Sprowadzenie auta z zagranicy – dlaczego warto się zdecydować?

Auto na ulicy w Anglii

Sprowadzanie auta z zagranicy to częsta praktyka wielu Polaków, którzy po nowe samochody najczęściej udają się do Niemiec. Taki stan rzeczy wynika z przekonania, że zagraniczne pojazdy są bardziej zadbane, regularnie serwisowane i świetnie wyposażone.

Choć niewątpliwie w wielu przypadkach jest to prawda, sprowadzenie samochodu z zagranicy nie stanowi wcale tak prostego zadania. Wymaga dopełnienia wielu formalności, wniesienia szeregu opłat, a także – mimo wszystko – dokładnego skontrolowania rzeczywistego stanu pojazdu.

Sprowadzenie auta z zagranicy krok po kroku

Sprowadzenie auta z zagranicy to nierzadko skomplikowany proces, który jednak dla wielu osób okazuje się niezwykle korzystny. Aby rzeczywiście tak było, warto pamiętać o kilku kwestiach jeszcze przed zdecydowaniem się na zakup samochodu.

Przede wszystkim warto sprawdzić historię auta. Możemy to uczynić, jeśli dysponujemy podstawowymi danymi na jego temat, takimi jak VIN, numer rejestracyjny, a także data pierwszej rejestracji. Warto również przed zakupem przeprowadzić szczegółowy przegląd. Dzięki temu upewnimy się, że samochód nie posiada ukrytych wad.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy – o czym należy pamiętać przy sporządzaniu umowy?

Aby uniknąć konieczności uiszczania kolejnych opłat, warto zadbać o to, aby umowa kupna została przygotowana zarówno w języku obcym, jak i polskim. Dokument w rodzimej mowie będzie trzeba złożyć w urzędzie rejestracyjnym.

Bardzo ważną kwestią jest również zadbanie o to, aby umowa zawierała dokładny opis stanu technicznego pojazdu. Pozwoli nam to zabezpieczyć nasze interesy na wypadek ewentualnego oszustwa ze strony sprzedającego.

Oprócz tego sprowadzenie auta z zagranicy wymaga zdobycia takich dokumentów, jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, a także zaświadczenie o jego wyrejestrowaniu.

Co trzeba zrobić po sprowadzeniu auta z zagranicy?

Jedną z pierwszych formalności, których należy dopełnić po sprowadzeniu samochodu z zagranicy, jest udanie się do tłumacza przysięgłego w celu przetłumaczenia dokumentów dotyczących pojazdu. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, czy w naszym przypadku przekład dowodu rejestracyjnego stanowi niezbędny krok. Takiej konieczności podlegają karta pojazdu i umowa, jeśli została sporządzona tylko w języku obcym.

Co trzeba zrobić po sprowadzeniu auta z zagranicy oprócz tłumaczenia dokumentów? Bardzo ważnym krokiem jest wykonanie przeglądu technicznego – o ile samochód nie posiada ważnego przeglądu zagranicznego. Jest on niezbędny do tego, by móc zarejestrować pojazd w Polsce, co należy uczynić w odpowiednim wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od daty zakupu. Nie później niż w dniu rejestracji powinniśmy również opłacić ubezpieczenie OC.

Jakie są opłaty po sprowadzeniu auta z zagranicy?

Jedną z najważniejszych kwestii stanowi to, jakie są opłaty po sprowadzeniu samochodu z zagranicy. Warto rozeznać się, czy jesteśmy zobowiązani do zapłaty akcyzy, czy też możemy złożyć wniosek o uzyskanie zaświadczenia o zwolnieniu z tego obowiązku.

Oprócz tego koszt sprowadzenia auta z zagranicy obejmuje również opłaty związane z rejestracją. Jednak nie będą one wysokie, o ile nie zdecydujemy się na imienne tablice. Pamiętajmy także, że również sposób transportowania auta ma znaczenie w kwestii tego, ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy. Transport lawetą może sprawić, że wspomniane wydatki będą ostatecznie dość wysokie.

Koszt sprowadzenia auta z zagranicy – czy to się opłaca?

Zorientowanie się w tym, jakie opłaty po sprowadzeniu auta z zagranicy są konieczne do uiszczenia, nie jest jedyną trudnością w całym procesie. Osoby, które podejmują się tego zadania, często nie potrafią rzetelnie ocenić stanu technicznego pojazdu, a koszty związane z wykonaniem dodatkowego przeglądu za granicą są zbyt wysokie.

Nasza firma wsparcie w znalezieniu odpowiedniego auta już w ciągu kilku dni. Zwracamy uwagę na jego jakość oraz pomagamy dopełnić formalności dotyczących rejestracji pojazdu w Polsce. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu cały proces nie trwa długo, a klient ma gwarancję bezpiecznej transakcji oraz satysfakcji z zakupionego samochodu.

Sprawdź inne parady

Jak zarejestrować auto jako zabytkowe?
administrator