Dobry, a używany kabriolet w Polsce – jaki kupić?

Samochód w wersji cabrio to marzenie nie jednego mężczyzny i nie jednej kobiety. Kabriolety poza oczywistym brakiem dachu, posiadają sportową sylwetkę i zawsze zwracają uwagę. Wydaje się, że kabriolet to przede wszystkim samochód przeznaczony na lato. Jednak wraz z rozwojem motoryzacji udało się stworzyć auta, które mimo tego, że są kabrioletami, doskonale poradzą sobie również w innych porach roku.

Wybierając na przykład kabriolet z twardym dachem, czyli tak zwany hard top, spokojnie możemy użytkować kabriolet w Polsce, gdyż jest to samochód, który oprze się kapryśnej pogodzie panującej w naszym kraju. To samo rozwiązanie pozwala używać kabriolet zimą. Samochody w wersji cabrio z hard topem wydają się być najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Jednak coś za coś. Twardy dach, przeważnie składany elektrycznie, zajmuje mnóstwo miejsca w bagażniku powodując, że tak na prawdę poza torbą na laptopa, czy małe zakupy nic więcej nam się do niego nie zmieści. Popularnymi autami w tej kategorii są Renault Megane CC oraz Peugeot 307 CC.

Kolejnym modelem są tradycyjne kabriolety z materiałowym dachem. Tutaj, w przeciwieństwie do modeli typu hard top, po złożeniu dachu jest nieco więcej miejsca w bagażniku, ale są inne niedogodności. Często, zwłaszcza w starszych modelach, dachy z materiału nie były składane w pełni elektrycznie. To powoduje potrzebę zatrzymania się i ręcznego dokończenia składania dachu. Drugim mankamentem auta z dachem z materiału jest fakt, że nie najlepiej znosi on kaprysy pogody. O ile deszcz nie jest mu specjalnie straszny, to już śnieg jest w pewnym sensie zabójczy. Zazwyczaj materiałem, który pokrywa dachy samochodów typu kabriolet jest skóra. A ta obciążona śniegiem i chłonąca jego wilgoć szybko parcieje, staje się sztywna i o wiele bardziej podatna na uszkodzenia, zwłaszcza przy częstym rozkładaniu i składaniu dachu, który traci swoją sprężystość i rozciągliwość. Dlatego samochody z materiałowym dachem mają swoje za i przeciw jeśli chodzi o użytkowanie. Jeśli planujemy kupić kabriolet z dachem z materiału, który w ogólnym rozrachunku jest tańszy niż samochód z dachem twardym i użytkować go na co dzień w kraju takim jak Polska, to musimy przygotować się na częste wydatki związane z impregnacją i zabezpieczaniem materiału dachu przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli natomiast będzie to samochód, który używany będzie tylko w okresie letnim, a w tych bardziej kapryśnych miesiącach garażowany, to jest to rozwiązanie godne rozpatrzenia. Przykładami kabrioletów z materiałowym dachem są m.in. BMW Seria 1 Cabrio czy Audi A3 8P.

Trzecią opcją, w kategorii samochody z otwieranym dachem, są małe auta w rodzaju targa, gdzie zdejmowana jest metalowa, środkowa część dachu. Zazwyczaj samochody te są dwuosobowe i większość z nich nie ma miejsca na dach wewnątrz. Czyli, aby cieszyć się wiatrem we włosach, trzeba wcześniej przed wyruszeniem w podróż, zdjąć dach i zostawić go w domu. Mankament jest taki, że musimy być pewni braku deszczu tego dnia, w którym chcemy pojeździć bez dachu. Poza tym, samochody te mają bardzo mały bagażnik, prawie taki jak w zwykłym kabriolecie z twardym dachem po jego złożeniu, z tą różnicą, że tamtym pojedzie zazwyczaj więcej osób niż tylko dwie. Przedstawicielami popularnych w USA T-topów są Ford Mustang, Dodge Magnum, Dodge Daytona i Nissan 300ZX Z32.

Jak widać w kwestii wyboru cabrio najważniejszy jest sposób, w jaki zamierzamy auto użytkować. Kiedy już odpowiemy sobie na to pytanie trzeba rozejrzeć się za modelem, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Jak wiadomo nowy kabriolet to ogromny wydatek. Dlatego warto poszukać tego typu auta na rynku wtórnym, zwłaszcza jeśli ma to być któreś z kolei auto, tylko na porę letnią. Wśród masy samochodów tego typu na sprzedaż w naszym kraju, większość jest samochodami sprowadzonymi, a co do tych ciężko jest mieć zaufanie.

Są jednak firmy, które sprawdzą za nas wskazany samochód. Jedną z nich jest Autotesto – ogólnopolska sieć skupiająca ekspertów motoryzacyjnych. Za ich pośrednictwem możemy dowiedzieć się wszystkiego o samochodzie, który wpadł nam w oko. Zamawiając profesjonalne oględziny na stronie Autotesto.pl możesz być pewny, że nawet tani kabriolet zostanie gruntownie sprawdzony, a Ty otrzymasz pełny raport informujący o stanie technicznym pojazdu, jego wartości i opłacalności zakupu.

Takie profesjonalne sprawdzenie zagwarantuje Ci spokój i pewność dobrze wydanych pieniędzy, a w przyszłości może pomóc w bezproblemowej odsprzedaży auta. Wystarczy, że wybierzesz swój wymarzony kabriolet, prześlesz zgłoszenie sprawdzenia do Autotesto za pośrednictwem strony, a eksperci prześwietlą dla Ciebie Twój potencjalny, nowy samochód.

administrator