Alkohol a prawo drogowe. Ile można mieć alkoholu we krwi?

Z roku na rok liczba kierowców, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu, niestety utrzymuje się na podobnym, wysokim poziomie. Jak podają statystyki Policji, około 10% ogółu wypadków w 2018 oraz 2017 i 2016 roku dotyczyło kierowców w stanie nietrzeźwości. Wciąż świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą alkohol przy prowadzeniu samochodu, jest zbyt niska. Często podchodzimy do tego lekceważąco lub nierozsądnie. Polskie prawo jest natomiast w tym względzie surowe. Po przekroczeniu pewnej ilość promili alkoholu w organizmie, należy liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami.

Ile promili w Polsce jest dopuszczalne, aby można było prowadzić?

Każdy kierowca powinien posiadać wiedzę od ilu promili zabierają prawo jazdy. Po spożyciu alkoholu najlepiej całkowicie zrezygnować z siadania „za kółko”, jednak istnieje pewien dopuszczalny poziom alkoholu, który jeśli zostanie wykazany, nie przyniesie żadnych negatywnych skutków.

Jeśli dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie nie przekracza 0,2 promila, nieprzyjemne konsekwencje prawne i finansowe nie będą nas dotyczyć pod warunkiem, że ilość alkoholu we krwi maksymalnie osiągnie poziom 0,199999999 promila. Czasami mylnie uważa się, że dopuszczalna ilość alkoholu to także 0,2 promila alkoholu, jednak zgodnie z prawem jest już to granica, przy której popełniamy wykroczenie.

Polskie prawo rozróżnia dwa przypadki, jeśli chodzi o ilość alkoholu u kierowcy. Chodzi tutaj o “stan po spożyciu” i “stan nietrzeźwości”. Jest to zasadnicza różnica, z której także warto zdawać sobie sprawę, gdyż różnice dotyczące konsekwencji są znaczące.

W przypadku, gdy u kierowcy wykazany zostanie stan „po spożyciu”, czyli pomiędzy wartościami 0,2 a 0,5 promila, uznaje się, że popełnił on wykroczenie. Po przekroczeniu granicy 0,5 promila alkoholu, kierowca dopuszcza się już przestępstwa i jak nietrudno się domyślić, konsekwencje są znacznie bardziej dotkliwe.

W przypadku, gdy kierowca jest w stanie „po spożyciu” ukarany zostaje zgodnie z polskim prawem drogowym 10 punktami karnymi, grzywną w wysokości od 50 do 5000 zł oraz utratą prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Ponadto, jeśli w takim stanie spowodował on wypadek grozi mu kara pozbawienia wolności. Bardziej dotkliwe kary wiążą się z przekroczeniem 0,5 promila alkoholu. Pijany kierowca, popełnia wówczas zgodnie z kodeksem karnym przestępstwo i musi liczyć się z ukaraniem 10 punktami karnymi, grzywną, której wysokość, uzależniona będzie o jego dochodów i z nakazem przekazania 5000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Taki kierowca traci także prawo jazdy na minimum 3 lata. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, a w przypadku recydywistów i sprawców wypadków śmiertelnych nawet do 12 lat.

Warto mieć świadomość konsekwencji, jakie czekają nas za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Przede wszystkim należy jednak mieć szacunek dla życia i zdrowia, swojego i innych ludzi. Nie warto wsiadać za kierownicę, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że jesteśmy nietrzeźwi. Zamiast zastanawiać się ile można mieć promili, lepiej rozsądnie podchodzić do tej kwestii i rozważnie planować podróżowanie, jeśli wcześniej spożywaliśmy alkohol. Możemy np. skorzystać z pomocy innych lub zadzwonić po taksówkę.

Sprawdź czy jesteś trzeźwy

Trzeba wiedzieć, że wraz ze wzrostem zawartości alkoholu w organizmie rośnie możliwość spowodowania wypadku. Dlaczego? Na drodze często należy bardzo szybko reagować na nagłe zdarzenia. Chodzi na przykład o niespodziewane hamowanie samochodu z przodu, wyskoczenie zwierzęcia na jezdnię itd. Po alkoholu natomiast czas reakcji jest znacznie dłuższy. Często wielu kierowców nieświadomie wsiada za kierownicę następnego dnia po spożywaniu suto zakrapianej uroczystości myśląc, że są trzeźwi. Nierzadko to błąd, dlatego na takie sytuacje dobrze jest się przygotować kupując alkomat. Dzięki temu uzyska się pewność odnośnie własnej trzeźwości, która w przypadku prowadzenia samochodu jest niezaprzeczalnie konieczna. W takie urządzenie można się zaopatrzyć w naszym sklepie z alkomatami.

redakcja