Jak dbać o samochód? Sprawdzone sposoby

Jak dbać o auto?

Posiadanie własnego pojazdu to niewątpliwie przywilej, niestety wiąże się z nim także wiele obowiązków. Jak w obecnych czasach dbać o samochód? O czym pamiętać? Jakich błędów nie popełniać? Właśnie tego dowiesz się w tym artykule.

Czym czyścić skórę w samochodzie?

Zacznijmy od rzeczy związanych z estetyką i wyglądem samochodu. Pierwszą z nich będzie czyszczenie skóry. Jest to czynność, która wymaga dokładności. Jakich środków powinieneś używać? Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, jest odkurzenie całej tapicerki, możesz ją również pozamiatać szczotką z miękkim włosiem. Następnie (co może Cię zaskoczyć) powinieneś wyczyścić skórę szczoteczką do zębów, którą najlepiej zamoczyć w wodzie i mydle. Pamiętaj, w tym celu użyj najlepiej szare mydło, unikaj różnorakich zapachowych odmian. Jeżeli przecierasz tapicerkę w swoim samochodzie, to najlepiej zrób to przy użyciu ściereczki z mikrofibry. Tapicerki ze skóry mogą być bardzo delikatne, dlatego lepiej używać bezpiecznych środków.

Jak dbać o lakier samochodowy?

Kolejną rzeczą, o którą powinieneś zadbać, jeżeli chcesz, żeby Twój samochód prezentował się zjawiskowo, jest lakier. Nie musisz być wcale specjalistą! Najważniejsza jest regularność i pamiętanie o kilku zasadach. Po pierwsze myj często auto. Kurz, który odkłada się na pojeździe, ma bardzo niekorzystny wpływ na stan i wygląd lakieru. Nie chodzi tutaj tylko o względy estetyczne, dlatego że powłoka lakiernicza również chroni karoserię przed procesami, które mogą doprowadzić do korozji. Do mycia stosuj tylko specjalne szampony, które oczyszczą karoserię z wszelkich brudów, a także skutecznie ją zakonserwują. Jeżeli chcesz dodatkowo zabezpieczyć swój pojazd, możesz udać się do myjni. Każda szanująca się myjnia powinna zaoferować Ci nawoskowanie lakieru gorącym woskiem, niewątpliwie zwiększy to odporność twojego pojazdu. Pamiętaj jednak, że przed wykonaniem tej czynności pojazd musi być perfekcyjnie wyczyszczony.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Dbanie o samochód nie wiąże się tylko z wyglądem zewnętrznym pojazdu i walorami estetycznymi. Obecnie w prawie każdym samochodzie możesz skorzystać z klimatyzacji. Umiejętne jej stosowanie sprawi, że w czasie jazdy w upale poczujesz prawdziwą ulgę. Z kolei nieprawidłowe użycie może spowodować, że łatwo nabawisz się przeziębienia. O czym więc pamiętać korzystając z klimatyzacji samochodowej? Zanim ją włączysz, otwórz okna. W gorące dni pojazd może być nagrzany nawet do 50 stopni. Otwarcie okien spowoduje, że temperatura w aucie szybko zrówna się z tą na zewnątrz, a klimatyzacja dużo szybciej ochłodzi wnętrze samochodu. Z kolei już po jej włączeniu powinieneś zamknąć okna. Ważnym czynnikiem, który decyduje o sprawnym działaniu klimatyzacji, jest jej czyszczenie, pamiętaj o wykonywaniu tej czynności tylko w profesjonalnych zakładach.

Jak dbać o turbinę?

W obecnych czasach turbosprężarki są już montowane w większości samochodów, a nie tak jak to było jeszcze kilka lat temu, tylko w popularnych dieslach. Turbosprężarka powoduje, że nawet przy małej pojemności silnika, może on z siebie wykrzesać sporo mocy. Wielu kierowców, chcąc się popisać, startuje bardzo szybko przyciskając „gaz do dechy”. Jest to bardzo szybka droga do zniszczenia turbosprężarki. Powinno się stopniowo nabierać prędkość, dlatego że pompa potrzebuje kilku sekund, aby przesłać olej (który odpowiada również za chłodzenie turbosprężarki) do wirnika. Jeżeli ruszysz za szybko, może się ona przegrzać.

administrator