Mazda 3 – opinie, usterki i spalanie

mazda-3-opinie-usterki

Mazda 3 jest samochodem niezwykle popularnym z uwagi na sławę niezawodnego, praktycznego i dynamicznego modelu 323, sławnego pierwowzoru. Produkowana od 2003 r. w pięciodrzwiowej wersji hatchback Mazda 3 powstała na płycie podłogowej C1, wspólnej dla Mazdy, Forda i Volvo.

Po liftingu w 2006 r. zyskał bardziej dynamiczny kształt maski, wnętrza oraz zderzaków, a druga generacja Mazdy 3, produkowana od 2009 r. okazała się ogromnym hitem sprzedażowym. Powiększono wnętrze przy zachowaniu tych samych wymiarów bryły, zmieniono koncepcję zderzaków, a samochód oprócz wersji hatchback zyskał wersję sedan. Trzecia generacja, produkowana od 2013 r. o stylistyce nazwanej KODU (Dusza Ruchu) zyskała sztywniejsze o 30% nadwozie, a zmieniona stylistyka znalazła rzeszę zwolenników.

Mazda 3 – dane techniczne

Dane Mazdy 3 koniecznie należy oprzeć o informację, dotyczącą rodzaju silnika. Dostępne z silnikiem benzynowym oraz wysokoprężnym samochody posiadają czterocylindrowe jednostki, oparte o dwa, do czterech zaworów. Dynamiczne pojazdy wyposażone są w silnik o pojemności od 1349 cm³, do 2261 cm i moc od 84, do 260 KM, gwarantującą przyjemność z prowadzenia oraz doskonałe osiągi zarówno w mieście, jak i w trasie. Mazda 3 jest produktem japońskiej marki, oferującej samochody na rynek europejski, amerykański i azjatycki (Mazda 3 pod nazwą Mazda MPS dostępna jest w krajach europejskich w wersji sportowej, która w USA występuje pod nazwą Mazda Speed3). Samochód może rozpędzić się do 250 km/h, w zależności od wybranej wersji. 100 km/h może osiągnąć w 6,1 – 12,2 s. Utytułowany wieloma nagrodami Samochodu Roku pojazd posiada moment obrotowy od 122 do 400 Nm.

Ważna przy wyborze modelu samochodu jest jego długość, szerokość oraz pojemność bagażnika. Dla Mazdy 3 wartości przedstawiają się w ten sposób: od 4415 do 4585 mm długości oraz od 1755 do 1770 mm szerokości. Bardzo istotna jest pojemność bagażnika (675 – 1360 l) oraz spalanie. Spalanie Mazdy 3 zależne jest od wersji pojazdu, wyposażonej w konkretny rodzaj silnika oraz stylu prowadzenia. Mazda 3 spalanie? Waha się pomiędzy 4,4 l, a 8,2 km/100 km.

Mazda 3 – opinie i usterki

Według opinii użytkowników jest to samochód nieawaryjny, chyba że chodzi o najczęstsze usterki w Mazda 3. Rdzewieją tylne nadkola, mogą pojawić się problemy z turbosprężarkami i regulatorem zmiennych faz rozrządu.

Wadą może być też niewielki bagażnik oraz usterki dwumasowego koła zamachowego i układu wtryskiwaczy. Mazda 3 uwidacznia defekty w silnikach diesla, w których zawodzą zawory EGR. Większość opinii o modelu jest jednak pozytywna. Samochód może służyć przez wiele lat, nawet kupiony na rynku wtórnym.

Przed zakupem koniecznie należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, dokładnie oceniając kondycję poszczególnych elementów i układów. W celu uzyskania profesjonalnej, rzetelnej, niezależnej opinii eksperta warto skontaktować się z Autotesto. Zespół kilkuset specjalistów, działających na terenie całej Polski przygotuje dla Państwa ekspertyzę, określającą rzeczywisty stan pojazdu, bez ryzyka i niepewności późniejszej transakcji zakupu.

Sprawdź inne wpisy o Mazdach:

Mazda 2

Mazda 6 III

administrator