Toyota RAV4 – opinie, spalanie, usterki

Samochody typu SUV spotykane są na drogach od wielu lat, jednak w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost popularności aut na tym rodzaju nadwozia. Wiele z kupowanych dziś modeli to kolejne generacji mniej lub bardziej znanych serii dużych i małych producentów. Nie inaczej jest w przypadku Toyoty RAV4, która jest jednym z najpopularniejszych samochodów klasy terenowej.

Toyota RAV 4 – dane techniczne

Model RAV4 od japońskiego producenta występuje na rynku od 94 roku i nieustannie gromadzi rzesze zagorzałych fanów. Przez ponad 25 lat obecności na rynku powstało 5 generacji tego modelu, z czego ostatnia ujrzała światło dzienne niecałe 2 lata temu. Pierwsze dwie generacje zawierały w sobie warianty 3-drzwiowe i 5-drzwiowe, natomiast cała reszta – wyłącznie 5-drzwiowe. W poniższym artykule skupimy się na przedostatnim modelu, czyli Toyocie RAV4 IV. Produkowany w latach 2013-2019 SUV posiada w swojej gamie silnikowej 4 podstawowe jednostki napędowe.

Są to kolejno:
– silnik benzynowy Valvematic, 2.0L, 152KM,
– silnik hybrydowy (elektryczny+ benzyna), 2.5L, 197KM,
– silnik wysokoprężny D-4D, 2.0L, 124KM,
– silnik wysokoprężny D-CAT, 2.2L, 150KM (z napędem 4×4).

Zbiornik paliwa w tym wariancie ma pojemność 60L, a rozstaw osi to 2660 mm. Auto w całych swoich wymiarach pozostaje dosyć kompaktowe, gdyż jego długość wynosi nieco ponad 4,5 metra, szerokość 184 cm, natomiast wysokość to 166 cm. Bagażnik w zależności od ustawienia pomieści od ok. 500 do 1750 litrów. We wnętrzu natomiast znalazło się miejsce na 5 komfortowych foteli dla kierowcy i pasażerów. Całość auta prezentuje się bardzo schludnie i elegancko, a jego nowoczesna linia niczym nie odstaje od produkowanych obecnie modeli. Ponadto, dostępne są wersje z automatyczną i manualną skrzynią biegów.

Toyota RAV4 – spalanie

Wspomniane wcześniej silniki zostały zaprojektowane tak, aby mimo rozmiarów i wagi samochodu były możliwie najbardziej ekonomiczne. To dosyć mocne, uniwersalne napędy, bardzo chwalone przez użytkowników za swoją niezawodność i niskie koszta eksploatacji. W przypadku klasycznego silnika benzynowego zakres spalania waha się między 9,3 litra w mieście, a 6 litrów w trasie, co łącznie daje świetny uśredniony wynik 7,3 litra. Jednostka hybrydowa natomiast, mimo większej pojemności spala średnio 5,4 litra, niezależnie od tego, czy jedziemy w terenie zabudowanym, czy po autostradzie. Silniki wysokoprężne odznaczają się bardzo podobnymi poziomami, kolejno dla wersji 2.0: 5,7l w mieście, 4,4 w trasie ze średnią 4,7l, natomiast wariant 2.2 uzyskał wynik 6,7 w mieście, 5,0 w trasie i sumaryczną średnią 5,6l.

Wspomniane silniki diesla niestety nie są bez wad. Posiadają wrażliwe układy wtryskowe i całkiem szybko zużywające się koło dwumasowe, co w przypadku ich uszkodzenia może wiązać się z droższą naprawą. Jednakże odpowiednia konserwacja i użytkowanie pozwalają na znaczne wydłużenie bezawaryjnego funkcjonowania.

Toyota RAV4 – występujące usterki

Czy Toyota RAV4 jest trapiona przez usterki, które dyskwalifikują ją z użytkowania? Odpowiedź brzmi absolutnie nie. Ponadto jest to jeden z najlepszych SUVów dostępnych obecnie na rynku. Co prawda użytkownicy skarżą się na haczącą manualną skrzynię biegów i niekiedy przecieki w okolicach szyberdachu, jednak są to pojedyncze przypadki.

Toyota RAV4 – opinie

RAV4 opinie ma w zdecydowanej większości pozytywne. Użytkownicy chwalą pojazd za nowoczesność, wygodne rozwiązania, komfort jazdy i brak usterek. Szczególnie polecane są niemal bezawaryjne modele benzynowe, oferujące idealny stosunek jakości i mocy do ceny.

administrator