Nissan Micra kontra Toyota Yaris – porównanie

Nissan Micra na drodze

W momencie, gdy poszukujesz sprawdzonego auta o niewielkich gabarytach, najczęściej na myśl nasuwają się dwa modele samochodów. Zaraz po tym pojawia się także wątpliwość, co lepsze, Nissan Micra czy Toyota Yaris? Poniższe porównanie powinno rozwiać te wątpliwości, a przynajmniej przybliżyć specyfikację tych dwóch wariantów.

Toyota Yaris a Nissan Micra – czym się różnią, a co je łączy?

To, z czym z pewnością każdy się zgodzi to fakt, że auta te wizualnie są dość podobne. Charakteryzuje je podobny gabaryt, ilość drzwi i mniej więcej forma designu. Do wspólnych cech należy także przesuwana kanapa czy podobny rozstaw osi, a także konstrukcja układu zawieszenia oraz przestronność wnętrza pojazdu. Oczywiście istnieją pewne różnice na płaszczyźnie wyglądu, jednak jest to kwestia indywidualna, gdyż nie ma to bezpośredniego przełożenia na komfort użytkowania auta. Znaczenie mają jedynie gusta poszczególnych osób, jednak nie należy o nich dyskutować, ponieważ każdemu może podobać się coś zupełnie innego. Dlatego tę kwestię należy rozważyć indywidualnie.

Co skrywa się pod maską?

Zarówno Yaris, jak i Micra zużywają jedynie do 8 l paliwa na 100 km trasy. Jest to zdecydowany atut, który wynika z japońskich jednostek napędowych. Nissan zaopatrzony został w silnik o pojemności 1,2 l i mocy 80 KM, natomiast Yaris otrzymało jednostkę napędową 1,3 l o mocy 87 KM. Niestety, w obu przypadkach maksymalny moment obrotowy następuje przy dość wysokich obrotach co ma wpływ na poziom hałasu odczuwalny wewnątrz tych pojazdów. Micra przyspiesza od 0 do 100 km/h w 13,9 s, natomiast Toyota 11,5 s. Prędkość maksymalna tych aut również nieznacznie się różni. Obie oscylują w okolicach 170 km/h z drobną przewagą na korzyść Toyoty. Ten model jest górą nad swoim przeciwnikiem także pod względem ilości poduszek powietrznych, których ilość wynosi 4. W Nissanie znajdziemy ich o połowę mniej.

Które auto ma bogatsze wnętrze – Toyota Yaris czy Nissan Micra?

Zarówno Micra, jak i Yaris doskonale sprawdzą się podczas jazdy w mieście. Dzięki swoim stosunkowo niewielkim gabarytom powolne poruszanie się w korku czy parkowanie jest o wiele wygodniejsze. Yarisa posiada nieco większe koła, dzięki czemu łatwiej pokonują nierówności drogi. Jest to jednak dość nieznaczna różnica – średnica wynosi 15 cali dla Toyoty i 14 dla Nissana. Micra ponownie nieco gorzej sytuuje się w porównaniu z Yaris, gdyż posiada miękkie zawieszenie, a także podwozie, które dość często się przechyla. Toyota szybciej osiąga prędkość 100 km/h, a także otrzymała wydajniejszy układ hamulcowy. Micra natomiast wyróżnia się lepszą dynamiką na wyższych biegach, jednak ich precyzyjna zmiana jest zauważalna w obu modelach. Oba auta wyposażone są w układ ABS i wspomaganie układu kierowniczego.

Parametry, które także mogą być istotne

Tylna kanapa posiada możliwość przesuwania, dzięki czemu umożliwia dość duże zmiany pod względem zagospodarowania przestrzeni w aucie. Mocno odsuwając ją w stronę bagażnika, zyskujemy przestrzeń na nogi dla osób o wyższym wzroście. Natomiast, gdy naszymi pasażerami na tylnych siedzeniach są dzieci, z powodzeniem można tę przestrzeń zmniejszyć, zyskując tym samym na nieco więcej miejsca dla bagażnika. Jego objętość w Toyocie wynosi od 272 do 363 litrów, natomiast w przypadku Nissana wartość ta wynosi 235-370 l. Różnice pojawiają się także na płaszczyźnie rozmieszczenia tablicy przyrządów. W Toyocie występuje ona w postaci trójwymiarowego wyświetlacza, który znajduje się na środku, konkretnie nad konsolą centralną. W Nissanie natomiast zostało to rozwiązane w inny sposób, gdyż umieszczono ją w miejscu przed kierownicą, nie posiada jednak wskaźnika, który dotyczy temperatury cieczy chłodzącej.

Który model jest lepszy?

Trudno wybrać model, który będzie się charakteryzował znaczącą przewagą. Toyota uzyskała w kilku kwestiach znacznie lepsze wyniki, jednak dla niektórych osób istotne mogą być zupełnie inne parametry. Warto wspomnieć, że Yaris jest nieco droższa od Micry, zakładając, że mamy do czynienia z wariantem 5-drzwiowym.

Dowiedz się więcej o Toyocie Yaris

administrator