Jakie czynniki mają wpływ na wartość rezydualną aut?

Jednym z aspektów, na które kierowcy coraz częściej zwracają uwagę podczas zakupu auta, jest wartość rezydualna. Niby większość chce kupić pojazd, z którego będzie korzystać jak najdłużej, ale przecież każdy może po kilku latach zechcieć zamienić go na inny lub po prostu potrzebować nagłego przypływu gotówki. Dlatego niektórzy uznają wartość rezydualną za nawet ważniejszą niż cena zakupu. Na co warto zwrócić uwagę kupując samochód, jeżeli przewidujemy jego sprzedaż w ciągu kilku lat?

Siła marki

Ważnym czynnikiem wpływającym na wartość rezydualną auta jest niewątpliwie marka i kraj produkcji. Polacy zdecydowanie największym zaufaniem darzą pojazdy japońskie i niemieckie. Marki takie jak Volkswagen, Toyota czy Audi uchodzą za synonim bezawaryjności i wysokiej wartości rezydualnej. Szczególnie auta Toyoty wydają się wręcz niezniszczalne, jeśli chodzi o wartość.

Bardzo duże znaczenie ma również reputacja samego modelu. Nawet najbardziej uznane marki mają na koncie obok modeli świetnie przyjętych również te mniej popularne. Te pierwsze na rynku wtórnym tracą w pierwszym roku eksploatacji jedynie 20 proc. wartości, te drugie natomiast powyżej 30 proc.

Rodzaj nadwozia

W ostatnich latach dla polskich kierowców bardzo ważny stał się rodzaj nadwozia. Coupe, cabrio i sedany są teraz uznawane często za niepraktyczne. Bardzo lubiane są natomiast kombi, SUV-y, crossovery oraz pięciodrzwiowe hatchbacki. Jeżeli zatem preferencje kierowców nie ulegną w międzyczasie zmianie, możemy liczyć na sprzedaż takiego auta za duży procent jego pierwotnej wartości.

Wyposażenie

Nic nie traci na wartości tak szybko, jak nowoczesna w momencie zakupu elektronika. Dlatego dopłacenie dużej sumy za system multimedialny nie sprawi, że sprzedamy auto za wyższą cenę. Natomiast w dużo mniejszym stopniu na wartości tracą wysokiej jakości podstawowe elementy komfortu, czyli na przykład klimatyzacja, systemy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne.

Silnik

Osoby zainteresowane kupnem używanego auta często zwracają uwagę na rodzaj i pojemność silnika. Najpopularniejsze są auta z małymi silnikami o pojemności nieprzekraczającej dwóch litrów, a szczególnie silnikami benzynowymi do 1,6l i dieslami do 2l.

Cykl życia samochodu

Osoby śledzące rynek samochodów zdają sobie sprawę z tego, że pojawienie się nowego modelu auta sprawia, że ten poprzedni drastycznie traci na wartości. Obecnie na rynku wieści rozchodzą się na tyle szybko, że spadek wartości może spowodować nawet sama zapowiedź nowego modelu!

Luksusowe auta najszybciej tracą na wartości

Co ciekawe, największy spadek wartości notujemy w przypadku aut z sektora luksusowego. Limuzyna segmentu F już w ciągu pierwszych sześciu miesięcy eksploatacji traci 30 proc. początkowej wartości, a po trzech latach nawet 60 proc.

Historia auta

Oczywiście samo gruntowne zbadanie rynku dużo nam nie da, jeżeli sami odpowiednio nie zadbamy o zakupione auto. Bardzo duży przebieg, niedokładnie udokumentowana historia serwisowa, wypadki – wszystko to może sprawić, że ewentualni nabywcy spojrzą na auto mniej łaskawie.

Z tego samego powodu powinniśmy uważać kupując na rynku wtórnym auto, które mamy zamiar później odsprzedać. Im więcej miało właścicieli, tym niższa jego wartość w momencie, gdy je kupujemy. Później zaś duża ilość właścicieli może odstraszyć potencjalnych nabywców, szczególnie jeżeli istnieją braki w historii serwisowej i/lub auto jest „po przejściach”.

Jeżeli zatem zależy nam na możliwie korzystnej sprzedaży auta, najlepiej jest wybrać auto wprost z salonu. Jeśli będziemy dobrze je traktować i prowadzić dokładną dokumentację, możemy liczyć na możliwie korzystną sprzedaż.

Mateusz Hoffmann