Zakup klasyka – sprawdź czy taka inwestycja może być rentowna!

Zakup klasycznego samochodu

Stare samochody są gratką dla każdego fana motoryzacji. Często zdarza się, że ich wartość jest wyższa od nowych samochodów z salonu. Przez to wiele osób inwestuje w klasyki, aby później na nich zarobić. Mówi się, że inwestycja w zabytkowe auta jest bardziej opłacalna aniżeli w kwestii akcji na giełdzie.

Jak wiadomo, każda inwestycja niesie ze sobą pewne ryzyko, jednak w przypadku samochodów to ryzyko jest dużo mniejsze niż w przypadku giełdy lub innych tego typu inwestycji. Rynek samochodowy jest bardziej stabilny. Dla przykładu, modele Porsche 911 na przestrzeni trzynastu lat zwiększyły wartość o ok. 690 procent! Ponadto, ceny dalej rosną, a więc nadal opłaca się zainwestować w ten model.

Można śmiało zainteresować się klasycznymi samochodami nie tylko ze względu na ich duszę i piękny wygląd. Trzeba oczywiście wcześniej zrobić odpowiedni research, żeby nie kupić auta o trefnej przeszłości. W tym celu warto zaczerpnąć informacji dzięki jego numerowi nadwozia.

Numer nadwozia kluczem do prawdy!

Numer VIN to unikalny kod dla danego samochodu. Za jego pomocą można dojść do oryginalnej specyfikacji auta, a także poznać jego wypadkową przeszłość i inne ważne kwestie, jak na przykład dane poprzednich właścicieli pojazdu. Dzisiejsze czasy pozwalają na dowiedzenie się o przeszłości samochodu bez wychodzenia z domu. Wiele stron internetowych oferuje wyszukiwarkę VIN. Wystarczy, że poprosisz o ten kod właściciela pojazdu, który chcesz kupić i wpiszesz go w odpowiednie pole! To powinna być pierwsza rzecz, jaką zrobisz przed zakupem.

Jaki powinien być klasyk, który potencjalnie chcesz sprzedać?

Samochód powinien być przede wszystkim zadbany. Nikt nie będzie chciał kupić modelu, którego karoseria zaczęła korodować. Warto zastanowić się nad odrestaurowaniem takiego samochodu.

Volvo 240 z 1987 roku na jednej z aukcji kosztuje niemal 9 tys. euro, natomiast modele nieco młodsze można „wyrwać” za niewiele ponad tysiąc euro! To samochody przede wszystkim bezpieczne i niezawodne, dzięki nim marka Volvo kształtowała swój wizerunek przez niemal 20 lat. Warto także zainwestować w Mercedesa klasy E (W124), który już niedługo będzie gratką dla niejednego fana motoryzacji. W124 produkowany był w latach 1985-1995. Model znany jest ze swojej niezawodności. Inwestując teraz w ten samochód można liczyć na dobry zarobek w przyszłości. Wysoka jakość wykonania sprawia, że takie auto na pewno będzie na chodzie przez wiele lat, jednak trzeba o nie odpowiednio dbać.

Przy zakupie, jak i sprzedaży danego klasyka warto pamiętać, żeby sprawdzić oryginalność podzespołów. Oryginalny samochód, który przy tym jest także bezwypadkowy, może być trudny do znalezienia, jednak kiedy już się znajdzie – lepiej nie namyślać się zbyt długo!

Wartość pojazdu może zostać podniesiona, jeśli wcześniej jeździła nim sławna osoba.

Klasyk będzie w Twoim posiadaniu przez długi czas, zanim go sprzedasz, dlatego dobrze, jeżeli posiadasz odpowiedni garaż.

Nie każdy model to sposób na pieniądze!

Musisz wiedzieć, że zanim kupisz dany samochód, powinieneś sprawdzić rynek. Najwięcej zarobisz na modelach, które mają potencjał zostania zabytkowymi samochodami, ale to właśnie one stanowią największe ryzyko. Innym, dobrym wyborem będzie także zakup samochodu, który klasykiem jest od niedawna.

Zanim zabierzesz się za handel klasykami – musisz uzbroić się w cierpliwość. Im więcej czasu poświęcisz na zbieranie informacji, tym większe prawdopodobieństwo na dobry zarobek.

Gdy już kupisz dany model – nie sprzedawaj go po krótkim czasie, kiedy ledwo zauważysz wzrost cen.

Jeżeli nie jesteś pewny danego zakupu – skonsultuj się z profesjonalistami, którzy zajmują się samochodami od lat, na pewno udzielą Ci pomocy!

redakcja