardzo często stoją pojazdy, które sprowadzane są z innych krajów. Samochody bez żadnych uszkodzeń spotkać można pośród nich stosunkowo rzadko, w związku z czym znaczna część ofert dotyczy tanich, starych, niewartych uwagi maszyn. Jeżeli jednak kwestie finansowe nie są problemem, w Niemczech znaleźć można wiele ciekawych propozycji.

Szwajcaria

Populacja Szwajcarii jest czterokrotnie mniejsza niż Polski. Sami Szwajcarzy stosunkowo rzadko poruszają się własnymi środkami lokomocji – wolą korzystać z doskonale rozwiniętej sieci kolejowej, łączącej największe miasta kraju szybkimi liniami. Sytuacja ta wynika także z popularności wypożyczalni samochodów oraz taksówek. W Szwajcarii auta trafiają na rynek wtórny często już po niewielkich stłuczkach.

Sprowadzane samochody z tego kraju są minimalnie eksploatowane – przekłada się to na lepszy stan techniczny, ale i wyższą cenę.

Skąd nie warto sprowadzać samochodu?

Spory rynek wtórny posiada Belgia. Kraj ten jest jednak stosunkowo mały, w związku z czym nie dysponuje najlepszą infrastrukturą drogową. Samochody z Beneluksu mogą mieć bardzo duże przebiegi, a do komisów trafiają po stłuczkach – na miejscu niestety nie opłaca się ich naprawiać. Ogromny rynek posiada Francja, ale w porównaniu z niemieckim – znacznie mniej przebrany przez handlarzy. Do sprzedaży trafia tam niestety wiele mocno pokiereszowanych aut, po szkodach parkingowych i z poniszczonym wnętrzem. Z wieloma sprzedającymi ciężko jest się też dogadać w języku innym, niż francuski.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie podjąć decyzję w sprawie tak poważnego i finansowo kosztownego zakupu, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, wyspecjalizowanych w tej kwestii.

Autotesto.pl to jedna z firm, posiadająca w ofercie usługę sprowadzania aut na zamówienie.

redakcja