Skrzynia CVT – wady, zalety i opinie

Jazda samochodem wyposażonym w skrzynię CVT podnosi komfort jazdy i jest szczególnie rekomendowany osobom, których praca opiera się na wielogodzinnych podróżach własnym środkiem transportu. Rozwiązanie to z pewnością niesie za sobą wiele korzyści, a choć stosowane jest już od kilku dekad (bo pierwsza skrzynia została wyprodukowana już w latach 80. w Holandii), to nie jest jednak pozbawione wad. Uczucie prowadzenia pojazdu wyposażonego w takie rozwiązanie znacznie różni się od jazdy samochodem z manualną czy automatyczną skrzynią biegów. Przed decyzją o zakupie pojazdu z konkretnym sprzętem należy dokładnie przeanalizować plusy i minusy jego elementów i wybrać model najbardziej dla nas odpowiedni.

Co to jest skrzynia CVT?

CVT (ang. Continously Variable Transmission) to jeden z typów bezstopniowej skrzyni biegów, której praca opiera się na ruchu łańcucha lub pasa pomiędzy parami kół. Jej zastosowanie w pojeździe pozwala na sprawne osiągnięcie dowolnej liczby przełożeń, przy jednoczesnym braku konieczności zmiany biegów. To, jak działa skrzynia CVT, w dużej mierze przyczynia się do ogólnej wygody jazdy – nie tylko czyni ją bardziej płynną, ale też nie generuje w jej trakcie głośnych dźwięków (jak to dzieje się w przypadku klasycznych skrzyni). Jej zwolennicy zwracają szczególną uwagę na brak szarpnięć przy przyspieszeniach, co jest szczególnie istotne w przypadku bycia zwolennikiem swobodnej, spokojnej jazdy. Skrzynia CVT jest tańsza w produkcji od skrzyń automatycznych czy manualnych, jednak jej specyficzny tryb pracy nie każdemu kierowcy może odpowiadać. Ponadto zdarzają się jej awarie, co w toku użytkowania może generować spore koszty napraw.

Skrzynia CVT – jak używać?

Używanie skrzyni CVT nie różni się wiele od używania skrzyni automatycznej. Po wybraniu trybu ‘D’ i zdjęciu nogi z hamulca samochód rusza sam. Później pozostaje nam tylko regulowanie jego prędkości poprzez użycie pedału gazu.

Skrzynia CVT – zalety

Niekwestionowaną zaletą skrzyni CVT, tak jak wspominaliśmy już wyżej, jest jej płynność i prosta konstrukcja. Dzięki cichej pracy nie wywołuje niepotrzebnego hałasu, co sprzyja komfortowej jeździe, zwłaszcza podczas podróży ze znajomymi czy śpiącym dzieckiem. Dodatkowo, dzięki utrzymaniu niskich obrotów, skrzynia ta redukuje zużycie paliwa, przez co przejazdy stają się bardziej ekonomiczne. Cały mechanizm jest lekki i łatwy w obsłudze, co przyczynia się do większej wygody podczas jazdy.

Skrzynia CVT – wady

Nie istnieje sprzęt idealny – trzeba zaznaczyć to niestety również w tym przypadku. Pomimo wygody i komfortu użytkowania, skrzynia CVT może przysporzyć także problemów. O ile w przypadku płynnej jazdy po równym terenie pracuje ona niegłośno i nie zużywa wiele paliwa, o tyle podczas dynamicznej jazdy pod górkę zalety te tracą na znaczeniu. Pagórkowate tereny sprawiają, że skrzynia nie tylko generuje więcej hałasu, ale również pochłania więcej benzyny. W przypadku posiadania skrzyni tego typu należy również liczyć się z jej ewentualnymi usterkami, których naprawa jest dość droga. Porównując skrzynię CVT do innych rozwiązań zaznaczyć również trzeba, że jej mechanizm może ulec zniszczeniu nieco szybciej. Sam pasek napędowy niestety często ulega uszkodzeniu.

Skrzynia CVT – opinie

Opinie na temat skrzyni CVT są podzielone. Jedni doceniają jej innowacyjność, zwłaszcza jeśli chodzi o płynność jazdy i mniejsze zużycie paliwa, inni zwracają uwagę na trudności w osiągnięciu dynamicznej jazdy i częstą konieczność napraw. Problemy te uwypuklają się zwłaszcza wtedy, kiedy mieliśmy wcześniej okazję podróżować samochodem wyposażonym w inną skrzynię. W przypadku CVT wrażenia z prowadzenia samochodu są inne, co na początku może stanowić istotny problem. Nie sposób jest jednoznacznie ocenić czy zasługują na uznanie czy nie, gdyż każdy użytkownik pojazdu ma inne wymagania i przyzwyczajenia. Dlatego tak istotne jest przeanalizowanie wszystkich za i przeciw i wybranie najdogodniejszej dla siebie opcji. Wszystko zależy od naszych wymagań i preferencji.

administrator