Jak zarejestrować auto jako zabytkowe?

Z roku na rok na polskich drogach pojawia się coraz więcej pojazdów z tzw. “żółtymi tablicami”. Są to samochody zabytkowe, które można rejestrować od 1997 roku, co wprowadziło Prawo o ruchu drogowym.

W niektórych sytuacjach zarejestrowanie samochodów jako zabytków może okazać się konieczne. Dzieje się tak głównie w sytuacjach, gdy pojazd został już wyrejestrowany lub przystosowany konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, jak zarejestrować auto jako zabytek.

Jak zarejestrować samochód jak zabytek?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zarejestrować auto jako zabytkowe, należy poznać kolejne procedury, które musi spełnić kierowca. Pierwszy etap obejmuje konieczność uznania pojazdu jako godny do wpisania do rejestru lub ewidencji zabytków. Czynność tę wykonuje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Aby starać się o wpisanie samochodu na taką listę, należy dostarczyć tzw. białą kartę, czyli ewidencję ruchomego zabytku techniki. Dokument powinien zostać przygotowany w profesjonalny sposób, dlatego warto zwrócić się z tym zadaniem do rzeczoznawcy samochodowego.

Po przyjęciu wniosku oraz białej karty konserwator wydaje stosowne zaświadczenie. Samo wpisanie do ewidencji zabytków kosztuje tylko 5,5 zł, jednak dużo więcej trzeba będzie zapłacić za wizytę u konserwatora (co najmniej 250 zł).

Kolejnym krokiem jest wykonanie badań w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Jeżeli pojazd przejdzie wszystkie testy, należy udać się z dokumentami do wydziału komunikacji.

Po otrzymaniu dowodu rejestracyjnego przychodzi czas na nabycie „żółtych tablic”. Należy za nie zapłacić 100 zł, natomiast w przypadku motocykli kwota ta wyniesie 50 zł. Więcej kierowca będzie musiał zapłacić za dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, a także nalepki legalizacyjne oraz opłaty ewidencyjne.

Mając pojazd o statusie zabytku, kierowca nie musi się martwić rejestracją, przeglądy techniczne również nie stanowią dłużej obowiązku. Ponadto firmy ubezpieczeniowe są zobowiązane do wystawiania krótkoterminowych polis ubezpieczeniowych dla aut zabytkowych.

Jak zarejestrować auto jako zabytek?

Warto dowiedzieć się również, czym według polskiego prawa jest samochód zabytkowy. Informacje można znaleźć w Prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 2 pkt 39 to „pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury”. Wpisanie samochodu do bazy sprawia, że Konserwator Zabytków musi otaczać go specjalną opieką.

Aby pojazd został uznany za zabytkowy, musi mieć co najmniej 25 lat, być nieprodukowanym w danym modelu od 15 lat, a także mieć niemal wszystkie oryginalne części. Jednak do rejestru może zostać wpisany również samochód, który liczy sobie mniej niż 25 lat. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy reprezentuje niepowtarzalne rozwiązania konstrukcyjne, dokumentuje znaczące etapy rozwoju techniki czy jest związany z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

Warto pamiętać, że na pojazd zabytkowy mogą zostać nałożone dodatkowe zakazy, np. zakaz poruszania się nocą, a także ograniczenia prędkości.

Przeczytaj więcej informacji o samochodach:

Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

administrator