Dlaczego zapala się kontrolka EPC i jak usunąć ten błąd?

Mechanik sprawdza silnik

W prawie każdym nowoczesnym aucie znajdziemy instalację elektryczną, która steruje pracą różnych układów, a także informuje o pojawieniu się ewentualnych usterek w ich obszarze. To właśnie w takich przypadkach ujrzymy zapaloną kontrolkę EPC. Co to za skrót?

Jego rozwinięcie to Electronic Power Control. Natomiast kontrolka ostrzegawczo-informacyjna o tej nazwie pełni bardzo ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa jazdy. Dlaczego zapala się EPC i kiedy taki stan rzeczy powinien zaniepokoić, wyjaśniamy w poniższym artykule.

EPC – co to jest?

Kierowcy rzadko kiedy mają problemy z odczytywaniem informacji wyświetlanych za pomocą kontrolek – kłopotów dodaje jednak nierzadko ta symbolizująca EPC. Co oznacza? Jej pojawienie się na desce rozdzielczej towarzyszy każdemu przekręceniu kluczyka po tym, jak kierowca zasiądzie za kierownicą – wówczas nie sygnalizuje żadnych usterek i nie należy się obawiać jej obecności. W takich przypadkach po chwili znika.

Natomiast alarmujące powinno być dla nas pojawienie się omawianej kontrolki w trakcie jazdy. Przyczyn tego, dlaczego zapala się EPC, istnieje wiele, jednak mają jeden wspólny mianownik – są nim układy elektryczne.

Dlaczego zapala się EPC?

Żółta bądź pomarańczowa kontrolka ostrzegawczo-informacyjna EPC niekiedy mylona jest z kontrolką Check Engine. Jej zapalenie się sygnalizuje nam jednak innego rodzaju usterki i problemy.

Warto podkreślić, że kontrolkę EPC znajdziemy przede wszystkim w nowoczesnych samochodach z grupy VAG, które posiadają rozbudowany układ elektryczny. To właśnie usterki w jego obrębie będzie nam sygnalizować wspomniana kontrolka.

Warto jednak mieć na uwadze, że kontrolka nie wskaże nam, jaki konkretnie element bądź podzespół nie funkcjonuje poprawnie. Aby się tego dowiedzieć, należy jak najszybciej udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego.

Kontrolka EPC – co oznacza?

Jak wspomnieliśmy, kontrolka EPC informuje nas o różnorodnych usterkach. Wśród nich znajdziemy problemy dotyczące czujników – na przykład świateł, temperatury płynu chłodniczego czy położenia wału korbowego lub wałka rozrządu. Pojawienie się żółtych liter „EPC” na desce rozdzielczej może ponadto wskazywać na nieprawidłowości w obrębie układu chłodzenia, przepustnicy czy systemu zarządzania paliwem. Co więcej, kontrolka może również dotyczyć awarii pedału gazu.

W związku z powyższymi informacjami to, dlaczego zapala się kontrolka EPC, wiąże się z potencjalnie poważną usterką, która może zaważyć na bezpieczeństwie jazdy.

EPC – co to i jak postąpić w przypadku zapalenia się kontrolki?

Odpowiedzialny kierowca powinien wiedzieć, jak postąpić w przypadku zapalenia się kontrolki EPC, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Pojawienie się żółtych liter na desce rozdzielczej nie musi być sygnałem do wyłączenia silnika – należy jednak jak najszybciej skierować się do dobrego warsztatu samochodowego. Tam specjalista podłączy auto do urządzenia diagnostycznego, które ujawni konkretną przyczynę zapalenia się kontrolki.

Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy awaria będzie dotyczyła czujnika położenia wałka rozrządu lub wału korbowego, oprócz kontrolki EPC będzie można zaobserwować również sygnały ze strony silnika – wówczas niekiedy dochodzi nawet do unieruchomienia samochodu. Natomiast uszkodzenie czujników świateł nie da żadnych dodatkowych objawów, jednak jazda z taką usterką stwarza pewne ryzyko.

Jak usunąć błąd EPC?

Wielu kierowców zastanawia się, jak skasować EPC. Warto wiedzieć, że samo usunięcie błędu absolutnie nie stanowi rozwiązania problemu. Należy udać się do warsztatu samochodowego i poddać pojazd profesjonalnej diagnozie za pomocą specjalnego urządzenia. Wówczas fachowiec zasugeruje możliwe rozwiązania.

Ze względu na potencjalne zagrożenia, o jakich informuje kontrolka EPC, nie powinno się jej bagatelizować. Uszkodzenia mogą być zarówno drobne, jak i bardzo poważne.

Profesjonalny mechanik pomoże nam skutecznie zażegnać problem, a także da nam wskazówki co do tego, jak reagować, gdyby kontrolka zapaliła się ponownie. W niektórych przypadkach źródło problemu możemy bowiem wstępnie zweryfikować samodzielnie.

Sprawdź również inne nasze wpisy o elektronice

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem – co oznacza?

Kontrolki w samochodzie – sprawdź, co oznaczają!

Nowoczesne technologie w motoryzacji, czyli czym są ACC, LDW i BSW?

administrator