Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione lub zadłużone?

kradzione lub zadluzone auto

Kiedy decydujemy się na zakup używanego auta lub sprowadzamy auto z zagranicy, warto przede wszystkim zacząć od sprawdzenia rejestru samochodów skradzionych, aby mieć pewność, że kupowane przez nas auto nie jest kradzione. Kupno kradzionego auta z całą pewnością przysporzy nam w przyszłości wiele problemów, dlatego należy tego absolutnie unikać. Nie każdy jednak wie, jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony, dlatego warto zapoznać się z paroma kluczowymi wskazówkami, na które zwracają uwagę eksperci od sprawdzania używanych aut z Autotesto. W potwierdzeniu tożsamości samochodu może nam pomóc wiele źródeł, w tym baza skradzionych aut, ale nie tylko.

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Kupując używane auto, należy zacząć od zweryfikowania wszystkich informacji dotyczących pojazdu oraz jego historii – możemy to zrobić, sprawdzając dane zamieszczone w ogłoszeniu oraz zadając sprzedającemu odpowiednio sformułowane pytania, które pozwolą nam ustalić zarówno jego wiarygodność, jak i to, jak wiele jest w stanie powiedzieć na temat samochodu, który sprzedaje. Pierwszym podejrzanym sygnałem może być dla nas fakt, że auto zostało wystawione w bardzo niskiej cenie w stosunku do stanu technicznego oraz wyposażenia samochodu. Kolejną bardzo istotną kwestią są dokumenty dotyczące samochodu – należy je zawsze szczegółowo zweryfikować, również w oparciu o zewnętrzne źródła, takie jak baza pojazdów skradzionych, Centralna Ewidencja Pojazdów czy Europejski Rejestr Pojazdów, aby dowiedzieć się więcej na temat historii pojazdu. Policja także może nam pomóc w sprawdzeniu legalności pojazdu, na przykład weryfikując numer VIN danego samochodu. Znając numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji, możemy sprawdzić historię auta i poznać jego dane techniczne, liczbę właścicieli, terminy przeglądów, a nawet informacje o polisie OC – trudno jednak uzyskać wszystkie te informacje, jeśli sprzedający nie chce udzielić Ci odpowiedzi na podstawowe pytania, na przykład o numer VIN. Podobne serwisy zewnętrzne w UE pozwalają sprawdzić historię pojazdów z zagranicy – należy ją zweryfikować możliwie najdokładniej przed zakupem auta, które chcemy sprowadzić do kraju.

Jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony?

Warto dodatkowo dowiedzieć się, jak sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony, to znaczy, czy auto zostało w pełni spłacone i nie jest przypadkiem przedmiotem należącym prawnie do banku. Jeśli samochód nie został w pełni spłacony, bank może obciążyć spłatą kredytu właśnie nowego właściciela. Ryzykujemy w ten sposób utratę nowego auta, a co za tym idzie, także stratę czasu i pieniędzy. Informacje o zastawionych autach możemy uzyskać z Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych. Pamiętaj, że każdorazowo to obowiązkiem kupującego jest upewnić się, czy auto nie jest kradzione lub zadłużone i to właśnie on będzie ponosił ewentualnie konsekwencje pochopnych decyzji. Jeśli już po zakupie okazałoby się, że samochód jest kradziony, może zostać postawiony nam zarzut paserstwa, grozi nam więc odpowiedzialność karna. Nawet jeśli nasz zakup wynika z nieświadomości, nie jest to wystarczające wytłumaczenie. Właśnie dlatego, jeśli nie jesteś pewien historii używanego auta, sprowadzasz samochód z zagranicy lub nie masz czasu na rzetelne sprawdzenie wszystkich informacji o nim, warto skorzystać z usług rzeczoznawców Autotesto, którzy mają na tym polu wieloletnie doświadczenie.

administrator