Jak przebiega proces rejestracji pojazdu – omawiamy szczegóły

Znalezienie odpowiedniego modelu samochodu często wiąże się z długim wyszukiwaniem informacji na temat danego auta, czytaniem prasy samochodowej.

 

Następnie, w przypadku używanego samochodu, trzeba znaleźć dany model w dobrym stanie i korzystnej cenie, w przypadku nowego zaś – trzeba pojechać do salonu.

 

Wedle prawa prawdopodobnie każdego kraju, sam zakup samochodu nie może się wiązać wyłącznie z „wyłożeniem” pieniędzy na stół i odjechaniem nowym pojazdem ‘w siną dal’. Konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów, niezbędnych podczas procesu rejestracji pojazdu.

 

Rozwijająca się technologia pozwala na wykonanie części czynności, związanych z rejestrowaniem pojazdu, zdalnie. Internet jest pełen formularzy i poradników, jak dany dokument wypełnić. Co więcej, o postępie w danej sprawie, petent będzie na bieżąco informowany wiadomościami SMS, dzięki czemu, cały proces rejestracji znacznie się skraca, w porównaniu z tym, jak sprawy wyglądały jeszcze kilka, kilkanaście lat temu.

 

Fizyczny pobyt w urzędzie z kolei, może wiązać się niekiedy z przedłużeniem ważnego procesu, jakim jest rejestracja auta, np. z powodu niedostarczenia na dany moment odpowiedniej dokumentacji.

 

O wiele łatwiej ma się sprawa w przypadku pojazdu nowego, kupionego w salonie, ponieważ wszystkie potrzebne dokumenty zostaną wydane przez dilera samochodowego wraz z zakupem danego modelu auta.

 

Pierwszym, koniecznym krokiem do zarejestrowania samochodu jest złożenie wniosku. Powinien on być dostępny na stronie internetowej odpowiedniego dla danego miejsca wydziału komunikacji. Oczywiście, można go również otrzymać osobiście, w urzędzie. Żeby dokument ten wypełnić, należy podać numer VIN, przednie tablice rejestracyjne etc.

 

Trzeba wiedzieć, że skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów jest bardzo istotne, ponieważ brak chociażby jednego z nich będzie się wiązał z ponowną wizytą w urzędzie.

 

Co jest wymagane? Umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu, dowód rejestracyjny oraz tablice. Warto pamiętać, że w przypadku kupna samochodu z inną osobą (współwłaścicielem), konieczna będzie jego wizyta w urzędzie lub pełnomocnictwo. Co więcej, sprowadzając samochód z zagranicy należy przetłumaczyć wszelkie dokumenty na język polski.

 

Po zarejestrowaniu samochodu, właściciel dostanie tymczasowe pozwolenie na wprowadzenie auta na drogę, które ma ważność 30 dni. Właściwy dowód rejestracyjny jest natomiast gotowy zazwyczaj po okresie około dwóch tygodni.

 

Przy odbiorze właściwego dowodu rejestracyjnego, urzędnik zażąda oddania tymczasowego pozwolenia, natomiast może również chcieć zobaczyć wykupioną polisę OC.

 

Urząd urzędem, jednak ile to wszystko będzie kosztowało?

Warto wiedzieć, że w obecnych czasach można zapomnieć o staniu w kolejkach, żeby zapłacić. Teraz wystarczy wykonać przelew bankowy bez wychodzenia z domu. Załatwienie wszystkich spraw związanych z rejestrowaniem samochodu jest zazwyczaj stosunkowo tanie.

 

Są od tego pewne wyjątki, np. kiedy dana osoba zechce wykonać indywidualną tablicę rejestracyjną składającą się z pięciu znaków – jej koszt to aż 1000 złotych! Koszt za zwyczajne tablice wraz ze wszystkimi pośrednimi opłatami będzie natomiast wynosił znacznie mniej.

 

Co składa się na tę opłatę? Same tablice rejestracyjne kosztują 80zł, dowód rejestracyjny 54 zł, pozwolenie tymczasowe 13,50zł, nalepka kontrolna 18,50zł, nalepka legalizacyjna 12,50zł, opłaty ewidencyjne – 2zł. W sumie daje to kwotę 180,50 złotych, a w przypadku indywidualnych tablic – 1100,50zł.

 

W przypadku rejestrowania samochodu sprowadzanego z zagranicy kwota ta będzie wynosiła 256 zł.

 

Warto być dokładnym podczas rejestrowania samochodu, gdyż można dzięki temu zaoszczędzić naprawdę dużo czasu, a wszelkie dokładniejsze informacje można znaleźć w internecie.

redakcja