Sprowadzenie samochodu z USA – jak to zrobić?

W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na sprowadzenie samochodu z USA. Powody są różne – od atrakcyjniejszych cen na amerykańskim rynku, poprzez szerszy wybór modeli i wersji wyposażenia, aż po możliwość pozyskania egzotycznych i unikatowych samochodów. Jednak przed podjęciem decyzji o sprowadzeniu auta z USA, warto dokładnie zapoznać się z procesem i kosztami związanymi z taką operacją, aby nie dać się oszukać, ani tym bardziej nie musieć ponosić dodatkowych, zbędnych kosztów. Jak sprowadzić samochód z USA? Jak sprawdzić auto z USA? Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Jak sprowadzić auto ze Stanów?

Proces sprowadzenia samochodu z USA może wydawać się skomplikowany, ale z pewnością jest to możliwe. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego samochodu, który chcemy sprowadzić. W takiej sytuacji możemy skorzystać z portali aukcyjnych, takich jak eBay Motors czy Copart, aby znaleźć interesujący nas pojazd. Inną opcją jest skorzystanie z usług pośredników, którzy pomogą w znalezieniu odpowiedniego modelu oraz zorganizują transport i odprawę celno – skarbową auta. 

Jeśli samochód zostanie zakupiony przez pośrednika, to przeważnie już on zajmuje się jego transportem do Polski. W przypadku samodzielnego sprowadzenia samochodu z USA, należy najpierw skontaktować się z firmą transportową zajmującą się międzynarodowymi przewozami samochodów. Ważne, aby wybrać renomowaną firmę, posiadającą doświadczenie w transporcie pojazdów z USA. Można skorzystać z usług jednej z wielu bardziej znanych firm transportowych oferujących przewozy samochodów, takich jak DHL, UPS czy FedEx. Należy pamiętać, że transport może trwać kilka tygodni, w zależności od odległości i wybranej formy transportu. 

Jak sprowadzić auto z USA? – odprawa celna

Kolejnym krokiem jest odprawa celno – skarbowa. Jest to niezbędny etap przy sprowadzaniu auta z USA do Polski. Jest to procedura, która ma na celu ustalenie wartości pojazdu oraz pobranie należności celno – skarbowych. W tym celu należy złożyć deklarację celno – skarbową w odpowiednim urzędzie. Należy w niej podać dane dotyczące samochodu, takie jak markę, model, numer VIN, datę produkcji, wartość pojazdu, a także informacje o imporcie. Warto dodać, że taką deklarację można złożyć także drogą elektroniczną. Wartość auta musi być ustalona na podstawie dokumentów, takich jak faktura sprzedaży lub umowa kupna – sprzedaży. Po złożeniu deklaracji i opłaceniu należności, samochód zostaje uwolniony z kontroli celno – skarbowej i można go zarejestrować w Polsce.

Realny koszt sprowadzenia auta z USA

Koszt sprowadzenia auta z USA zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, od wartości samochodu, formy transportu, kosztów odprawy celno – skarbowej oraz prowizji pośrednika, jeśli zostanie zatrudniony. Przykładowo, transport pojazdu z USA do Polski może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a koszty odprawy zależą od wartości auta i wynoszą od kilku do kilkudziesięciu procent jego wartości. 

Do tego należy doliczyć prowizję pośrednika, która również może wynosić kilka tysięcy złotych. Tak więc całkowity koszt takiej operacji może wynieść nas do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak sprowadzić auto z USA? – sprawdzanie auta

Przed zakupem samochodu z USA warto sprawdzić jego stan techniczny oraz historię napraw, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po zakupie. Jednym z najlepszych sposób jest poznanie historii pojazdu w firmie takiej jak Carfax czy AutoCheck. Takie raporty zawierają szczegółowe informacje na temat historii napraw, liczby właścicieli, historii przeglądów i kolizji, a nawet odnośnie przeszłości kryminalnej pojazdu. Raporty te są dostępne za opłatą, ale warto w nie zainwestować. Oprócz tego zanim zakupimy samochód z USA, warto upewnić się, że zobaczyliśmy wszystkie zdjęcia pojazdu, a najlepiej ich jak największą ilość. Dobrze oświetlone fotografie pomogą dokładnie obejrzeć stan karoserii, wnętrza oraz innych elementów. Warto nawet poprosić sprzedawcę o więcej, aby mieć większą gwarancję tego, co kupujemy. Można również samemu sprawdzić historię pojazdu w bazach danych, takich jak National Motor Vehicle Title Information System, poprzez numer identyfikacyjny samochodu, czyli VIN. Jest to unikalny kod przypisany każdemu pojazdowi. Da nam to pewność, że chociażby numer VIN na samochodzie odpowiada numerowi VIN w dokumencie rejestracyjnym. 

Przeczytaj więcej informacji o samochodach:

Sprowadzanie auta z zagranicy na zamówienie – jak wygląda i ile kosztuje?

Niemieckie tablice rejestracyjne, OC komisowe – jak nie dać się nabrać?

administrator