O co pytać przy kupnie samochodu?

o co pytać przy zakupie auta

Kiedy decydujemy się na zakup używanego auta, warto dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat. W przypadku kupna samochodu używanego powinniśmy jednak kierować się nieco innymi zasadami, niż kupując nowy samochód. Dobrze wiedzieć, o co pytać przy zakupie auta i na jakie informacje zwrócić szczególną uwagę. Nieraz jeszcze zanim pojedziemy zobaczyć auto, rozmawiamy ze sprzedającym przez telefon, dzięki czemu możemy uzyskać wstępne informacje na temat samochodu – o co pytać przy kupnie samochodu przez telefon? Jak ustalić właściciela pojazdu? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

O co pytać przy zakupie samochodu? – kilka wskazówek od ekspertów

Nie ulega wątpliwości, że kupno samochodu używanego potrafi być naprawdę uciążliwe i czasochłonne – szczególnie wtedy, gdy nie znamy się na samochodach lub nie wiemy, na co zwracać uwagę podczas wyboru auta. Bardzo istotny jest już pierwszy etap, czyli wstępna rozmowa telefoniczna z właścicielem auta – odpowiednio przeprowadzony wywiad pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Warto zacząć od dokładnego zapoznania się z ogłoszeniem, pomoże Ci to w sformułowaniu odpowiednich pytań, których celem jest sprawdzenie zgodności danych z ogłoszenia z odpowiedziami, których udzieli Ci właściciel auta. Dlatego właśnie należy zapoznać się dokładnie z ofertą. Aby sprawdzić, czy sprzedający zawarł w nim wszystkie najważniejsze informacje, sprawdź samochód po numerze VIN pojazdu – jeśli nie znasz numeru VIN, zapytaj o niego sprzedawcę auta. Sprawdzając zaś numer telefonu w wyszukiwarce, zorientujesz się, czy dana osoba nie handluje także innymi autami. Zapytaj również o wszelkie informacje, które nie zostały umieszczone w ogłoszeniu, jeśli takie zauważysz.

O co pytać przy kupnie samochodu przez telefon? – podpowiadamy

Jeśli udało Ci się już zweryfikować najważniejsze informacje, warto zadać sprzedającemu kilka pytań. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, jak długo sprzedający jeździł autem – to pozwoli nam już na początku zweryfikować, czy sprzedaje swoje auto, czy handluje samochodami i nie potrafi o nich zbyt dużo powiedzieć. Jeśli mamy do czynienia z drugą sytuacją, nie jest to jeszcze powód, by rezygnować z oferty, ale musimy mieć świadomość, że pewnych informacji na temat auta nie uda nam się uzyskać. Warto również zapytać, ilu właścicieli samochód miał wcześniej – pierwszy właściciel daje nam największą pewność odnośnie historii pojazdu oraz ewentualnych związanych z nim usterek. Koniecznie należy się także dowiedzieć, czy samochód jest zarejestrowany w Polsce – w przeciwnym razie musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z jego rejestracją. Kolejne istotne informacje, które powinieneś uzyskać, dotyczą stanu technicznego auta – pytaj o konkrety: ostatni przegląd, ostatnie naprawy i kolizje, kiedy wymieniany był rozrząd, oleje czy świece, dokumenty dotyczące serwisowania auta oraz potwierdzające, przebieg auta. Warto także zapytać o wyposażenie oraz w jakim jest ono stanie, czy właściciel proponuje dodatkowy zestaw opon oraz czy nie występują problemy w obrębie najczęściej ulegających awarii elementów, takich jak klimatyzacja czy szyberdach. Dowiedz się, czy auto kiedykolwiek brało udział w wypadku – ta informacja jest bezpośrednio związana z Twoim bezpieczeństwem.

Kupno samochodu używanego – skorzystaj z pomocy specjalistów

Jest wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas kupowania samochodu używanego. Jeśli chcesz mieć pewność, że dowiesz się, jaka jest historia pojazdu lub nie jesteś pewien, o co pytać przy zakupie auta, skorzystaj z pomocy ekspertów z Autotesto – to gwarancja przemyślanego, bezpiecznego zakupu.

administrator