Ekspert Motoryzacyjny

Zakup używanego pojazdu często wiąże się z wielkim ryzykiem. Na szczęście są fachowcy, którzy wiedzą, jak dokonać przed sprzedażowej kontroli samochodu tak, by zakup był sukcesem. Taką diagnostyką i analizą zajmuje się ekspert motoryzacyjny.

Czym zajmuje się ekspert motoryzacyjny?

Ekspert samochodowy to zajęcie pełne wyzwań, idealne dla pasjonatów motoryzacji oraz osób, które chętnie pracują z ludźmi. Osoby zatrudnione na tym stanowisku są odpowiedzialne za wykonywanie usług oględzin, wskazanych samochodów używanych przed zakupem. Na podstawie przeprowadzonej ekspertyzy sporządzony zostaje raport. Raporty przygotowywane są według ujednoliconego szablonu, zgodnie z obowiązującymi i wymaganymi procedurami.

Trzeba być przygotowanym na to, że jest to praca w terenie, dlatego ekspert musi być mobilny, mieć czynne prawo jazdy oraz kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Niezbędny jest też własny środek transportu. Bardzo często konieczne jest pokonanie znacznej odległości, by dotrzeć do miejsca postoju pojazdu.

Kto może zostać ekspertem motoryzacyjnym?

Idealny kandydat na stanowisko eksperta motoryzacyjnego w firmie Autotesto.pl powinien mieć doświadczenie w zakresie mechaniki, techniki motoryzacyjnej oraz zagadnień z dziedziny lakierniczej i blacharskiej. Ułatwioną drogę mają rzeczoznawcy motoryzacyjni, ponieważ zakres ich obowiązków i doświadczenie są bardzo bliskie ekspertowi motoryzacyjnemu. Poza tym, na współpracę decydują się często diagnostycy samochodowi, pracujący w stacjach kontroli pojazdów, mechanicy i serwisanci. Dużą szansę mają również inni specjaliści w dziedzinach motoryzacyjnych i okołomotoryzacyjnych np. technicy motoryzacyjni, zajmujący się likwidacją szkód komunikacyjnych oraz osoby pasjonujące się samochodami osobowymi.

Bardzo pomocna (w uzyskaniu pracy na tym stanowisku) jest wiedza z zakresu zakupu używanych samochodów oraz umiejętność rozpoznania wad czy uszkodzenia pojazdów, a także łatwość w posługiwaniu się komputerem. Osobę starająca się o stanowisko eksperta powinna cechować wysoka kultura osobista, umiejętność pracy samodzielnej i ewentualnie doświadczenie w obsłudze klienta.

Jak wygląda rekrutacja na stanowisko eksperta motoryzacyjnego?

Gdy CV zainteresowanego zostanie zakwalifikowane i przyjęte do procesu rekrutacji, należy liczyć się z czymś więcej, niż tylko z klasyczną rozmową kwalifikacyjną. Rekrut na eksperta motoryzacyjnego w firmie Autotesto, po rozmowie zostaje zaproszony do wypełnienia testu teoretycznego, który ma za zadanie sprawdzenie jego wiedzy z zakresu motoryzacji. Dopiero po pozytywnym przejściu tego istotnego etapu, czeka kolejny. Jest to zadanie praktyczne, polegające na wykonaniu próbnych oględzin wyznaczonego samochodu i na prawidłowym opisaniu pojazdu. Dopiero po pozytywnym przejściu wszystkich etapów rekrutacji, świeżo upieczony ekspert może podejmować zlecenia sprawdzania pojazdów zainteresowanych klientów.

W jakich sytuacjach ekspert motoryzacyjny może pomóc klientowi?

Ponieważ cofanie licznika jest w branży motoryzacyjnej codziennością, ekspert samochodowy gwarantuje rzetelne i uczciwe sprawdzenie wybranego samochodu. Jest on w stanie ocenić podczas bezpośrednich oględzin samochodu, czy opis przedstawiony przez handlarza jest zgodny ze stanem faktycznym. Ekspert wie, jak należy sprawdzić i zweryfikować historię samochodu, sprawdzić jego stan techniczny oraz numer vin. Raportowi towarzyszy dokumentacja zawierająca wysokiej jakości zdjęcia oraz końcowa rekomendacja zakupu.

Czy warto zostać ekspertem motoryzacyjnym?

Opłacalność tego zajęcia zależy od zaangażowania i organizacji pracy Eksperta. Jest to bowiem praca typowo zadaniowa i tylko od osobistych możliwości czasowych zależą zarobki. Im więcej przeprowadzonych oględzin i sporządzonych raportów, tym większa kwota na koniec miesiąca.

Pracę Eksperta samochodowego można traktować jako zajęcie dodatkowe, gdyż grafik pracy jest dość elastyczny, a czas pracy jest nienormowany. Jest to też doskonała możliwość rozwoju osobistego i zawodowego, która pozwala poszerzać zainteresowanie i wzbogacać doświadczenie w branży motoryzacyjnej.

redakcja