Launch control, czyli procedura startowa – co to jest i jak działa?

System wspomagania procedury startu został po raz pierwszy zastosowany w Formule 1, a dopiero później znalazł swoje zastosowanie w samochodach osobowych. Zobaczmy, co to Launch Control oraz w jaki sposób wspomaga procedurę startu.

Co to jest Launch Control?

Wiele osób interesujących się samochodami zadaje sobie pytanie: Launch Control – co to takiego?. Dla przykładu, w instrukcji Audi można znaleźć tłumaczenie „program maksymalnego przyśpieszenia”. W rzeczywistości można to jednak wytłumaczyć w znacznie prostszy sposób. Launch Control to system wspomagający ruszenie spod świateł. Pierwszy raz został zastosowany w manualnej przekładni w Ferrari F355 jeszcze w 1997 roku. Początkowe wersje nie działały jednak z imponującą skutecznością. Dopiero kolejne modyfikacje i modernizacje doprowadziły do tego, że dziś procedura startu w większości sportowych i mocniejszych samochodów jest wspomagana przez Launch Control. Do takich samochodów zaliczymy m.in. mocniejsze wersje Nissana, BMW, Mercedes AMG, Mitsubishi Evo, Lotus, Ferrari oraz marki koncernu VAG.

Jak działa Launch Control?

Launch Control to system działający w oparciu o zaawansowaną elektronikę, która jest ukierunkowana na poprawę przyśpieszenia ze startu stojącego (np. na światłach). Jest stosowany w samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów, ponieważ w takiej sytuacji system podnosi obroty silnika przy równoczesnym wciśnięcia gazu i hamulca. Kiedy odpuszczamy hamulec, system dba o to, żeby samochód utrzymał optymalną trakcję. Wtedy jedynym zadaniem kierowcy pozostaje utrzymanie kierownicy i gazu. Launch Control jest również stosowany w niektórych samochodach z manualną skrzynią biegów. Wtedy procedura startowa jest aktywowana przy użyciu komputera pokładowego. Zaczynamy od wciśnięcia sprzęgła, wrzucenia pierwszego biegu i energicznego wciśnięcia gazu. Kiedy silnik osiągnie ok. 5 tys. obr/min puszczamy sprzęgło, a resztą zajmuje się system.

Co ciekawe każda marka oferująca wspomaganie procedury startu wprowadziła inny sposób aktywacji systemu. Wszystko „kręci się” jednak przy wciskaniu pedału gazu i hamulca oraz odpuszczania tego drugiego w odpowiednim momencie. System może zadziałać tylko przy spełnieniu kilku istotnych warunków. W przypadku większości marek są nimi m.in. rozgrzany silnik, ustawienie kół na wprost oraz wystarczająco wysoka temperatura oleju. Prędkość, którą można uzyskać z użyciem systemu Launch Control, jest niemożliwa przy zwykłym ruszaniu, jednak najlepsze rezultaty są zauważalne w samochodach z napędem na wszystkie koła.

Kupujesz samochód z Launch Control? – pamiętaj o sprawdzeniu

Zakup sportowego samochodu to często trudniejsza decyzja niż zakup standardowego pojazdu – ewentualna pomyłka przy inwestycji kosztuje znacznie więcej. Nie warto więc ryzykować.

W takim przypadku zalecamy skorzystanie z usługi sprawdzenia samochodu przed zakupem. Specjaliści z do AutoTesto zajmą się przeglądem wszystkich najważniejszych części i systemów samochodu, w tym m.in. systemu Launch Control. Firma działa na terenie całej Polski, dlatego zawsze sprosta Twoim oczekiwaniom i pomoże podjąć odpowiednią decyzję o zakupie.

administrator