Czy samochodem elektrycznym można jeździć po buspasie?

Ładowanie samochodu elektrycznego

Samochody elektryczne budzą coraz większe zainteresowanie wśród kierowców. To wyjątkowe i nowoczesne auta, nad których zakupem warto się zastanowić. Obecnie jednak całkiem sporo niejasności budzi poruszanie się pojazdami elektrycznymi po buspasach. Mimo iż ustawa jest niezwykle precyzyjna, wielu kierowców nadal rozpatruje tę kwestię. Zatem, czy samochody elektryczne mogą jeździć buspasem?

Samochód elektryczny a buspas

W wyniku ustawy z dnia 11 stycznia 2018 roku jazda samochodem elektrycznym po buspasie jest dozwolona. Co więcej, jeśli korzystamy z tego typu aut, nie musimy płacić za postój w specjalnych strefach płatnego parkowania. To wyjątkowe przywileje, które z całą pewnością nie będą obowiązywały zawsze, jednak zostały zagwarantowane do stycznia 2026 roku.

Możliwość jazdy samochodem elektrycznym po buspasie to niewątpliwie praktyczny przywilej, który szczególnie przyda się nam w dużych miastach. Zakorkowane drogi znacząco opóźniają czas dotarcia autem do celu, a dzięki możliwości jazdy buspasem z pewnością zaoszczędzimy wiele minut.

Samochody elektryczne – zalety inwestycji

Wiadomo już, czy autem elektrycznym można jeździć buspasem, jednak warto również poznać korzyści zainwestowania w tego typu rozwiązanie. Choć na naszych drogach samochód zasilany prądem nadal jest rzadkością, wraz z upływem czasu zdobywa wśród kierowców coraz większe grono swoich zwolenników.

Samochody elektryczne są doskonałą i przede wszystkim ekologiczną alternatywą dla pojazdów spalinowych. Nie przyczyniają się do systematycznego pogarszania jakości powietrza, a ich podwyższona wydajność pozwala na niezwykłe osiągi w trakcie codziennej eksploatacji.

Do niezaprzeczalnych zalet silników, w które wyposażone są pojazdy elektryczne, możemy zaliczyć również prostą konstrukcję o zdecydowanie dłuższej żywotności niż w przypadku spalinowych jednostek napędowych. Samochody elektryczne uchodzą również za mniej awaryjne oraz prostej konstrukcji, która nie wymaga naprawy skrzyni biegów, wymiany filtrów czy oleju.

Co więcej, odznaczają się cichą pracą, co przekłada się na większy komfort użytkowania. Silnik auta elektrycznego nie wytwarza spalin, w wyniku czego nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Decydując się na zakup samochodu takiego pojazdu, możemy uniezależnić się od podwyżek cen paliw, które w ostatnim czasem znacząco wzrastają.

Samo użytkowanie auta nie generuje znaczących kosztów, ponieważ szacuje się, że cena za pokonanie 100 km pojazdem elektrycznym wynosi zaledwie około 5-10 złotych. Według wielu ekspertów samochody te są niezwykle bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż nie zawierają zbiorników z paliwem, co przekłada się na mniejsze zagrożenie wybuchu w trakcie wypadku.

Samochody elektryczne – u kogo się sprawdzą?

Znając odpowiedź na pytanie, czy samochód elektryczny może poruszać się po buspasie, warto również wiedzieć, u kogo taki pojazd sprawdzi się najlepiej. Mimo iż na naszych drogach aut zasilanych prądem nadal widzi się stosunkowo niewiele, możemy być pewni, że z czasem zacznie ich coraz więcej przybywać.

Wraz ze wzrostem dostępności takich modeli możemy również liczyć na spadki cen, co sprawi, że pojazdy elektryczne będą w zasięgu większej liczby osób. To doskonały wybór dla tych, którym zależy na ochronie środowiska, a także dla każdego, kto stawia na innowacyjność.

Sprawdzenie używanego auta przed zakupem – dlaczego warto?

Planując zakup używanego pojazdu sprowadzanego z zagranicy, warto zlecić jego sprawdzenie profesjonalnej i zaufanej firmie. Jesteśmy specjalistami, którzy w swojej pracy stawiają na zaangażowanie oraz rzetelność. Kierujemy się dobrem zgłaszających się do nas osób. Dzięki temu klient dowie się, czy wybrane auto faktycznie jest warte zakupu, a licznik nie został cofnięty. Co więcej, skrupulatnie poszukujemy ukrytych wad, a także sprawdzamy, czy pojazd nie uległ żadnemu wypadkowi.

Jesteśmy również otwarci na wszelkie pytania ze strony naszych klientów. Dlatego w razie jakichkolwiek niejasności warto się z nami skonsultować. Posłużymy profesjonalnymi poradami, a także przekażemy szereg cennych wskazówek, dzięki którym podjęcie najkorzystniejszej decyzji stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Sprawdź inne wpisy o samochodach elektrycznych:

Czy samochody elektryczne mają skrzynie biegów?

Jaki zasięg mają samochody elektryczne?

administrator