Przegląd klimatyzacji – na czym powinien polegać i o co należy zadbać?

 

Sezon wakacyjny sprzyja wzmożonemu wykorzystaniu walorów klimatyzacji samochodowej. Zwłaszcza w gorące dni kierowcy doceniają ten element wyposażenia, który staje się powoli standardem na polskich drogach. Dzięki niemu zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą podróżować w komfortowych warunkach w każdą pogodę i czerpać większą radość z jazdy. Wypadałoby zatem odpowiednio zadbać o jej sprawność, czy też skontrolować aktualny stan instalacji, aby uniknąć niemiłej niespodzianki w środku wyprawy wakacyjnej. Zaniedbanie może tu skutkować zarówno uszkodzeniem elementów klimatyzacji, jak i zanieczyszczeniem powietrza w samochodzie i zagrożeniem zdrowia podróżujących – system ten sprzyja tworzeniu się grzybów i pleśni. Nie ma czegoś takiego jak bezobsługowa klimatyzacja – przyjrzyjmy się więc, jak powinien wyglądać jej przegląd i ewentualny serwis.


Przegląd klimatyzacji – podstawy

Eksperci zajmujący się przeglądem i serwisem klimatyzacji zgodnie twierdzą, że minimalna ilość weryfikacji stanu tej instalacji w ciągu roku to jedna wizyta. Optymalnie warto jednak udać się do serwisu po taką ekspertyzę co najmniej dwukrotnie – na początku wiosny i jesieni. Dlaczego? W ciągu 365 dni dochodzi w tym systemie do ubytku czynnika roboczego na poziomie ok. 15%. Przy nieprawidłowym działaniu klimatyzacji straty mogą być większe i zaszkodzić elementom tworzącym instalację, a tym samym narazić kierowcę na wysokie koszty naprawy. O wiele bardziej ekonomicznie jest więc poddać układ rutynowej kontroli i uzupełnieniu ubytków, gdyż taka usługa to koszt od kilkudziesięciu do niespełna 200 zł (mechaniczne usterki podnoszą ten koszt). Klimatyzację nie tylko się jednak napełnia, ale i czyści, aby wraz z powietrzem dostarczanym do kabiny nie przedostawały się szkodliwe mikroorganizmy.

Szczegóły – weryfikacja stanu klimatyzacji i serwis

W kwestii przeglądu, serwisu i naprawy klimatyzacji samochodowej warto zdać się na profesjonalistów. Zarówno w ASO, jak i w wielu innych punktach na mapie Polski można spotkać się ze specjalistycznym przygotowaniem i doświadczeniem zespołu, a wówczas konieczne jest, aby:
– została przeprowadzona kontrola wydajności instalacji chłodzącej (przy pomocy termometru),
– odbyła się kontrola szczelności układu klimatyzacji (robi się to przy pomocy specjalnego płynu, który w razie wycieku będzie wskazówką miejsca nieszczelności widoczną pod światłem ultrafioletowym),
– sprawdzono napęd sprężarki klimatyzacji,
– usunięto zanieczyszczenia oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, wymieniono tzw. osuszacz i filtry,
– sprawdzono wentylator chłodnicy, który współpracuje ze sprężarką,
– uzupełnić lub wymienić czynnik roboczy klimatyzacji.


Argumenty za posiadaniem klimatyzacji i przeciw niej

Klimatyzacja wpływa nie tylko na komfort, ale i na bezpieczeństwo jazdy, gdyż znacznie redukuje poziom obniżenia koncentracji i szybkości reakcji na zagrożenie podczas podróży. Z klimatyzacją o wiele szybciej można pozbyć się również pary osadzającej się na szybach auta. Jednak z drugiej strony auta posiadające taką instalację generują wyższe koszty utrzymania, na co nie każdy kierowca chce i może sobie pozwolić. Nie chodzi tu tylko o przegląd, serwis, czy naprawę, ale również ma to związek z większym spalaniem (nawet o kilkanaście procent), które przy obecnych cenach paliwa może wyraźnie wpłynąć na budżet w niejednym domu. Co więcej, posiadając klimatyzację, trzeba się liczyć z:
– możliwością wywołania przeziębienia lub alergii,
– podrażnieniem błon śluzowych ze względu na suche powietrze generowane przez tą instalację (efektem może być katar lub kaszel),
– przestrzeganiem podstawowych reguł użytkowania klimatyzacji, a więc z tym, aby nie schładzać wnętrza auta zbyt mocno, nie ustawiać nawiewu na twarz lub klatkę piersiową oraz regularnie poddawać układ czyszczeniu w celu wyeliminowania rozwijających się w nim drobnoustrojów.

nprofit