Toyota Aygo – opinie, spalanie, usterki

toyota-aygo-opinie-spalanie-usterki

Toyota Aygo jest autem japońskiej marki, ale już na pierwszy rzut oka może budzić skojarzenia z modelami z Europy. Konkretnie rzecz ujmując z Citroenem C1 i Peugeotem 107. Nic dziwnego, ponieważ w obu modelach zostały wykorzystane niemal te same rozwiązania techniczne. Dzisiaj postaramy się przybliżyć zalety oraz wady tego niewielkiego samochodu miejskiego.

Toyota Aygo – dane techniczne

Model wkroczył na rynek w roku 2005. W ciągu kolejnych lat auto przeszło dwa faceliftingi, a w 2014 została przedstawiona Toyota Aygo II. Nadwozie samochodu mierzy 3405 milimetrów (Toyora Aygo II ten wymiar ma powiększony o 5 centymetrów). Wnętrze zostało zaplanowane na cztery osoby, ale trzeba przyznać, że nie każdy poczuje się w środku komfortowo. Wyżsi pasażerowie na tylnych siedzeniach będą mieli mało przestrzeni dla siebie. Model produkowany jest w wersjach trzy- oraz pięciodrzwiowych. Na rynku wtórnym większość dostępnych modeli to ta druga opcja.

Warto wspomnieć, że Toyota Aygo może pochwalić się bardzo zróżnicowanymi opiniami. Wielu użytkowników twierdzi, że materiały, z jakich zostały wykonane elementy wyposażenia, są niskiej jakości. Kierowcy chwalą za to intuicyjność deski rozdzielczej oraz jej nowoczesny design.

Jeśli chodzi o skrzynie biegów wybór ograniczał się do jednej. Aygo dostaniemy z ręczną przekładnią pięciobiegową. Użytkownicy zwracają za to uwagę na łatwość, z jaką korzysta się ze sprzęgła. “Wchodzi” bardzo łatwo, ale niekiedy wymaga wymiany po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów.

Toyota Aygo – spalanie

Pozostałe dane techniczne, jakie należy wymienić w wypadku Toyoty Aygo to rodzaj silnika. Producent oferuje dwa – benzynowy o pojemności 1 litra oraz diesel – 1,4 litra.

Spalanie Toyoty Aygo będzie oczywiście uzależnione od tego, który motor został zamontowany u nas pod maską. Silnik benzynowy w mieście będzie zużywał mniej więcej 7,5 litra na 100 kilometrów. Poza miastem pochłanianie benzyny spadnie do 5 litrów na każdą przejechaną setkę.

Motor diesla będzie oczywiście spalał o wiele mniej, ale jednocześnie eksploatacja może szybko doprowadzić do dodatkowych kosztów. Dlatego właśnie lepiej postawić na silnik benzynowy.

Toyota Aygo – usterki

Model posiada dosyć wysoki stopień niezawodności. Jednocześnie w wypadku Toyoty Aygo zdarzają się pewne, dosyć często powtarzające się usterki. Wcześniej wspominaliśmy o sprzęgle, które wymaga szybkiej wymiany. Opinie użytkowników Toyoty Aygo wspominają także o korozji. Rdza stosunkowo szybko pojawia się na progach, układzie wydechowym czy też śrubach.

Niekiedy kierowcy i pasażerowie skarżą się też na niską jakość uszczelek, co powoduje, że w środku pojawia się wilgoć, która prowadzi do usterki zamków.

Większym problemem jest często powtarzająca się wadliwość tarcz hamulcowych. W końcu ten mankament, może bardzo łatwo doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Reasumując, Aygo to dobre auto w swojej klasie. Kupując jednak egzemplarz używany warto przyjrzeć się dokładniej niektórym elementom, na których często pojawiają się usterki. Jeśli kupujesz używany samochód, polecamy skorzystanie z opcji sprawdzenia pojazdu przez naszych specjalistów.

administrator