Łada Niva Travel – wschodnioeuropejska odpowiedź na Dacię Dustera

Zaparkowany biały samochód

Łada Niva to już kultowa, niezawodna i uwielbiana przez wielu miłośników motoryzacji terenówka. Przez wiele lat cieszyła się ogromnym zainteresowaniem szeregu konsumentów w państwach bloku wschodniego. Pierwsza generacja Łady Nivy miała swoją premierę aż 45 lat temu, a więc w 1977 roku.

Kilka lat temu ten klasyk doczekał się po raz kolejny kompleksowego liftingu. Objął on nie tylko szereg zmian w systemie konstrukcyjnym, ale również w wyglądzie wizualnym pojazdu. Tak też powstała nowa Łada Niva Travel, która według niektórych opinii stanowi wschodnioeuropejską odpowiedź na Dacię Duster.

Czym wyróżnia się ten model? Czy istnieje możliwość zakupu nowej Łady Niva w Polsce?

Łada Niva Travel a Dacia Duster

Wprowadzona przez rosyjską markę AvtoVAZ Łada Niva Travel jest kontynuacją długiej i zasłużonej tradycji Nivy, czyli kultowego modelu samochodu, który od lat zaskakuje swoją wytrzymałością oraz zdolnościami do radzenia sobie w trudnych warunkach. W odmianie Travel prezentuje się bardziej, jak auto typu SUV.

Co ciekawe, w tej kategorii pojazdów można odnaleźć model, który jest zbliżony pod wieloma względami do oryginalnej rosyjskiej konstrukcji. Mowa o Dacii Duster. To auto podobnie jak Łada Niva Travel wyraźnie stawia na funkcjonalność i użyteczność. Charakterystyczny wygląd oraz solidna konstrukcja nadają obu modelom wyjątkowego charakteru, a zarazem przekładają się na wydajność w trudnych warunkach terenowych.

Nowa Łada Niva Travel – wersje

Model Łada Niva Travel wyposażony jest w reduktor, dzięki czemu auto doskonale radzi sobie w warunkach terenowych. Już same parametry silnika stanowią tego realne potwierdzenie (1,7 litra pojemności, 80 KM i 127,4 Nm).

Producent poza tradycyjną wersją Classic oferuje jeszcze oferuje dwie inne opcje – Comfort i Luxe. Pierwsza z wymienionych ma wbudowane klimatyzację, podłokietniki czy podgrzewane przednie fotele. W modelu Luxe wbudowany został ekran dotykowy z systemem multimedialnym.

Oczywiście wszystkie dodatkowego udogodnienia warunkują ostateczną cenę Łady Nivy Travel w poszczególnych wersjach. Comfort Offroad i Luxe Offroad to z kolei czysto terenowe propozycje, które występują w standardzie ze snorkelem (zewnętrznym wlotem powietrza do silnika) oraz osłonami na drzwiach.

Nowa Łada Niva – salon 

W segmencie SUV-ów i crossoverów trudno znaleźć model, który byłby porównywalny pod względem kosztu oraz parametrów technicznych do opisywanej nowej łady Niva. Cena pojazdu oscyluje w granicach 70-80 tys. złotych, jednak wiele zależy od wersji pojazdu oraz specyfikacji. Najdroższa wersja, a więc Luxe Offroad, dostępna jest w sprzedaży za ok. 85-90 tys. złotych.

Jest to bez wątpienia wyjątkowe auto, stanowiące swoiste połączenie modnego SUV-a z autem terenowym. Niełatwo znaleźć na współczesnym rynku motoryzacyjnym taki model samochodu. Dacia Duster w przeciwieństwie do opisywanej nowej Łady Niva Travel nie posiada bowiem blokady mechanizmu różnicowego czy reduktora.

Łada Niva Nowa – opinie 

Nowa Łada Niva to solidna terenówka, która została wyposażona w reduktor, a więc doskonale sprawdzi się na wymagających terenach. W przestrzeni internetowej można znaleźć szereg filmów, w których wyspecjalizowani kierowcy i eksperci ds. motoryzacji porównują oba te modele. Dla osób rozważających zakup tego typu pojazdu opinia specjalistów może być to dogodnym sposobem na weryfikację określonych parametrów technicznych.

Mimo powszechnej opinii Nowa Łada Niva nie jest trudno dostępna w Polsce. Na naszym rynku działa wielu autoryzowanych i sprawdzonych importerów, którzy oferują ten model w zróżnicowanych wersjach.

W przypadku Łady Niva Travel cena pojazdu jest w pełni adekwatna do jego jakości. Ten model stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają idealnego kompromisu między SUV-em a autem terenowym. Należy jednak mieć świadomość, że wnętrze pojazdu nie należy do tych z kategorii najbardziej nowoczesnych. Klasyka i tradycyjne rozwiązania to coś, na co postawił producent w tej odświeżonej wersji kultowej Łady Nivy.

Przeczytaj inne wpisy i samochodach Dacia

Dacia Duster – opinie, spalanie, usterki

administrator