Toyota Camry – opinie, spalanie, usterki

Toyota Camry - opinie

Toyota Camry światło dzienne ujrzała już w 1982 roku, kiedy to pojawiła się na amerykańskich oraz australijskich drogach. Mimo że początkowo to właśnie tam można było spotkać ten pięciomiejscowy model klasy średniej, a w Europie większym zainteresowaniem cieszyły się mniejsze Avensis i Carina, dzisiaj jest to auto chętnie wybierane również przez Polaków. Co mówią o nim właściciele i czym się ono charakteryzuje?

Toyota Camry – dane techniczne i spalanie

Największym zainteresowaniem cieszą się egzemplarze wypuszczone na rynek w roku 2014 (VII generacja) lub młodsze (VIII produkowana między 2016, a 2018 oraz IX, obecna). VII generacja oferuje 3 silniki benzynowe o relatywnie dużej mocy, bo zaczynającej się aż od 150KM w jednostce podstawowej 2.0 VVT-iW. Wyżej znaleźć można jedynie motor tego samego typu o pojemności 2.5 i mocy 181KM oraz 249-konną widlastą szóstkę zaskakującą 3.5-litrową pojemnością. W generacji VIII oprócz serc benzynowych o mocach 178KM i 268KM pojawiła się również hybryda rozwijająca 200KM. Aktualnie dostępna, IX generacja, dostępna jest jedynie z silnikiem hybrydowym o mocy 218 koni.

Niezależnie od wyboru wersji silnikowej, Toyota Camry w oczach użytkowników okazuje się samochodem bardzo dynamicznym, nawet mimo stosunkowo wysokiej wagi i wymiarów (długość nadwozia porównywalna z Oplem Insignią). Niestety wspomniane silniki współpracują jedynie z napędem na przednie koła, co może nieco rozczarować miłośników zimowych, górskich przejażdżek. Na duży plus zasługuje tu jednak duży bagażnik mieszczący jeszcze bez składania foteli aż 524 litry. Auto, mimo swoich rozmiarów sprawdzi się dodatkowo w miejskich manewrach (jeśli tylko znajdziemy odpowiednio duże miejsce do parkowania), za czym przemawia niska średnica zawracania, w najnowszym modelu wynosząca zaledwie 11.4 m.

Spalanie Toyoty Camry z uwagi na dużą moc jednostek nie należy do najniższych, ale jest zróżnicowane. Coś dla siebie znajdą tu zarówno zwolennicy oszczędności na wizytach przy dystrybutorach stacji paliw, jak i osoby, dla których pierwsze skrzypce powinna grać zawsze moc i osiągi. Dla pierwszej grupy naturalnym wyborem będzie wersja hybrydowa, dla której producent deklaruje średnie spalanie na poziomie 4.3 l. Po drugiej stronie barykady są jednostki zasilane jedynie benzyną, które mogą już spalić ponad 9 l/100 km.

Toyota Camry – awarie, problemy i opinie

Toyota Camry jest samochodem ocenianym niezwykle wysoko, cenionym przede wszystkim za oferowany komfort związany z dużymi wymiarami auta, dobre właściwości jezdne i osiągi, a przede wszystkim niezwykle niską awaryjność. Rzadko można napisać, że eksploatacja samochodu jest praktycznie bezproblemowa, a tak jest właśnie w przypadku tego modelu, w którym typowych usterek użytkownicy nie zgłaszają. Nie można zrzucić tego jedynie na niski wiek pojazdu, ponieważ już nawet w poprzednich generacjach problemy sprowadzały się do ustawień klimatyzacji.

Toyota Camry jest samochodem, który poruszył serca Amerykanów, a od wielu lat przekonuje do siebie również Polaków. Warto jednak pamiętać, by przy wyborze auta używanego nie sugerować się jedynie opinią sprzedającego. Mimo niskiej awaryjności modelu mogą nas spotkać przykre niespodzianki związane z niepewną historią auta. Dlatego przed poważną decyzją, jaką jest zakup auta, warto nie tylko sprawdzić historię pojazdu, ale zaopatrzyć się w pełen raport związany z jego stanem, co pozwoli uniknąć sporych wydatków po zakupie i legendarnego już efektu skarbonki bez dna (więcej o tym przeczytasz tutaj).

administrator