Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić i gdzie obowiązuje?

Wybierasz się za granicę i chcesz poruszać się własnym autem, motorem lub skuterem? A może chcesz wypożyczyć pojazd z wypożyczalni? Masz prawo jazdy wydane w Polsce, ale nie wiesz, czy będzie one honorowane w kraju, do którego się wybierasz? Możliwe, że będzie Ci potrzebne międzynarodowe prawo jazdy. Z poniższego tekstu dowiesz się między innymi jak wyrobić taki dokument oraz gdzie obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy – gdzie wymagane?

Zacznijmy od tego, że międzynarodowe prawo jazdy to tak naprawdę odpis polskiego dokumentu przetłumaczony na kilka języków. Swoim wyglądem przypomina paszport. Nie musisz się martwić tym, że będziesz zobligowany zdawać kolejny egzamin na prawo jazdy, ponieważ międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na podstawie wydanych Ci wcześniej uprawnień do kierowania pojazdem.

Na terenie Unii Europejskiej możesz posługiwać się bez problemu swoim polskim prawkiem. Problem zaczyna się, kiedy wybierasz się poza Unię. Międzynarodowe prawo jazdy można wyrobić w dwóch wzorach. Jeśli wybierasz się do kraju, który podpisał Konwencję Wiedeńską, musisz wyrobić dokument według wzoru wiedeńskiego, a jeśli Konwencję Genewską to według wzoru genewskiego.

Może zdarzyć się tak, że kraj, do którego jedziesz, nie podpisał żadnej z ww. konwencji. Wtedy skontaktuj się z ambasadą tego kraju i dopytaj jaki dokument będzie Ci potrzebny. Może się okazać, że będziesz musiał wyrobić lokalne prawo jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić?

Wiesz już, gdzie jest wymagany dodatkowy dokument. Teraz zastanawiasz się pewnie, kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy i na jak długo. Sprawa jest prosta. Udajesz się do dowolnego starostwa i składasz w nim wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy. Możliwe jest także wysłanie go pocztą. Oprócz wniosku będziesz potrzebować kopię Twojego prawa jazdy, odpowiednie zdjęcia oraz potwierdzenie zapłaty. Na Twój międzynarodowy dokument będziesz czekać maksymalnie 3 dni robocze, ale w niektórych urzędach możesz dostać je od razu.

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane maksymalnie na 3 lata, jednak nie dłużej niż na okres ważności Twojego krajowego dokumentu. Dlatego, jeśli ważność Twojego prawka kończy się za dwa lata, to międzynarodowe prawo jazdy będzie wydane do czasu ważności polskiego prawa jazdy.

Wyjeżdżasz na dłużej i zastanawiasz się, czy międzynarodowe prawo jazdy może być wydane na dłużej niż 3 lata? Niestety nie. Jedyną opcją jest złożenie nowego wniosku o ten międzynarodowy dokument. To nie jest powód do zmartwień. Nie będziesz musiał specjalnie wracać do kraju, ponieważ wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy możesz złożyć w urzędzie poprzez pełnomocnika. Jedynym minusem jest ponoszenie co trzy lata kosztów związanych z wydaniem nowego dokumentu.

Międzynarodowe prawo jazdy w skrócie

Przed wyjazdem sprawdź jaką konwencję podpisało państwo, do którego jedziesz, udaj się do urzędu ze zdjęciami i wnioskiem o międzynarodowe prawo jazdy zgodne ze wzorem wiedeńskim lub genewskim. Po kilku dniach odbierz Twój dokument i możesz już wyjeżdżać. Pamiętaj, tylko żeby mieć zawsze przy sobie krajowe prawo jazdy, ponieważ te międzynarodowe nie jest dokumentem samodzielnym. Ważne jest tylko po okazaniu polskiego prawa jazdy.

administrator