Rejestracja samochodu w pandemii w 2021 roku

rejestracja samochodu w pandemii

Pandemia koronawirusa przemeblowała nasze życie i wywróciła wiele spraw do góry nogami. Pozmieniały się także niektóre procedury i przepisy. Nikt nie zabroni nam jednak w tym czasie kupić samochodu, ale pamiętajmy, że musimy go potem na siebie zarejestrować i akurat tego epidemia nie zmieniła.

Jeśli zatem stoisz przed takim dylematem i wpisujesz nerwowo w wyszukiwarkę takie hasła jak: przerejestrowanie samochodu koronawirus – to już nie musisz. Wrzuć na luz, bo dobrze trafiłeś. Na Autotesto.pl znamy odpowiedzi na te pytania. Czytając poniższy tekst, poznasz przepisy rejestracji pojazdów 2021 i dowiesz się, jaki masz czas na rejestrację pojazdu.

Przerejestrowanie pojazdu koronawirus, czyli ile czasu na zarejestrowanie auta?

Od początku 2020 roku weszły w życie przepisy, wedle których właściciel zakupionego samochodu miał 30 dni na jego rejestrację, bez względu czy był to samochód nowy, czy używany. Chwilę później do Polski dotarł jednak koronawirus, wybuchła pandemia i w związku z tym termin został wydłużony do 180 dni, aby w urzędach nie było tłoku. Ten specjalny, wydłużony czas na rejestrację pojazdu spowodowany koronawirusem upłynął wraz z końcem 2020 roku. Jeśli więc chodzi o przepisy rejestracji pojazdów 2021, to są one już inne i przywracają czas na przerejestrowanie samochodu sprzed wybuchu pandemii.

Przerejestrowanie samochodu koronawirus

Jeśli więc zastanawiasz się, ile czasu na przerejestrowanie auta masz obecnie, to odpowiedź jest prosta: masz maksymalnie 30 dni, czyli tyle, ile było przed pandemią. Jest jednak pewien wyjątek. Mianowicie – jeśli sprowadziłeś samochód przed 31 grudnia 2020 roku, to obowiązuje Cię jeszcze termin 180-dniowy. Jeśli kupiłeś auto później, to Twój czas na rejestrację pojazdu wynosi 30 dni.

Czas na rejestrację pojazdu koronawirus

Jeśli chodzi o przerejestrowanie pojazdu w czasie pandemii koronawirusa– od 2021 roku wszystko wróciło do starej normy, a więc także przykre sankcje. W związku z tym, jeżeli nie wywiążesz się terminowo z tego obowiązku, to może spotkać Cię kara administracyjna w wysokości od 200 złotych do nawet 1000 złotych. Trzydziestodniowy czas na rejestrację pojazdu dotyczy wszystkich, którzy zakupili nowy lub używany pojazd w Polsce, sprowadzili go z innego państwa spoza Unii Europejskiej i został on dopuszczony do obrotu przez Służby Celno-Skarbowe lub sprowadzili pojazd z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Jeżeli jakaś firma zagraniczna lub osoba fizyczna zza granicy powierzyła Ci samochód – również musisz to zgłosić w urzędzie w tym terminie.

Podsumowując: od bieżącego roku czas na rejestrację pojazdu wynosi 30 dni. Tak stanowią przepisy rejestracji pojazdów 2021 i lepiej się do nich dostosować, aby nie narazić się na niepotrzebne wydatki. Jeżeli jeszcze natomiast nie kupiłeś samochodu i rozważasz zakup auta używanego, to również możesz oszczędzić – skorzystaj z oferty Autotesto.pl i profesjonalnie sprawdź wybrane przez Ciebie auto przed zakupem, dzięki czemu będziesz wiedział o nim wszystko, co pozwoli Ci wynegocjować lepszą cenę lub zrezygnować z kupna w przypadku ukrytych wad. Przypomnimy Ci także, jaki masz czas na przerejestrowanie samochodu.

administrator