Kiedy najlepiej kupić samochód? Sprawdzanie auta przy niesprzyjającej pogodzie

Sprawdzanie auta w deszczu - jak wpływa pogoda?

Kupno samochodu używanego samo w sobie nie jest najprostszym zadaniem, ponieważ konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu pojazdu. Czasami może być jeszcze trudniej, kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by pogoda nie stała na przeszkodzie do rzetelnych oględzin.

Wybieranie odpowiedniego modelu pojazdu po długich miesiącach, a nawet latach oszczędzania jest ekscytującym zajęciem. Jednak euforia związana z zakupem nigdy nie powinna wpływać na osąd na temat konkretnego modelu. Oględziny samochodu bowiem są niesamowicie ważne, zwłaszcza kiedy tak często ma się do czynienia z nie do końca szczerymi sprzedawcami. Oczywiście, tamci nie zawsze muszą mieć złe chęci, tylko wykazują brak koniecznej wiedzy na temat auta wystawionego na sprzedaż.

Kiedy warunki pogodowe są sprzyjające, raczej niczym nie należy się przejmować. Słońce pozwoli łatwiej odnotować problemy z karoserią, dostrzec rdzę itd. Sama jazda testowa z kolei będzie mogła owocować rzetelnym sprawdzeniem przyspieszenia, pracy skrzyni biegów i oceną drogi hamowania. Wysoka temperatura od razu pozwoli sprawdzić działanie klimatyzacji. Niestety, nad pogodą jeszcze nikt nie jest w stanie zapanować, dlatego należy wiedzieć, jak zareagować w konkretnych warunkach.

Sprawdzanie auta w deszczu

Kiedy na zewnątrz pada, to idealnymi warunkami do sprawdzenia pojazdu jest garaż. Jeżeli jednak właściciel takowego nie posiada, to warto udać się z samochodem do osłoniętego miejsca. Pod wiatę, do parkingu podziemnego itd. Wtedy ocena karoserii i podwozia będzie znacznie prostsza. Niestety, krople mogą ukryć pewne wady nadwozia. Na krytych parkingach i w innych podobnych miejscach światło jest zazwyczaj słabe, dlatego na oględziny warto zabrać latarkę.

Wbrew pozorom deszcz może jednak „przydać się”. Kiedy? Podczas jazdy testowej! Można wtedy doskonale ocenić pracę wielu systemów, które w zwyczajnych warunkach nie są używane. Chodzi o ogrzewanie szyb, lusterek, czujnik deszczu, wspomaganie trakcji pojazdu. Mowa również o działaniu wycieraczek, hamulców. Sprawdzić można także stabilność samochodu na mokrej jezdni. Deszcz pozwala także ocenić, czy parują klosze reflektorów.

Jak sprawdzić klimatyzację w samochodzie zimą?

Kiedy jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja była swego rodzaju luksusem, tak dzisiaj jest obowiązkowym dodatkiem do samochodu. Latem sprawdzenie jej jest banalnie proste i widoczne od razu, jednak co poradzić zimą? Jedynym sposobem jest udanie się np. do wspomnianego wcześniej parkingu podziemnego, ponieważ w nim temperatura powinna przekraczać 10 °C. Dzięki temu łatwiej będzie odczuć różnicę. Trzeba też zaznaczyć, że nie tylko oziębianie powietrza jest cechą klimatyzacji, ale też jego osuszanie. To bardzo przydatne w wilgotnych warunkach – odparowanie szyb i osuszenie powietrza przy użyciu klimatyzacji przyniesie szybsze efekty niż pozbycie się pary korzystając ze standardowego ogrzewania.

Kiedy najlepiej kupić samochód?

Zatem, jakie warunki są idealne do sprawdzenia pojazdu? Przede wszystkim takie, kiedy możemy to zrobić praktycznie bez wychodzenia z domu, a przy tym mieć pewność, że bez względu na aurę sprawdzenie auta będzie w pełni profesjonalne. Jeszcze jakiś czas temu wykonanie oględzin na odległość było abstrakcją, dziś jest to zupełnie możliwe.

Ekspert będzie w stanie zawsze przedstawić profesjonalny raport, niezależnie od warunków pogodowych. Różnić się może tylko łatwość oceny danej sprawy. Latem prościej sprawdzić klimatyzację, zimą zapłon i stan akumulatora itd. Klient natomiast nie straci czasu, ani pieniędzy kupując wadliwy samochód, wymagający wielu napraw.

administrator