Rejestracja samochodu online – czy można i jak to zrobić?

Standardowo po zakupie samochodu kierowca powinien umówić się na spotkanie w wydziale komunikacji i dokonać rejestracji. Nie jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, jednak od pewnego czasu istnieje możliwość załatwienia tej formalności przez internet. W takim razie jak zarejestrować auto online i o czym należy pamiętać?

Rejestracja samochodu przez internet

Współcześnie można coraz więcej formalności załatwiać przez internet, również zarejestrować samochód. Niestety, nie jest to takie proste i oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jest to związane przede wszystkim z wymogiem dostarczenia wielu dokumentów. Pandemia związana z COVID-19 bez wątpienia jest negatywnym zjawiskiem, jednak stała się bodźcem, dzięki któremu tak wiele można obecnie załatwić bez wychodzenia z domu. Mimo że system ma wiele niedociągnięć, nadal rejestracja samochodu online jest szybsza i bezpieczniejsza, niż osobiste stawienie się w wydziale komunikacji.

Jak zarejestrować auto przez internet?

Rejestracja pojazdu online wymaga przede wszystkim posiadania profilu zaufanego ePUAP. Jeśli go jeszcze nie masz, możesz go założyć w dowolnym momencie, na przykład za pośrednictwem swojego banku. Ponadto potrzebujesz także poszczególnych informacji o kupowanym pojeździe, ponieważ należy znać markę, model, numer VIN i dotychczasowy numer rejestracyjny. Jeśli auto pochodzi z rynku wtórnego, to należy też posiadać dane poprzedniego właściciela oraz skan umowy kupna-sprzedaży, faktury lub darowizny.

Rejestracja samochodu online

Na początku zaloguj się na stronie gov.pl przez swój profil zaufany do konta Mój GOV. Po udanym logowaniu znajdź sekcję „usługi dla obywatela”, a następnie kliknij kategorię „kierowcy i pojazdy”. Następnie w spisie będzie się znajdować pozycja „zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)” i przejdź dalej. Kolejnym elementem jest odpowiedź na pytanie, czy kupiłeś, czy sprzedałeś auto. W przypadku rejestracji wybierz „nabycie pojazdu”. 

Zostaniesz przekierowany do strony, na której znajdują się instrukcje rejestracji. Kiedy się z nimi zapoznasz, wybierz pozycję „wyślij zgłoszenie”. Dzięki temu system przekieruje Cię do formularza online. Należy w nim podać kilka podstawowych informacji, takich jak dane na temat auta, zbywcy i nabywcy, a także skany wymaganych dokumentów. Następnie należy dobrze zaadresować zawiadomienie. Chodzi o odpowiednie starostwo powiatowe lub urząd miasta, jeśli miasto ma prawa powiatu. Rejestrację kończy złożenie podpisu online, również przez profil zaufany. Na Twoim koncie Mój GOV powinno pojawić się urzędowe poświadczenie przedłożenia zawiadomienia.

Trzeba także pamiętać, że w przypadku samochodu używanego należy także zwrócić stare tablice rejestracyjne oraz oddać dowód rejestracyjny. Istnieje na szczęście możliwość wysłania ich pocztą lub przesyłką kurierską na adres urzędu, w którym składaliśmy zawiadomienie online.

Rejestracja auta online – lista dokumentów

Co dokładnie jest potrzebne do rejestracji auta online?

  • umowa kupna sprzedaży/ faktura / umowa darowizny
  • karta pojazdu (jeśli była wydana)
  • dowód rejestracyjny
  • tablice rejestracyjne

Przypominamy, że jeśli pojazd posiada zagraniczne dokumenty, to obowiązkiem kupującego przy rejestracji jest ich przetłumaczenie.

Jeśli auto ma współwłaściciela, trzeba także otrzymać jego pełnomocnictwo. Natomiast kiedy samochód został sprowadzony do Polski z innego kraju, trzeba posiadać także:

  • potwierdzenie wniesienia opłaty recyklingowej
  • dowód opłacenia akcyzy

Chcesz kupić auto? Możemy Ci w tym pomóc!

Chcesz kupić samochód od rodzimego lub zagranicznego sprzedawcy? Zajmujemy się zarówno dokładnym sprawdzaniem aut przed zakupem, jak i sprowadzaniem aut z zagranicy. Dzięki temu będziesz mieć pewność otrzymania samochodu w dobrym stanie. Jeśli nie wiesz, jaki dokładnie pojazd Cię interesuje, również w tym pomożemy, zapraszamy!

administrator